NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
3
12
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
21 MAYIS'TA ORADAYDIM; HAFİTZE, TARİHİ GERÇEKLERİ ÖRTÜCÜ BİR KONUŞMA

KBC İnsan Hakları Derneği Başkanı Valeri Hatajuko: "21 MAYIS'TA ORADAYDIM; HAFİTZE, TARİHİ GERÇEKLERİ ÖRTÜCÜ BİR KONUŞMA YAPTI" Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'de 21 Mayıs günü düzenlenen anma programıyla ilgili Caucasus Times'in hazırladığı ve bizim tercüme ederek yayınladığımız haber sonrasında Kaf-Fed merkezinden bir açıklama yapılarak haber metnini "rastgele alıntılarla" oluşturduğumuz iddia edildi. Tedkiklerine sunduğumuz Caucasus Times haberinin orjinali ile bizim hazırladığımız haber arasında ne gibi farklılıklar olduğunu henüz açıklamış değiller; bekliyoruz. Biz bu arada 21 Mayıs'ta tören alanında bulunan ve konuşulanları başından sonuna kadar takip eden KBC İnsan Hakları Derneği Başkanı Valeri Hatajuko'nun konuyla ilgili bilgisine başvurduk.
12-06-2006 - 5 kez okundu

AJANS KAFKAS - Sayın Hatajuko, Nalçik'teki 21 Mayıs programında Kabardey Balkar Adige Xase Başkanı Hafitze Muhammet nasıl bir konuşma yaptı?


VALERİ HATAJUKO - Evet, 21 Mayıs'ta oradaydım. Bence Hafitze çok kötü ve talihsiz bir konuşma yaptı. Doğrusunu isterseniz utanç duydum. 1864'de yaşanan dehşeti adeta saklamaya çalıştı. Tarihi gerçekleri örtme gayretinde bir konuşmaydı. Ruslar eliyle gelen sonraki gelişmelerin Adigelerin lehine olduğunu söyledi ve bütün bunlardan dolayı Rusya'ya minnettarlığını ifade etti. Kafkasyadakilerle birlikte diasporada bulunan sizlerin de Rusya'ya minnettar olduğunuzu söyledi.


AJANS KAFKAS - Nereden biliyormuş bizim de minnettar olduğumuzu?


VALERİ HATAJUKO - Bilemem, kendisine sormak lazım... Ama kafadan atmıyorsa muhtemeldir ki diasporadaki partnerleri böyle düşünüyordur...


AJANS KAFKAS - Sayın Hatajuko, siz Adige Xase'nin eski başkanısınız. Hafitze Muhammet yönetimindeki Adige Xase'nin faaliyetlerini nasıl buluyorsunuz?


VALERİ HATAJUKO - Ben Xase'nin Adigeler lehine bir faaliyetini göremiyorum. Cesaretsiz, iradesiz, işlevsiz, devlet politikalarına angaje bir kurum Xase. Adige halkının içinde bulunduğu bir xase değil ve hiçbir itibarı da yok. Hafitze'nin kişisel kurumu görünümünde.


AJANS KAFKAS - Kaf-Fed'in Ajans Kafkas'a yönelik eleştirisini size aktardık. Bu konuda ne düşünüyorsunuz sayın Hatajuko?


VALERİ HATAJUKO - Yazık diyorum. Diasporayı temsil iddiasındaki bir kurum böyle basit çıkışlar yapmamalı. Hafitze'yi onlar yeni tanıyor olabilir, biz yıllardır tanıyoruz. Söylediklerinde garipsenecek hiç bir şey yok. Her yerde her zaman söylediği sözler bunlar. Hafitze'nin bu söylediklerini alanda bizzat dinledim ve ayrıca bahsettiğiniz Caucasus Times'in haberini de okudum. Haber doğru ve içinde yanlış hiçbir şey de yok.

Hafitze "misyonuna" uygun konuşuyor.


AJANS KAFKAS - Anlaşıldı sayın Hatajuko. Daha fazla uzatmadan açıklamalarınız için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

VALERİ HATAJUKO - Teşekkürler.

Etiketler:
21 mayıs oradaydım; hafitze tarihi gerçekleri örtücü bir konuşma

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır