NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
12
13
1
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÖLÜM EMRİ PUTİN'DEN Mİ

Londra'da zehirlenen eski Rus ajanı Litvinenko için infaz emrinin bizzat Rusya Devlet Başkanı Putin'den geldiği iddia ediliyor. Kremlin, bu iddiayı "saçmalık" diye niteledi. KGB'nin Londra'daki eski istasyon şefi Oleg Gordievski ise Moskova'dan gönderilen kişinin Londra'daki bir otelde Litvinenko ile buluşup çayına zehir koyduğunu söyledi.
22-11-2006 - kez okundu

ESKİ Rus ajanı Aleksander Litvinenko'nun Londra'da zehirlenmesi olayının arkasında Moskova'nın hatta bizzat Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bulunduğu şüpheleri kuvvetleniyor. Vücudunda tehlikeli miktarda talyum maddesi bulunan Litvinenko hastanede yaşam savaşı verirken, KGB'nin Londra'daki eski istasyon şefi Oleg Gordievski, böyle bir operasyonun sadece Rus gizli servisi tarafından gerçekleştirilebileceğini söyledi. Litvinenko'nun Rusya'dan kaçmasına yardımcı olan arkadaşı Aleksander Goldfarb da zehirleme emrinin bizzat Putin tarafından verilmiş olabileceğini söylerken Kremlin bu iddiaları "tamamen saçmalık" olarak niteledi.

Putin rejimine sert muhalefetiyle tanınan eski KGB ve devamı olan FSB ajanı Litvinenko hala Londra'da tedavi gördüğü hastanede sıkı polis koruması altında. Ziyaretçilerin çok bitkin olduğunu anlattığı Litvinenko buna rağmen üç gündür polis soruşturması için zaman zaman ifade veriyor. Eski Rus ajanını hastanede ziyaret eden Aleksander Goldfarb, Litvinenko'nun kurtulma şansının hala yüzde elli olduğunu söylüyor.
/_newsimages/2475025.jpg
ÇAYINA KONMUŞ

Litvinenko'nun Rusya'dan kaçmasına yardımcı olan arkadaşı Goldfarb, zehirleme emrinin bizzat Putin tarafından verilmiş olabileceğini söyledi. Zehirlenmenin, Rus istihbarat servislerinin kullandığı yöntemlerin bütün izlerini taşıdığı görüşünde olan Goldfarb "O gün birkaç kişiyle buluştuğunu biliyoruz. Elimizdeki tek kanıt bu. Buluşmalarında bir şeyler de içmiş. Zehir bunlara konmuş olabilir. Rusya'da şu andaki genel hava da bu kuşkularımızı doğrular nitelikte. Rejimi eleştiren birçok insan öldürüldü" diyor.

KGB'nin Londra'daki eski istasyon şefi Oleg Gordievski de böyle bir operasyonun sadece Rus gizli servisi tarafından gerçekleştirilebileceğini söyledi. Gordievski'ye göre, Litvinenko'yu zehirleyen kişi, şu anda Londra'da sürgünde yaşayan Rus işadamı Boris Berezovski'ye de yakın biri. Bu kişi Rusya'da hapisteydi, sonra salıverildi ve Londra'ya işadamı kisvesi altında gidip Litvinenko ile bir otelde buluştu ve çayına zehir koydu.

Kremlin'de bir hükümet sözcüsü, iddiaları "tam bir saçmalık" diye tanımlayarak reddetti. Olay Rusya medyasında da büyük yankı bulmadı.

Litvinenko'nun 1 Kasım'da Itsu adlı Japon restoranında buluştuğu İtalyan gazeteci Mario Scaramella ise polise ifade verdikten sonra korkudan kayıplara karıştı.

Litvinenko, adını ilk kez 1998'de, zengin işadamı Boris Berezovski'ye yönelik suikast girişimini ortaya çıkararak duyurmuştu. Kendisi gibi Londra'da bulunan Berezovski de hastaneye ziyaretine gelenler arasında. Berezovski, "Zehirlenme nedeni gayet açık. Çünkü Putin'in düşmanı" diye konuştu.

Molotofkokteylli bebek arabasıyla öldürmek istediler

LİTVİNENKO'ya Londra'da daha önce de suikast girişiminde bulunduğu ortaya çıktı. Rus eski ajanın kapısına molotofkokteylleriyle dolu bir bebek arabası bırakıldığı, bombanın patlayarak eve hasar verdiği ancak ajanın yara almadan kurtulduğu öğrenildi. Litvinenko, 2001'de yazdığı ve Rusya'da yasaklanan bir kitabında, Kremlin'in istihbarat servisinin devlet için potansiyel tehlike olarak görülen şahısları bulup öldürmek için gizli bir birim kurduğunu yazmıştı.

Talyum, Saddam Hüseyin'in de favorisi

1978'de Bulgar muhalif Georgi Markov'un da Londra'da zehirlenerek suikasta kurban gitmesinde kullanılan "talyum" Saddam'ın da favori silahıydı. Saddam, 1988 yılbaşında Iraklı işadamı Abdullah Ali'yi Londra'da talyumla zehirletmişti.

Etiketler:
ölüm emri putin mi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır