NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
8
4SIMD.MP3
12
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
[MOSKOVA] CASUS ROMANLARINA TAŞ ÇIKARTIYOR

Casus romanlarının üstadı John Le Carre'ın romanlarının daha gelişmiş biçiminde ortaya çıkan eski bir Rus ajanının ölümü vakası Rusya'nın en çok okunan polisiye roman yazarı Darya Dantsova'yı bile kıskandıracak şekilde devam ediyor.
04-12-2006 - kez okundu

Din, devlet, ticaret ve gizemli bir nükleer maddenin odakta bulunduğu Rusya İç İstihbarat Teşkilatı FSB'nin eski memuru Aleksandr Litvinenko'nun "zehirlenerek öl(dürül)mesi", günlerden beri Londra-Moskova hattını işgal ediyor.

1 Kasım'da İngiltere'nin başkenti Londra'da, bir dizi görüşmeler gerçekleştirdikten sonra zehirlendiği anlaşılan Litvinenko, kaldırıldığı hastanede tüm uğraşlara rağmen kurtarılamadı. Kaynağı pek de açık olmayan bir vasiyet mektubuyla kendisinin bizat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle zehirletildiği iddiası kamuoyuna duyuruldu başlangıçta. Bir süre önce basite benzeyen ancak esrarlı bir suikastla muhalif gazeteci Anna Politkovskaya öldürülmüştü. Ortam, Kremlin'in suçlanmasına uygundu. Ancak zaman geçtikçe emekli KGB ve FSB memurları ile oligark denilen zengin ve nüfuzlu işadamları arasındaki hesaplaşmalar ve bunun yurtdışı uzantıları görünmeye başlandı. Sigarada, ormandaki ağaçta da çok düşük düzeyde bulunan Palomi 210 tipli radyasyonlu madde belli bir dozda Litvinenko'ya bulaştırılarak, onun kesin olarak ölmesi sağlandı. Rusya devlet atom enerjisi şirketi Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko, bizzat takip ettiğim bir basın toplantısında, çok hassas bir madde olan Palomi 210'u üreten mekanizmanın devlet kontrolünde bulunduğunun ve buna ulaşmanın kolay olmadığının altını çizdi.

Kiriyenko'nun verdiği bilgilere göre Rusya, Palomi 210 maddesinden her ay 8 gram ihraç ediyor. Ancak son birkaç yıldan beri İngiltere'ye herhangi bir satış söz konusu değil. Parçalı biçimde ortaya çıkan bilgilere bakıldığında söz konusu radyasyonlu maddenin kaçak şekilde Avrupa'da satılmak istendiği yönünde işaretler ortaya çıkıyor. Bir iddiaya göre Palomi 210'u satmak isteyen Litvinenko, dikkatsizlik sonucu kendisini zehirlemiş.

Bir başka iddiaya göre de Politkovskaya ve Litvinenko suikastlarını emekli KGB subayları gerçekleştirmiş. Bize de pek yabancı olmayan 'Atabeyler, Ergenekon'lar misali vatan millet hamasetine yoğunlaşan 'Dostoinstvo i Çesti' adlı çetenin adı geçiyor. Batı basınına göre de Litvinenko'yu zehirleyen kişi, İgor adlı 42 yaşında, nükleer uzman, tıraşlı, judo bilen, İngilizce ile Portekizceyi akıcı konuşan ve hafif topallayan bir operasyonel katil.

Litvinenko olayının yankıları devam ederke 'şok terapi' ekonomik reformlarıyla meşhur olan Rusya'nın ilk başbakanlarından İgor Gaydar da Dublin'de zehirlenmesin mi Hayati tehlikeyi atlatan Gaydar'ın nasıl ve kimler tarafından zehirlendiği henüz esrarını koruyor. Ölümü sıradan olmayan Aleksandr Litvinenko, inanışı hakkında da sansasyonel bir gelişme bırakarak gitti. Londra'da bulunan Çeçen emisar Ahmed Zakayev'in ortaya attığı bilgilere göre Litvinenko, Müslüman olmuştu. Zakayev, "Litvinenko, ölümünden bir gün önce Kur'an okudu. Bizzat kendisi, eşi ve oğluna İslami kaidelere göre defnedilmesini istediğini söyledi." diye beyanatta bulundu.

Tıpkı, resmi rakamlara göre en az 128 kişinin hayatını kaybettiği Nord Ost Tiyatro baskınının kurtarma operasyonunda olduğu gibi Palomi 210'un zehirlenmelerde kullanılabileceği de tarihte yine bir ilki oluşturdu.
04/12/2006 Zaman

Etiketler:
moskova casus romanlarına taş çıkartıyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır