NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
35305319 - Adige Heku 01.MP3
11
apsuva
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
HAFİTZE MUHAMMED 21 MAYIS'TA O SÖZLERİ AYNEN SARF ETTİ

Kabardey Halk Kongresi Başkanı Şenibe Yura: "HAFİTZE MUHAMMED 21 MAYIS'TA O SÖZLERİ AYNEN SARF ETTİ" Kaf-Fed'in, Ajans Kafkas'ı suçlayan ve zan altında bırakan "mesnetsiz" açıklaması sonrasında, 21 Mayıs programının kahramanlarından akademisyen Şenibe Yura ile bir görüşme gerçekleştirdik. Sovyetlerin yıkılması döneminde kurulan ve o günün şartlarında önemli fonksiyonlar icra eden -ama bugün artık aktif olmayan- Kafkas Halkları Konfederasyonu'nun eski Başkanı, bugün ise bir araştırma kurumunun direktörü ve Kabardey Halk Kongresi'nin başkanı olan Doç. Dr. Şenibe Yura 21 Mayıs programında olanları Ajans Kafkas'a anlattı.
11-06-2006 - kez okundu

AJANS KAFKAS - Sayın Şenibe Yura, 21 Mayıs günü Nalçik'te düzenlenen anma programına ilişkin Caucasus Times'in hazırladığı bir haberi Türkçe'ye çevirerek yayınladık. Haberde Kabardey-Balkar Adıge Xase Başkanı Hafitze Muhammed'in, "Rus-Kafkas savaşlarının sonuçlarını olumlu olarak değerlendirdiği ve Adıge halklarının kültür ve ekonomik gelişmelerine katkıda bulunduğu gerekçesiyle Rusya'ya minnettar oldukları" yönünde sözler sarf ettiği yer alıyordu. Siz de oradaydınız, Hafitze Muhammet bu sözleri sarf etti mi, etmedi mi

ŞENİBE YURA - 21 Mayıs'ta düzenlenen mitinginde Hafıtze Muhammed Kafkas - Rus savaşlarının sonuçlarına ilişkin değerlendirmeler yaptı ve bahsettiğiniz anlamda cümlelerden bol miktarda kurdu. Bunda şüphe edilecek bir taraf olmadığı gibi , şaşılacak bir şey de yok. Bunlar Hafitze Muhammet'in her zaman kullandığı üslup ve sözlerdir.

Ayrıca bu toplumun huzurunda yapılmış bir konuşmadır. Konuşulanları bir kişi, iki kişi değil, orada bulunan herkes dinledi. Kimse bir şeyi inkar edemez. Ayrıca Hafitze'yi tanıyanlar O'nun bu sözleri her zaman sarf ettiğini bilirler zaten.

AJANS KAFKAS -Mitingde Hafitze'den sonra siz konuşma yaparken susturmak istediler mi

ŞENİBE YURA - Evet, ses bağlantısını keserek konuşmamı engellemek istediler. Fakat halkın tepki göstermesi üzerine maksatlarına ulaşamadılar ve konuşmama devam ettim.

AJANS KAFKAS - Mitingde yaptığınız konuşmada Kafkasya'ya karşı ikinci bir savaşın yürütüldüğünü söylemişsiniz?


ŞENİBE YURA - Evet söyledim. Çünkü bunu görüyor ve böyle düşünüyorum. Zaten Kabardey Halk Kongresini'de 21 Mayıs mitingi sonrasında Kafkasya'ya karşı yürütülen bu yeni saldırılara karşı koymak için kurduk...

AJANS KAFKAS - Nasıl yani?

ŞENİBE YURA - Kabardey- Balkar'da ve Kafkasya'da bir çok önemli olay oluyor fakat Adıge Xase hiçbir direnç ortaya koymadığı gibi ortalıkta da görünmüyor.

AJANS KAFKAS - Ne gibi olaylar oluyor mesela?


ŞENİBE YURA - Ne olacak, gözümüzün içine baka baka cumhuriyetlerimizi ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Sinsi sinsi bunun alt yapısını hazırlıyorlar. Açık söylüyorum, içinden geçtiğimiz şu süreçte Adıgelik gelişmiyor ve Adıgelerin sayısı artmıyor. Aksine gün geçtikçe kültürümüz de, kendimiz de yok oluyoruz. Bütün bu dev sorunlar önümüzü kesmişken Adıge Xase başkanı hala hiç bir sorun yokmuş gibi davranabiliyor ve yukarıda bahsettiğiniz türde konuşmalar yapabiliyor maalesef. Kabardey Halk Kongresi'ni de bu olumsuzluklarla mücadele etmek için Kabardey-Balkar'ın ileri gelen aydınları ile bir araya gelerek kurduk. Amacımız, cumhuriyetlerimizin statülerini ve Adıgeliği korumaktır. Şimdi devlet başkanımız Arsen Kanakov iyi niyetli ve samimi bir insan. Kongre olarak kendisine destek veriyoruz. Hep birlikte Adıge halkının geleceği için çalışacağız.

AJANS KAFKAS - Sayın Şenibe, Türkiye'de söz konusu mitinge ilişkin yayınladığımız haber bir kısım çevreleri "nedense" rahatsız etti. Kendilerince Hafitze'yi korumaya kollamaya çalışıyorlar. Oradan bakarak bunu nasıl değerlendirirsiniz?


ŞENİBE YURA - Anlaması zor ama maalesef içimizde böyle insanlar da var. Hem orada, hem burada. Ama yaptıklarının bir mantığı olduğunu da, faydası olduğunu da düşünemem. Gerçekleri görmezden gelerek kimse bir yere varamaz. Gözlerini ne kadar kaparlarsa kapasınlar bilsinler ki Hafitze Muhammet bu sözleri sarf etmiştir.

AJANS KAFKAS - Açıklamalarınız için çok teşekkür ediyoruz sayın Şenibe.


ŞENİBE YURA - Ben de teşekkür ederim. Diasporadaki tüm Kafkasyalı kardeşlerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Ilişkilerimizi gerçek anlamda geliştirebileceğimizi umuyorum.

Etiketler:
hafitze muhammed 21 mayıs o sözleri aynen sarf etti

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51