NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
8
apsuva
3
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ

Bütün site üyelerimize ve okuyucularımıza merhaba diyerek başlamak istiyorum.Son günlerde bildiğimiz üzere sıkça reklamlardan ve basından rastladığımız,reklamlarını izlediğimiz PROBİYOTİK ürünleri görüyoruz.Belkide soruyoruzdur nedir bu PROBİYOTİK kelimesinin anlamı ve ne gibi özellikleri vardır diye.İşte ben bu yazımda sizlere bu konuyla ilgili bilgi vermek istiyorum.
03-08-2006 - 5 kez okundu

İnsanlar kendi hücrelerinin 10 katı sayıdaki (100 trilyon) faydalı bağırsak mikrobu ile ortak bir yaşam sürdürmektedir. Faydalı bağırsak mikropları (probiyotikler) çeşitli yararlarının yanında dış ortamdan gelen zehirli maddelerin kana geçmesini engelleyen koruyucu bir bağırsak tabakası oluştururlar. Bağırsaktaki sağlıklı mikrop dengesinin, zararlı mikroplar lehine değişmesi, yani bağırsaktaki mükemmel dengenin bozulması çok sayıda ivegen ve müzmin hastalığa yol açar.

Son yıllarda rafine gıdaların tüketimindeki artışa paralel olarak, turşu, yoğurt ve çeşitli salamuralar gibi geleneksel fermantasyon gıdalarının az tüketilmesi, süt ve yoğurt gibi fazla tüketilenlerin ise ekşimesin ya da kesmesin diye pastörize edilmesi ya da antibiyotik katılması vücudumuzun mükemmel probiyotik dengesini alt üst etmiştir.
Probiyotik- Prebiyotik
Yeterli miktarda yenildiğinde insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen mikroorganizmalara probiyotik denir.

Bağırsaktaki bazı mikroorganizmaların çoğalmasını artıran ve/veya aktivitesini uyaran ve insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen maddelere (besinsel lifler gibi) prebiyotik denir.

Probiyotik ve Metchnikoff
1912 Nobel Tıp Ödülünü kazanan Rus bilim adamı Élie Metchnikoff bilim dünyasında probiyotiklerin kaşifi sayılabilir.

Metchnikoff yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde bulunan asit yapan mikroorganizmaların bağırsaktaki hastalık yapan mikroorganizmaları nötralize ettiğini saptamıştır.

Metchnikoff, Bulgaristan ve Kafkasya'da yaşayan insanların uzun ömürlü olmasını probiyotiklerden zengin gıdaların fazla tüketilmesiyle açıklamıştır.

Probiyotikler = yararlı bağırsak mikropları (bakteriler ve mantarlar)
Erişkin bir insan bağırsağında 100 trilyon (1,5 kg) faydalı bakteri ve mantar bulunur. Bu rakam insan hücre sayısının 10 katı kadardır. Sayıları 400'ün üzerinde olan bu bakteriler ve mantarlar normal bağırsak florasını oluştururlar.

Bu bakteriler ve mantarlar 300 m2 büyüklüğünde bir yüzey oluşturan bağırsak zarını koruyucu bir tabaka şeklinde kaplar.

Probiyotiklerin görevleri :
-Bağışıklık sistemini güçlendirmek.
-Yiyeceklerin hazmını kalaylaştırmak.
-Vitaminlerin (K vit, biyotin, B12, niasin vb) sentezini yapmak.
-Bağırsak duvarını zararlı maddelerden korumak ve bağırsak geçirgenliğini azaltmak.
-Zararlı maddelerin (toksinler) kan dolaşımına geçmesini engellemek.
-Besin allerjilerini ve ekzemayı önlemek.
-Kronik enflamatuvar (iltihabi) hastalıkların oluşumunu engellemek.
-Kanseri önlemek.
-Yaşlanmayı yavaşlatmak.
-Depresyonu hafifletmek.
-Otizm bulgularını hafifletmek.
-İshali önlemek ve tedavi etmek.
-İdrar yolu iltihaplarını önlemek.
-Kabızlığı tedavi etmek.
-Böbrek taşlarının (okzalat) oluşumunu azaltmak.
-Sezaryen doğum ve probiyotikler
-Bebek doğum sırasında vajenden gelen probiyotikler (laktobasiller ve bifidobakterler) ile karşılaşır. Bebek anne sütü ile beslendikçe normal flora gelişir. Sezaryen ile doğan bebekler dış ortamda bulunan mikroplar ile karşılaşır ve normal flora oluşamaz. Doğum sonrası ilk kolonize olan floradan sağlıklı floraya geçiş uygun beslenme ortamı meydana getirilse bile oldukça zordur.

Bağırsak florasının bozulmasının sonuçları :
Probiyotiklerin bağırsak mukozası üzerinde oluşturduğu koruyucu tabakanın ortadan kalkması bağırsak geçirgenliğini artırır.
Bu yabancı protein parçacıklarının bazıları vücudun kendi proteinlerine çok benzer. Bağışıklık sistemi aşırı uyarıldığı zaman kendinden olanı yabancıdan ayıramaz. Onu tahrip ederken kendinden olanı da tahrip eder. Bunlara oto immün (öz bağışıklık) hastalıklar denir.
Bağısak florasının bozulmasının başlıca nedenleri :
-Karbohidrattan zengin gıdalar
-Rafine gıdalar
-Çeşitli toksinler
-Antibiyotikler
-Sezaryen doğumlar
Diyet ile normal bağırsak florası nasıl sağlanır?
Un ve şekerden fakir, sebze, meyve, et ve yumurta gibi doğal gıdalardan zengin bir diyet bağırsak florasının koruyuculuğunu artırır. Fermantasyon ürünleri (turşu, yoğurt, peynir, sirke, tuzlama yiyecekler) bağırsak florasında bulunan probiyotikleri artırırlar. Pastörizasyon, gıdalardaki probiyotikleri büyük ölçüde tahrip eder!! Probiyotikten en zengin gıdalar anne sütü ve yoğurttur.
Süt ve yoğurt tüketirken dikkat edilecek noktalar :

-Mümkünse pastörize edilmemiş, fakat temiz günlük mandıra sütü tüketilmelidir.
-Güveniyorsanız (!) sokak sütçüsünden de süt alabilirsiniz. Şehirdekiler için en iyi olabilecek seçenek günlük pastörize şişe sütleridir.
-Uzun ömürlü homojenize kutu sütlerini kesinlikle kullanmayınız. Sadece ekşiyen ve/veya kesilen süt ve yoğurtları yiyiniz (bulursanız!!!). Bulamazsanız kendiniz yapın hem daha ucuz hem de çok daha sağlıklıdır.

Okuduğumuz üzere PROBİYOTİKLER metabolizmamız üzerinde oldukça önemli.HERKESE TEKRAR BİLİNÇLİ BİR TÜKETİM VE SAĞLIKLI GÜNLER DİLİYORUM.

Fatmagül SÖNMEZ
GIDA TEKNİKERİ

Etiketler:
probiyotiklerin insan sağlığındaki önemi

YORUMLAR
janserey77 merhaba.Güzel öneriniz için çok teşekkürlerimi sunmak isterim size.Bu istekler banada özel site içi mesajlar yoluyla çokça geliyor inanın.Artık yöneticilerden böyle bir teklif gelirse bende değerlendirebilirim.Her zaman söylediğim gibi bildiklerimi ve öğrendiğim mesleki dahada önemlisi günlük yaşamda faydalı olacağına inandığım konuları paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.GÖRÜŞMEK DİLEKLERİMLE YAZIMA GÖSTERDİĞİNİZ İLGİDEN DOLAYI TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUM.İYİ GÜNLER DİLİYORUM.

Fatmagül SÖNMEZ
zeyneb Fatma hanım bu güzel ve yararlı paylaşımın için çok tsk ederiz.Aslında Bahtiyar bey size bir sitenin sayfasında köşe versede düzenli bir sekilde sağlıklı beslenme adı altında yazılar yazsanız çok yararlı olurdu...
jansetkaf sevgili Fatmagül,
yazılarınızı sürekli takip ediyorum. ve herzaman çok önemli konularda bizleri aydınlatıyorsunuz. size teşekkür ediyorum .
siyeldar Öncelikle arkadaşımıza sonsuz teşekkür ediyor, çalışmalarının devamını (LÜTFEN) diliyoruz. Özellikle kentsel yaşamın getirmiş olduğu zorluklardan en önemlisi doğal besinlerden mahrum olmamız. Sonuç uzman arkadaşımızın ifadelirinde var. Suni besinler ve sonra hastalık. Tekrar teşekkür ediyoruz güzel nick ile yazan Kafkasyalıya.
crkz26 Gercekten sağlıgımızın degerini bilmeden bilincsizce tüketim yapıoruz çok tesekkürler arkadasım bizimle paylaştıgın bilgiler için...
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır