NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
10
11
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ABHAZYADA SON DURUM.

Gürcülerin 'Sohum'un düşüş günü' olarak andığı 27 Eylül vesilesiyle Gürcistan'da Abhazya'yı hedef alan 'milliyetçi' çıkışlar dorukta. Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin Abhaz toprağı olan Kodor Vadisi'nin adını 'Yukarı Abhazya' olarak değiştirdiğini ilan etmesinin ardından Gürcü Başbakan Zurab Nogaydeli de Abhazya'yı geri almaya başladıkları çıkışını yaptı.
29-09-2006 - 5 kez okundu

Novosti-Gruziya'nın haberine göre Gürcistan Başbakanı Nogaydeli, dün kabine toplantısı sırasında yaptığı konuşmada, "Bundan böyle 27 Eylül tarihi Gürcistan'ın Abhazya'yı geri almaya başladığı tarih olmuştur. Bizim için keder günü olan bugün artık umut günü olacak. 27 Eylül bugüne kadar Sohum'un düşüş tarihi olarak anıldı. Artık Abhazya'yı geri almaya başladık" ifadelerini kullandı. Nogaydeli Abhazya'yı nasıl geri almaya başladıkları konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak Gürcü askeri birlikleri yaz başında Kodor'un yukarı kısımlarında konuşlandırılmış, ardından da Abhazya'ya ait olan bu bölge Tiflis'in kurduğu 'sürgündeki Abhazya hükümeti'nin karargahı ilan edilmişti.
Abhazlar kurtuluşu anıyor
Abhazya'da ise 27 Eylül'de Sohum'un işgalden kurtuluşunun 13. yıldönümü anıldı.
27 Eylül sabahı tüm devlet yöneticileri, yabancı konuklar ve diasporadan gelen temsilcilerin katılımıyla şehitlik ziyaret edilip, anıta çelenk bırakıldı. Gece ise Özgürlük Meydanı'nda konser düzenlenerek havai fişek gösterileri yapıldı. Abhazya 30 Eylül'de de Gürcü işgalinden tamamen kurtuluşu çeşitli etkinliklerle kutlayacakGürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin Kodor Vadisi'nin Svanların yaşadığı üst kısmının adını 'Yukarı Abhazya' diye değiştirdiğini ilan etmesi Sohum'un tepkisini çekti. Abhazya İçişleri Bakanlığı bir bildiri yayımlayarak Gürcü yönetimini Stalin döneminin politikalarına geri dönmekle suçladı.
Abhazya İçişleri Bakanlığı'nın bildirisinde barış sürecine dahil olan BM, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Rusya'nın yanı sıra BM Genel Sekreteri'nin Gürcistan'ın Dostları Grubu ile AB'yi Tiflis'in gerginliği tırmandıran eylemlerini objektif olarak değerlendirmeye çağırdı.
Bildiride, Tiflis yönetimi, 'Kodor'un üst kısmında 'sözde sürgünde Abhazya hükümeti'ni kurarak çift başlı bir yönetim oluşturup istikrarsızlık meydana getirmekle suçlandı.
Bildiride şu ifadeler yer aldı: "Gürcü Devlet Başkanı'nın Abhazya'ya ait tarihi bir bölgenin adını böyle kolayca değiştirmesi Stalin dönemi uygulamalarını hatırlatıyor. Komünizm döneminde Gürcistan tarafının icra ettiği politik eylemler ayrımcı bir karakter taşıyordu.
Abhaz nüfusunun azaltılması ya da Abhazca yer, göl, akarsu adlarının değiştirilmesi gibi. AB şubat ayında aldığı kararla açık bir şekilde Sovyet dönemi rejimini kınamış ve eski Sovyetler Birliği halkının baskıya maruz kaldığını kabul etmişti. Ancak, çağdaş Gürcistan halen ayrımcı politikalara devem etmekte ve komünizm döneminin uygulamalarından vazgeçmeyi
düşünmemektedir."
'Tiflis işi zora sokuyor'
Gürcü yönetiminin sürgünde hükümet kurarak mevcut durumu daha da çıkmaza soktuğunu belirten Abhazya İçişleri Bakanlığı, söz konusu bu hükümetin Abhazya karşıtı eylemleriyle ve Gürcistan'daki terör örgütleriyle bağlantılarıyla bilindiğini kaydetti.
Sohum, Saakaşvili'nin Abhazya'ya gidecek yabancı heyetlere 'sürgündeki Abhazya hükümetini' de ziyaret etmeleri şartı koşmasını ise anlaşmalarla belirlenmiş müzakere formatının tek taraflı olarak değiştirilmesi olarak yorumladı.

Etiketler:
abhazyada son durum

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır