NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
8
4WORED1.MP3
10
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
RUS AJAN HAYATINI KAYBETTİ

İngiltere'nin başkenti Londra'da üç hafta önce zehirlendiği tahmin edilen, eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko, dün gece tedavi gördüğü hastanede öldü. Hastane yetkilileri, Litvinenko'nun ölüm nedeninin belli olmadığını açıkladı.
24-11-2006 - kez okundu

Eski casusun ölüm nedeninin daha önce sanılanın aksine radyasyon ya da ağır metal zehirlenmesi olmadığı düşünülüyor.

İddialara göre Litvinenko, Londra'daki bir otelde iki Rusla buluştuktan sonra aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'e sert muhalefetiyle tanınan Litvinenko, temas kurduğu bazı kişilerce, Rus istihbarat servislerinin hedefinde olduğu konusunda uyarılmıştı. Rus ajan da ölmeden önce zehirlendiğine inandığını ve Kremlin'in kendisini öldürmeye çalıştığını söylemişti.

Rusya Yönetimi, Litvinenko'nun ölümünde parmağı olduğu iddialarını reddediyor.

İngiltere polisi, Litvinenko'nun cinayete kurban gitmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Londra'daki yakınları, Rus gizli servislerinin Litvinenko'yu ortadan kaldırmak için karmaşık bir suikast planı uyguladığını öne sürüyor.

Litvinenko'nun adı, bir süredir internette dolaşan ve aşırı milliyetçi Rus gruplarca hazırlandığı söylenen "Rusya'nın düşmanları" adlı listede yer alıyordu. Söz konusu listede, Moskova'da öldürülen muhalif gazeteci Anna Politkovskaya'nın adı geçiyordu. Litvnenko'nun ölmeden önce Politkovskya'nın ölümü araştırdığı söyleniyordu.

Rus İç İstihbarat Servisi'nde yarbay olan Litvinenko adını ilk kez 1998'de, Putin muhalifi Rus işadamı Boris Berezovski'ye yönelik suikast girişimini ortaya çıkararak duyurdu. Kısa süre sonra, görevini kötüye kullandığı iddiasıyla tutuklanarak dokuz ay hapis yattı. Açılan davadan beraat etti.

Litvinenko, 1999'da Moskova'da 200'den fazla sivilin öldüğü bombalı saldırıdan Rus istihbarat servisinin sorumlu olduğunu iddia ederek büyük tartışma yarattı. Moskova, bu saldırıdan Çeçen militanları sorumlu tutmuş ve Çeçenistan savaşına kamuoyunun desteğini artırmıştı.

Litvinenko daha sonra Rus istihbaratının peşinde olduğunu söylerek İngiltere'ye kaçtı. İngiliz Hükümeti, Rus casusa siyasi sığınma hakkı ve vatandaşlık verdi. Litvinenko, Londra'da aralarında Putin'in güç kullanılarak devrilmesini savunan Berezovski'nin de bulunduğu rejim muhalifleriyle yakın ilişki kurdu.

Litvinenko, Rus liderliğine karşı son zamanlarda eleştirilerini yoğunlaştırmış, Putin'in özel yaşamıyla ilgili çarpıcı iddialar ortaya atmaya başlamıştı.

İngiltere'ye geldikten sonra ailesiyle birlikte sürekli adres değiştiren Litvinenko, hem Kremlin hem de Rus itihbarat servisislerine yönelik ağır suçlamalarda bulunuyordu.

Litvinenko bir mülakatında iç istihbarat servisindeki günlerini anlatırken "Müdürüm, diğer arkadaşlarımın önünde bana Rus vatanseverlerin ülkemizi soyan Yahudileri öldürmesi gerektiğini, başarısız olursak örgütten atılacağımızı ve köpek yavruları gibi boğulacağımızı söyledi" demişti... Litvinenko'nun ölümünden kısa bir süre önce Rus dış istihbarat servisi geleneklerinin dışına çıkarak bir açıklama yayımladı ve eski KGB ajanını zehirledikleri iddiasını saçmalık olarak niteledi.

Örgüt yetkililerinden Yuri Golikorski, "Rusya Federasyonu Dış İstihbarat Servisi, 1959'dan beri Rus devletinin muhaliflerini fiziksel olarak etkisiz hale getirmeye yönelik operasyonlara girişmemektedir. Bizi hedef alan iddialar asılsızdır. Suçlu, Litvinenko'nun yakın çevresine aranmalı" dedi. Putin'in sözcüsü de, Litvinenko'nun hastaneye kaldırılmasından sonra kendi ifadesiyle "Önemsiz bir kişi için İngiltere'yle ilişkilerini tehlikeye atmayacaklarını" söylemişti.

Etiketler:
rus ajan hayatını kaybetti

YORUMLAR

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php:23 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yorum.php(19): user->user() #1 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(80): require('/home/nart/publ...') #2 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php on line 23