NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4WORED1.MP3
10
2
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFFED KAMUOYU AÇIKLAMASI

23.05.2006 tarihinde Ajans Kafkas'ta, Nalçik'de yapılan 21 Mayıs anma etkinlikleri sırasında Hafitse Muhammed'in yaptığı konuşma hakkında bir haber yayınlanmıştır. Federasyonumuz, ilkeleri ve diasporadaki insanlarımızın hassasiyetlerinin gereği olayı önemsemiş ve DÇB Genel Başkanımız Sayın Dzamıh Kasbulat'a bir yazı yazarak konu hakkında bilgi istemiştir. DÇB Genel Başkanımız konu ile bizzat ilgilenerek gazetelerde çıkan konuşmaların tam metnini göndermiştir. Aşağıdaki metinde de görüleceği gibi, Ajans Kafkas'ın kaynak olarak gösterdiği Caucasus Times haberinin doğruları yansıtmadığı ve metin aralarından rasgele yapılan alıntılarla oluşturulan bir haber olduğu anlaşılmaktadır. Olayın yanlış tercümeden kaynaklandığını ümit ediyor ve kamuoyumuzu bilgilendiriyoruz.
09-06-2006 - kez okundu

Kabardey - Balkar Cumhuriyeti Yas Tutuyor


Rus - Kafkas savaşlarında hayatını kaybeden Adıgelerin anısına 21 Mayıs 2006 günü saat 10'da yapılan toplantıya çok sayıda insan katılmıştı.


İlk önce Kabardey - Balkar Diyanet İşleri Başkanı Pşıxbeş'e Enes, savaşta hayatı kaybedenler için dualar okuttu.


Ondan sonra Adıge - Kabardey Derneği Başkanı ve Adıge Psal'e gazetesinin redaktörü Hafıtse Muhammed toplananlara şöyle hitap etti:


Savaşların başlamasında halkların bir kusuru bulunmamaktadır. Çünkü böyle zamanlarda onlara kimse bir şey sormamaktadır. Üzülerek söylüyorum ki vatan toprakları zorla zapt edilmektedir. Barış yoluyla sınırların belirlendiği bir ülke bulmak çok zor, Rusya'da bundan kendini alıkoyamadı. Ancak yeni nesiller daha akıllı çıktı; onlar ülkelerinin geçmişteki yanlışlıklarının düzeltilmesi için gayret gösteriyorlar. Rus - Kafkas savaşlarının sona erdiği günden buyana 142 yıl geçti. Ancak insanların bu savaşlarda çektikleri acılar, kısmen azaldı, ama unutulmadı.


Diasporadakiler de Kafkasya'yı hiç unutmadılar ve unutmayacaklar. 1917 devriminden sonra halkların tamamı yeni statü ve ekonomik kalkınmalarından dolayı gerek Kafkasya'daki gerekse Diasporadaki Çerkesler, Ruslara şükran duygularını ifade ediyorlar.


Rus -Kafkas savaşlarının meydana gelişi, nasıl olduğu ve onun sonuçlarının düzeltilmesi ve açıklığa kavuşturulması konusunda yapılacak çalışmalar büyük anlam taşımaktadır.1994'ün 21 Mayısında Boris Yeltsin'in dediği gibi "Rus Devletinin önünde bulunan tarihi gerçeklerle yüz yüze geldik. Kafkas savaşlarında olup bitenlere yalnızca tek bir yönden bakılmaması gerekiyor. Birçok konuda olduğu gibi yeniden değerlendirme yapılıp başka ülkelerde yaşayan Çerkeslerin geri dönüşleri konusunda çalışmalar yapılmalıdır." 1763 -1864 yılları arasında süren Kafkas savaşlarının, Çerkeslerin yurtlarını kaybetmesine neden olduğu konusunda Federasyonumuz toplantısında Kabardey - Balkarın Başkanı Gubin Genadiy, Kabardey -Balkar parlamentosu Başkanı Beçelov İLYAS, Cumhurbaşkanlığı Komisyon Başkanı Şondır OLEG ve ayrıca, halk organizasyonları ve Devlet Dairelerinde çalışanlar çelenekler koydular.


Aynı gün, Kabardey -Balkar ressamlarına ait, tüm Kafkas halklarına ilişkin karma resim sergisi açılmıştır.


Resim sergisinin açılışında sırasıyla Kabardey -Balkar'ın başbakan yardımcısı Balkız Mihail, DÇB birinci başkan yardımcısı Duman HASAN, "Alan" Balkar Halkları Birliği Başkanı Beppayev SUFYAN, ve diğerleri konuşmalar yaptılar.


*******************************************************


AJANS KAFKAS HABERİ:


NALÇİK'TEKİ 21 MAYIS ANMA PROGRAMI


23.05.2006 - 11:00:00


(Nalçik/Ajans Kafkas) - 21 Mayıs sürgün gününde Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin şehir merkezlerinde, köylerinde ve başkent Nalçik'te yas mitingleri düzenlendi.


Caucasus Times'in sürgünün 142. yıldönümünde Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'te düzenlenen anma töreni ile ilgili yaptığı haberinde verdiği bilgilere göre, şu anda Kuzey Kafkasya'da yaşayan Adıge sayısı yaklaşık 800 bin olarak tahmin edilirken, diasporada yaşayan Adıge sayısı farklı kaynaklara göre, 4 milyonun üzerinde.


21 Mayıs sürgün tarihi dolayısıyla Kabardey-Balkar'da sabahın erken saatlerinde yas mitingleri başladı, günün anlam ve önemine uygun müzikler çalındı, tiyatrocular tarafından tarihi trajedinin bazı anları sahnelendi.


Başkent Nalçik'te, Rus-Kafkas savaşları öncesinde var olan 12 Adıge soyunun kan ve ruh bağlılığı düşüncesini sembolize eden, sürgün anıtı "Hayat ağacı" önünde çok sayıda insan toplandı.


Sürgünü anma programında toplananlara hitaben yaptığı konuşmasında, Rus-Kafkasya savaşlarının sonuçlarını olumlu olarak değerlendiren ve Rusya'nın Adıge halklarının kültür ve ekonomik gelişmeleri katkıda bulunduğu için Rusya'ya minnettar olduklarını söyleyen Kabardey-Balkar Adıge Xase Başkanı Muhammed Hafıtse'nin ardından mikrofonu Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesinden Doçent Yuri Şenibe aldı.


Şenibe, şu anda Kafkasya'ya yönelik ikinci bir savaş yürütüldüğünü söyledi. Şenibe'ye göre, 13 Ekim 2005 tarihinde öldürülen Müslümanların hiçbir suçu yoktu. Onlar sadece ibadet ediyorlardı, milli birer problem haline gelen alkol ve uyuşturucuya karşıydılar. Ancak onları takip etmeye başladılar ve sonradan yok edebilmek için ellerine silah almaya zorladılar.


Şenibe'nin bu konuşma esnasında mikrofonun elinden alınmaya çalışıldığı, ancak mitinge katılan insanların da ona destek verildiği belirtildi.


(CAUCT)ÖZ/SEV


Etiketler:
kaffed kamuoyu açıklaması

YORUMLAR

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php:23 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yorum.php(19): user->user() #1 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(80): require('/home/nart/publ...') #2 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php on line 23