NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
13
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4-5-6-7
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
POPÜLER DEĞİL ALTERNATİF KANAL MEHTAP TV

Popüler değil alternatif kanal H. SALİH ZENGİN Yarın yeni bir televizyon kanalı daha yayın hayatına başlıyor. Kültür, sanat, eğitim ve düşünce skalasında bir yayın formatıyla şekillenen ve bu haliyle Türkiye'de olmayan bir televizyonculuk anlayışıyla ortaya çıkan Mehtap TV, bu iddiasını birbirinden farklı program ve isimlerle taçlandırıyor. İzleyicinin televizyonunda onlarca kanal varken ve bu da seyirci sayısını oldukça daraltırken yeni açılan bir televizyon kanalı izleyiciyi nasıl kendine çekebilir? Daha doğru soru şu: Mehtap TV neyi eksik gördü ki, bu eksikliği tamamlamak için var? Televizyonun genel yayın yönetmeni Murat Keskin şu an birbirine benzeyen yayınların kitlenin ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılamadığını belirterek başlıyor söze. "Reyting kaygısından uzak bir TV gerekir. Çünkü reyting yapacak şeyler bellidir. Duygularını, zaaflarını, inançlarını ve ceplerini sömürürseniz reyting alırsınız. Bunun formülü kolay. Ama TV ile insanlara bir şeyler vermek belli bir düzen ve sakinlik gerektirir. Biz bu reyting kısırdöngüsünü kıracağız ve Türkiye'de yapılmayan bir şeyi yapacağız." diyen Keskin, reyting ve ticarikaygı arasındaki ilişkiyi şimdilik önemsemediklerinin altını çiziyor. Bir TV kanalının hiç ticarikaygısı olmaz mı peki? Elbette olur. Ancak bu kaygıyı nitelikli program kaygısı çeken insanlara kanalize etme arzusunda Mehtap TV. "Bizim yaptığımız tarzda bir yayının da bir alıcısı olduğuna inanıyoruz. Zaten reklam filizibitemizi, 'nasıl bir seyirciye ulaşırız'ın hesabını yaptık." diyen Keskin, televizyonculuğa aykırı durabilecek bir noktayı da dillendiriyor: "Reyting getirecek diye her programı yapmadığımız gibi her reklamı da almayacağız. Cinsellik içeren reklamları almayı düşünmüyoruz mesela. Kadın, aile, çocuk, kültür, sanat ve belgesel dinginliğine ters düşecek reklamları almayacağız."
19-06-2006 - kez okundu

İzleyici seçen bir kanal

Çok kısa sürede kurulup yoğun bir tempoyla 19 Haziran'a yetişen Mehtap TV, dekor ve jenerikleriyle de adından söz ettirecek gözüküyor. Her ne kadar dingin bir yayın anlayışı olsa da görsellik bazında aktif bir yayın metodu uygulayacak kanal, bu konuda da iddialı bir vizyon sunacak. Keskin "İzleyicimizi seçen bir kanalız. Programları biz seçiyoruz; ama seyirci de bizi seçsin istiyoruz. Akıntıya karşı kürek çektiğimizin farkındayız. İzleyici bize yardım ederse bu nehri geçeceğiz." derken nehrin geçilememesi ihtimalini şu an zihninden uzak tutuyor.

Bir dönem revaçta olan ve 24 saat haber veren televizyon kanallarının izleyiciyi bıktırması ve son dönemde biraz da magazine kayan bir yayın formatına bürünmesi söz konusu. Böyle bir tehlike ileride Mehtap TV için de geçerli olabilir mi "Sanmıyorum." diye cevaplıyor Keskin, eski televizyonculuk deneyimlerinden hareketle. "Bu formatta bir kanal yok, zahmetli bir iş. En zor televizyonculuğu yapacağız bir anlamda. Şurada silah patlamış, siyasette şu, ona şunu demiş tarzıyla uğraşmayacağız. Çünkü Türkiye'de içi boşaltılmış bir habercilikle uğraşıyoruz. Oysa şu an bu işi yaparken zevk alıyorum. Her konuyla ilgili hazırlık yaparken haz duyuyorum."

Mehtap TV'nin aydınlığı evinize ulaşacak

Mehtap TV'de her gün prime time kuşağı olan gece 21.00'de Düşünce Kuşağı yer alacak. Bu yedi kuşak ufuk açıcı konuklarla renklenecek ve olup biteni üst perdeden yorumlayacak. Cumartesi günleri yayınlanacak Düşünce Platformu ise dört gruptan oluşuyor. Her grup dönüşümlü olarak ekrana çıkacak. Yani her gruba ayda bir kere sıra gelecek. Mehmet Altan, Şahin Alpay, Eser Karakaş bir grup; Mümtaz'er Türköne, Naci Bostancı bir başka grup; Ahmet Taşgetiren, Avni Özgürel ve Gülay Öztürk ise bir diğer grup olacak. Son grup için de çalışmalar sürdürülüyor. Mehtap TV'de Ali Bulaç-Adnan Arslan (Düşünce Günlüğü), Kenan Gürsoy-Niyazi Öktem (Sözün Erdemi), Selman Kuzu-Hamdullah Öztürk (Tefekkür), Tuğrul İnançer-M. Fatih Çıtlak (Mesnevi'den) ufuk açıcı bir çerçeve çizecekler. Ufuk Ötesi programında ilahiyatçılar yer alırken, Mustafa Armağan tarihi yorumlayacak, Yavuz Bülent Bakiler, Türkçemizi konuşacak, Teoman Duralı medeniyetimizin felsefesini anlatacak, Zekai Şen İslam dünyasının bilim adamlarını tanıtacak ve Cihan Okuyucu da Mesnevi'den hikayeler anlatacak. Ayrıca kitap programı, çocuk programı ve iki canlı yayın kuşağı olacak. Sabah 11'deki kuşak kadın-aile-çocuk üçlüsüne seslenirken, ikindi serinliğindeki 16.00-18.00 kuşağı gündeme ilişkin kültür-sanat ağırlıklı bir canlı yayınla konuk olacak insanlara. Prestijli bir kanal olma hedefiyle yayına başlayan Mehtap TV, internet üzerinden de izlenebilecek.

Nartajans
Hemşerimiz Murat Keskin'e ve Genel Yayın Yönetmeni olduğu Mehtap Tv ye yayıncılık hayatlarında başarılar dileriz umarım kurulan kültür kanalı bol bol Çerkes kültürüne yer verir..

Etiketler:
popüler değil alternatif kanal mehtap tv

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır