NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
9
8
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KUZEY KAFKAS HALK DASLARI

Artık Çerkes ve Abhaz oyunları Türkiyenin en kuzey doğusu olan Ardahanda'da oynanıyor.Aradahan'da kurulup faaliyetlerini sürdüren Abrek Halk Dansları adlı ekip artık kuzey kafkas halk danslarını da sergilemeye başlamıştır. Ardahan yöresi halk oyunlarını başarıyla sergileyen ekibimiz, kısa bir süre önce Çerkes veabhaz oyunlarınada gösterilerinde yer vermeye başlamıştır. Ekibin çalıştırıcılığını dans eğitimini Düzcede tamamlamış olan, kafkas halk oyunlarını orijinal şekliyle bizzat Çerkezlerden öğrenen genç bir eyitmen üstlenmiştir. Ekibimiz gösterilerinde Azeri yöresi oyunlarına da yer vermektedir.
28-08-2006 - 5 kez okundu

Etiketler:
kuzey kafkas halk dasları

YORUMLAR
ugur_75 arkadaşlar böyle düşünmeyin.bende ardahanlıyım ve ege üniversitesi kuzey kafkas halk dansları ekibinde dansçıyım. ardahanda bu konuda insanlar çok bilgisiz kafkas oyunlarına çerkeslerin sonradan sahiplendiğini düşünen insanlar görmek ne kadar acıdır siz benden daha iyi bilirsiniz. kars kafkas ekibi sayesinde insanlar azerbaycanı gerçek kafkasya olarak kabul etmişler. memleketimizde hiç çerkes olmayışı da buna ayrıca bir sebeptir. o ekibin çalışmalarını bizzat takip ettim amaç kesinlikle kültürünüze sahiplenmek değil insanlara gerçek kafkasyayı kafkas dansını ve kafkas kültürünü anlatabilmektir. şahsım adına çalıştırıcı arkadaşıma girişiminden dolayı teşekkür etmek istiyorum..
halukiris Gönderdiğim haberi okuma tevazu'unda bulunan sevgili arkadaşlar. Haberde dikkat etti iseniz ekibimizin ARDAHAN YÖRESİ, AZERİ YÖRESİ yanı sıra KUZEY KAFKAS YÖRESİ oyunlarının da sergilenmeye başlan dığını belirtmiştim. Ardahanda mahalli oyunlarda revizyona gidilip yeni birtakım sololar veya dansların uydurulduğunu yazıpta bu oyunların Ardahana ait olduğunu söylemedim. Reklamdan ve övünmekten hoşlanmayan biri olduğum için ekibi çalıştıran kişinin kendim olduğunu bile belirtmedim. Koltuğa kurulupta sağlıklı düşünmeden insanların karakterlerine önem vermeden eleştiri yapmak çok kolay değilmi sizcede. Bizler abartmadan söylüyorum -30 derece soğuk ta marifet olduğu için değil sadece dansa gönül verdiğimiz için beş kuruş ücret talep etmeden saatlarce sahnede titreyen onurlu insanlarız.
Şunuda belirteyim ki çok kısıtlı imkanlarla boğuştuğumuzdan kostüm bulmada sıkıntı çektiğimiz için uzun kollu çerkezka bulamadığımız için kültürü tam yansıtmaz diye Kafe, İslamey gibi oyunlarıda iyi bildiğimiz halde sergilemiyoruz.
Şimdi şu konumda biz destek beklerken siz olumsuz yönde yorumlar yazarak neyi amaçlıyorsunuz anlayamadım bende bir Karslıyım ve karslıları iddaa ettiğiniz şeyleri yaptılarsa kınadığımı belirtmek isterim. Karsın zaten tanıtılmamış bir sürü kültürü dururken hazırcılık yapmak gerçekten çok çirkin.
Sizlere sonsuz sevgi ve muhabbet beslediğimi birkez daha belirtip Allaha emanet olmanızı diliyorum.
halukiris Karsta oynanan azeriyoresi oyunları olup, azerilerde zaten kafkas insanlarıdır. Ayrıca ardahaanda kimsenin kültüre sahip çıkma gibi bir derdi yoktur. Aslen çerkez olmayan insanlarda bu oyunları sergileyemezmi.
osmantopak Değerli arkadaşlar,böyle güzel bir haberi olumlu karşılamak dururken,neden karşı çıkarsınız anlamam.anlarımda anlamamazlıktan gelirim.

Çerkesler olarak kendimize has bir kültürümüz var ve diğer KAVİMLERİNDE,MİLLET OLMUŞ TOPLULUKLARDA olduğu gibi,lakin hiç bir toplum dünyaya kapalı yaşayamaz.Elbetde kültürler arası alış veriş ve etkileşim olacaktır,bunun nekadar ne ölçüde olduğu önemlidir.Ve kimin kültürüne ne derecede sahip çıkıp,başka kültürleri etkilediği yaşam biçimini kabül ettirdiği zaman,etkileyen ve BASKIN kültür konumuna geçer.

BİRDAHA düşünelim,bizler türkiyede yaşayan ve diğer ülkelerdeki soydaşlarımızla birlikte,millet kültürü içerisinde,etnik kültür olarak(sadece halk bilimi (folklorik) anlamında değil)tüm yaşam bicimi olarak,kültürümüzü en azından kendimizde yaşatıyormuyuz.gerçi çerkesliğimizden ödün vermeyiz.! Lakin,Dünyayı kasıp kavuran,GLOBALLEŞME adı altında AMERİKANVARİ,AVRUPAYİ olan,BATI KÜLTÜRÜNÜ benimsiyor ve kendi yaşam biçimimizi yönlendirmesine izin veriyor vedahi kendimizi ona teslim etmiyormuyuz.şunu unutmayın,bizim kültürümüz,BATIDA olduğu gibi ne çok serbesttir,DOĞU halklarında olduğu gibi nede çok baskıcıdır.
Bilirsinizki,çerkesler olarak bizler,düşünebildiğiniz ölçüde söylüyorum,en azından kendi çoğrafyasında tabi folklorik manada baskın kültürdür.tüm kafkasya halklarının (dağıstan,çeçenistan,osetya,inguşlar,azeriler,gürciler)tatarlar,ruslarıda buna ilave edebiliriz,bu halklar bizden etkilenmişlerdir.100 yıl öncesine kadar rus askeri resmi üniformalarına tutunda,RUS KAZAKLARININ askeri kıyafetlerine kadar ve osmanlının son dönemi ve cumhuriyetin kurulmasına kadar TÜRK DEVLETİNİN RESMİ KIYAFET ŞEKLİDE KAFKASYA KÖKENLİ OLMASINDAN DOLAYI BİZE AİTTİR.KUVAYİ MİLLİYENİN KALPAĞI ve ANADOLU KALKIŞMASININ verdiği BAĞIMSIZLIK SAVAŞININ SİMGESİ OLAN KALPAKTA BİZE AİTTİR,bugün dahi ÜRDÜN KRALİYET SARAYININ MUHAFIZLARI,KALPAĞIYLA beraber bizlerin milli kıyafetimizi giymekteler,çerkeslerin olması hasebiyle.

Şimdi birdaha düşünmenizi istiyorum,bizim kültürümüz kafkasyadan çıkıpda KARSIN,ARDAHANIN,IĞDIRIN en azından yöre ve halk oyunları olarak etkilemesi ve kabül görmesi kadar güzel bişey olabilirmi.Kendimin o yöreden olan arkadaşlarım var.kendilerine yakın bir vilayette yabancı gözüyle bakılırken ben ve arkadaşlarımın akordiyon eşliğindeki,eğlencemizin sesini duyupda geldiğindeki söylediği sözler ve neşesi hala aklımda.kısa kesemedik herkesten özür dilerim.

Son olarak söylemek istediğim,muhtemelen o yöreden olan eğitmenin bizim kültürümüzün,gönüllü kültür ateşeliğini yapması kadar güzel bişey olamaz,HERŞEYDE ALMAK GÜZELKEN,KÜLTÜRDE BU KURALIN TAM TERSİ İŞLER.tabiki bunlardan başka,hem vermek hemde almanın güzel olduğu tek şey vardır,oda SEVGİDİR.sağlıcakla kalın.


OsmanTOPAK

elbruzwayway Bu haber dans ekiplerimize Çerkes olmayanların alındığında bunun nelere yol açabileceğinin açıkça göstergesidir. Tamamen "bize" ait olan toplulukların korumacı ve oyuncu seçiminde çok dikkatli olmaları gerekiyor.Zira kimse dans öğretme adı altında bir düğünde sırf wuic oyununu bildiği için bir yabancıyı bir kızın/erkeğin kolunda görmeye önayak olamaz.Ekiplerimizin çalışmalarına başlayacağı ve yeni eleman kabul edecekleri önümüzdeki günlerde bu konuya çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bu da ancak grup içerisindeki otokontrolle sağlanır. Gruplarımızdan bu konuya çok dikkat eden az topluluk var.Dikkat etmek lazım danstan öte şeyler var işin içerisinde.
BJEDUG_HIJI absuwa kardeşime katılıyorum inşallah yakında ardahan halk oyunları diye bizim halk danslarımızı izliyor olmayız ama herşey bizde bittiyor bizden olmayanlara bizim olanları öretmeyelim yazdıdada böyle yazıyor düzcede eğitilmiş die gerçekten çok üzücü ve geleceğe yönelik hiçte iyi bir yatırım deil.saygılarımla hıjı
Absuwa1 Kuzey Kafkas Halk oyunlarının oynanmadığı bir ARDAHAN kalmıştı,ne mutlu bizeki orada da oynanmaya başlandı.Yakın bir gelecekte de "ardahan halk oyunları" diye kamuoyuna sunulmaya başlanır herhalde." KARS HALK OYUNLARI" diye lanse edildiği gibi.Kendi kültürümüze biz sahip çıkamazsak,elbetteki başkaları sahip çıkarlar.Kıyafetiyle,Müziğiyle,figürleri ile bir KARS EKİBİ ile KAFKAS EKİBİNİ ayırmak çok zor.Bundan sonra birde ARDAHAN HALK OYUNLARI olarak karşımıza çıkarsa süpriz olmaz.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır