NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
2
13
4WORED1.MP3
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BESLAN ZANLISINA ÖMÜR BOYU HAPİS

Kuzey Osetya'nın Beslan kasabasındaki bir ilkokula düzenlenen kanlı terörist eylemin yaşayan tek sanığı Nurpaşa Kulayev, katliamdan suçlu bulundu ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
28-06-2006 - kez okundu

Rus haber ajansları, Kuzey Osetya yüksek mahkemesinin bugünkü duruşmada Nurpaşa Kulayev'i cinayet ve terörizm dahil yöneltilen tüm ithamlardan suçlu bulduğunu ve ömür boyu hapis cezasına çarptırdığını duyurdu.

Mahkeme, Kulayev'in idam cezasına çarptırılması gerektiğini, ancak Boris Yeltsin'in 1990'lı yıllarda idam cezasıyla ilgili aldığı moratoryumdan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Kuzey Osetya'nın Beslan kasabasındaki bir ilkokulu 1 Eylül 2004 tarihinde basan 32 terörist okulda bulunan çoğu çocuk bin 200 kişiyi rehin almış, 3 gün süren kuşatma sonunda yapılan müdahalede çoğu çocuk 331 kişi hayatını kaybetmişti.

Eylemin sorumluluğunu Çeçen ayrılıkçı komutan Şamil Basayev üstlenirken, Rusya Basayev'in ölü ya da diri yakalanması için para ödülü koymuştu.

Beslan'daki kurban yakınlarından bazıları, terörist eylemi düzenleyenlerin 32'den fazla olduğunu ve olayın tek canlı zanlısının Kulayev olmadığını savunuyor.

KURTULAN ÇOCUKLARA YENİ DARBE
Rusya'da Çeçen militanların Beslan kentindeki okul baskınından kurtulmayı başaran öğrencilerin pek çoğu, bugün Moskova'nın dışında şiddet mağduru çocuklar için inşa edilmiş bir okulda öğrenim görüyor.

Yatılı okulun öğrencileri arasında, ailelerini Çeçen militanların saldırılarında kaybedenler, ölen Rus askerlerinin çocukları ya da kötü muamele gördükleri için ailelerinden alınan çocuklar da var.

Ancak Kremlin yönetimi, bu okulun öğretim yılı bittikten sonra kapatılabileceğini açıkladı. Bu kararın gerekçesi ise okulun vergi kaçakçılığı ve yolsuzluk suçlarından ceza alan ve halen hapishanede bulunan Mihail Hodorkovski tarafından yaptırılmış olması ve masraflarının da hala onun hesaplarından karşılanması.

Beslan faciasından kurtulmayı başaran çocuklar ise kapatma kararına tepkili.

Kremlin'in bu adımı birçokları tarafından Putin'in muhalifi Hodorkovski'yi cezalandırma yöntemlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: NTV

Etiketler:
beslan zanlısına ömür boyu hapis

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır