NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
4SIMD.MP3
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ADİGEY CUMHURİYETİNDE İLK SİYASİ CİNAYET

Adigey Cumhuriyeti'nin Krasnogvadeysk bölgesi yerel yöneticisi Murat Kudayev, 25.09.2006 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
29-09-2006 - kez okundu

Konu hakkında Bölge Savcılığı tarafından yapılan açıklamada; saldırıda sadece M.Kudayev in öldürüldüğü ve kimsenin yaralanmadığı belirtiliyor.!

Bir başka değişik açıklamada sivil toplum kuruluşu olan Nafna'nın yönetim kurulu başkanı Askerbiy Namıtokov'dan geliyor. A.Namıtokov, cumhuriyetin ilk başkanı Aslan Jarımov'un 2002 yılında görevden ayrılmasından bu yana, ilk defa böyle bir cinayetin meydana geldiğini dile getiriyor.

Saldırıda hayatını kaybeden Murat Kudayev, Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Hazret Şovmen'in göreve gelmesiyle birlikte Krasnogvadeysk bölgesi yerel yöneticiliğine atanmıştı.

M.Kudayev, daha sonra yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde, Devlet Başkanı H. Şovmen tarafından muhtemel halefleri arasında gösterilmişti.

Adigey bölgesinin siyasi hesaplaşmalara arena yapılmak istendiği anlaşılıyor, zira "Nafna" Başkanı A.Namıtokov'un "Başkalarının tehdit edilmesi olasılığı da ihtimal dahilinde" şeklindeki açıklaması üzerinde düşünülmesi gereken bir ifade.

Akraba topluluklarımızdan olan Adigey Cumhuriyeti'nin yetkilileri umarız bu siyasi cinayetin sorumlularını bulur ve ülkenin kaos ortamına çekilmesine izin vermezler. Tarih bilgisi bizlere, Kafkasya üzerinde daima emelleri olan ve sürekli kaos/kargaşa yaratarak güçsüz ve küçük gruplar ortaya çıkarmak isteyen emperyal ülkelerin bulunduğunu kaydediyor. Bu çerçevede bölünerek küçük cumhuriyetler haline getirilmiş ve belirsizliklerin endişe/korku kaynağı olduğu ülkelerden müteşekkil bir Kafkasya, tahmininde zorlanmayacağımız bazı ülkelerin iştahını kabartmaktadır. Neticede güçlü ve bağımsız bir Kafkasya, ancak "Birleşik Kafkasya" ile mümkün olduğu gerçeği bir kez daha teyit görmektedir ve Türkiye'de "Türkiye Türklüğü Ana Üst Kültürel Sistemine" entegre olarak, kendisini Oset (Guşha), Kabardey, Adige, Abhaza, Lezgi, vs. şeklinde ifade yerine "Çerkes" olarak tanımlayan Kafkasyalılar buna en güzel örneği teşkil etmektedir. Umut ediyoruz ki, akraba topluluklarımızdan meydana gelen tüm Kafkas halkları, Türkiye'deki soydaşlarının gerçekleştirdiği gibi birlik ve beraberlik içersinde hareket ederek, emperyal güçlerin "Küçük Birer Lokma"sı olmazlar.
Hayri POLAT

hpolat@globalyorum.com

Etiketler:
adigey cumhuriyetinde ilk siyasi cinayet

YORUMLAR

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php:23 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yorum.php(19): user->user() #1 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(80): require('/home/nart/publ...') #2 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php on line 23