NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
10
9
1
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
RADİKAL GAZETESİNİ KINIYORUZ!..

Aşağıda imzası bulunan ve Türkiye'de yaşayan Gürcülerin sesi-kulağı olan bizler, Gürcüstan'ın Abhazya sorununu sistematik biçimde kamuoyuna yanlış bilgilerle aktaran Radikal gazetesini kınıyoruz. Radikal gazetesi 14 Ocak 2007 tarihinde "Paylaşılamayan Diyar Kafkasya" adı altında yeni bir dizi yazı yayımlamaya başladı. Bu yazı dizisinin, daha önce de pek çok kez tanık olduğumuz gibi, hukuksal açıdan Gürcüstan'a bağlı özerk bir cumhuriyet olan Abhazya konusunda, kamuoyunu yanıltmaya açık bir yazı olduğu görülmüştür. Radikal gazetesi bu konuda, gazeteciliğin başta gelen ilkesi "tarafsızlığı" sürekli olarak çiğnemektedir. Bundan dolayı bizler, aşağıdaki saptamaları kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duyuyoruz
16-01-2007 - kez okundu

-Abhazya Sovyet döneminde ve öncesinde de Gürcüstan'ın bir parçasıydı ve Gürcüstan, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan ettikten sonra da Abhazya hukuken öyle kalmıştır. Gürcüstan'a sürekli olarak "kıyak geçtiği" söylenen Stalin, Sovyetler Birliği lideriydi ve 1921'de Gürcüstan'ın da bağımsızlığına son veren kişiydi. 1918-1921 arasında bağımsız olan Gürcüstan'ın Rusya tarafından da tanınan sınırları Sovyet döneminde üçte bir oranında küçülmüştür.
-Sovyet dönemi sonrasında Moskova yönetimi, Sovyet sisteminin ve dolayısıyla modern Rusya imparatorluğunun çözülmesinde birinci derecede rol oynayan Gürcüstan'ı cezalandırmak ve stratejik açıdan önemli olan Güney Kafkasya'da kalabilmek için Abhazya'yı dolayı biçimde işgal etti. Bu işgalde, Abhazya'nın nüfusunun yüzde 18'ni, Gürcüstan nüfusunun yüzde 1.8'ini oluşturan Abhazlardan ve Kuzey Kafkasyalı gönüllülerden de yararlandı. Ve Abhazya'nın yasal hükümetinin ortadan kaldırarak Abhazya'da yapay bir hükümet oluşturdu. Abhazya'nın işgalinde en büyük rolü oynayan Çeçenler, daha sonra kendi başlarına gelen trajediden dolayı Rus yönetiminin oyununa geldiklerini görerek Gürcülerden özür dilemişlerdir. Öte yandan İnguşlar, Rusların tezgahlayacağı yeni bir çatışma ihtimali karşısında Gürcülerin yanında yer alacaklarını açıklamışlardır.
-Eylül 1993'te tamamlanan işgal sırasında Abhazya'nın nüfusunun yarısını oluşturan 250 bin kadar Gürcü etnik temizliğe tabi tutularak evlerinden edildi. Bu etnik temizlik BM ve AGİT tarafından da resmen tanınmıştır. İşgal ve etnik temizlik sırasında en az 10 bin Gürcü öldürüldü ve binlerce kişi de zorunlu göç sırasında yollarda yaşamını yitirdi. Daha sonraki tarihlerde Abhazya'nın doğu kesimin oluşturan ve barış gücü adı altında Rus askerlerinin konuşlandığı Gali bölgesine dönen Gürcülerden yüzlercesi de Abhazya'daki mevcut yönetimin milisleri tarafından öldürüldü. Bu baskınlar ve öldürmeler bugün de sürmektedir.
-Kafkasya'da Çarlık döneminden başlayarak böl yönet siyaseti izleyen Moskova yönetimi, kendi emperyalist uygulamalarını örtmek için, Gürcüstan'ı bölgedeki küçük halklara emperyalist olarak göstermektedir. Moskova'nın bölgede yaptığı propagandaları Türkiye'de birebir aktaran yazıların yayımlanıyor olmasını hayli düşündürücü buluyoruz.
-Rus yönetiminin Abhazya'yı dolaylı işgali sırasında bölgedeki toplam 93 bin Abhaz'ın üçte birinin (25-30 bin dolayında) çatışmalardan kaçtığı ve evlerine geri dönmediği bilinmektedir. Bugün Abhazya'daki Abhaz nüfusu, Türkiye'deki küçük bir ilçenin nüfusu kadar, yani 60-70 bin dolayındadır. Buna karşılık Abhazya'da, Abhazların nüfusunun iki katını oluşturacak kadar Rus ve Ermeni nüfusu vardır. Moskova yönetiminin Abhazya'da Rus pasaportları dağıtması Abhazların bağımsızlığını destekleme amacını değil, Gürcüstan'ın bir parçası olan bölgeyi Ruslaştırma ve ilhak etme amacını taşımaktadır. Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde yaratılan fiili Rus-Ermeni işbirliğinin benzerinin Abhazya'da da oluşturulmaya çalışıldığı açıktır.
-Gürcüstan'da, Abhazya dışındaki bölgelerde de Abhazlar yaşamaktadır. Bu kişiler Abhazya'da savaşın yaşandığı dönemde bile Gürcülerin tepkisiyle karşılaşmamışlardır. Gürcülerin ve Gürcüstan yönetiminin, ne Abhazya'da, ne Gürcüstan'ın diğer bölgelerinde, ne de diasporada yaşayan Abhazlarla bir sorunu vardır. Gürcüler ve Gürcü yönetimi, Gürcüstan'ın iki bölgesini işgal altında tutan Rus askerlerini topraklarından çıkarma mücadelesi vermektedir. Gürcüstan yönetiminin Abhazlarla masaya oturup sorunlarını konuşmasını da Rus yönetimi engellemektedir.
-Moskova'nın, Abhazlar aracılığıyla bölgeyi elinde tutmak için yaptığı Gürcüstan karşıtı propagandaların, Gürcüstan'la stratejik ortaklık ilişkileri geliştirmeye çalışan Türkiye'de birebir yer bulmasını, Türkiye ve Gürcüstan kamuoyları için düşündürücü buluyoruz.
Bu bilgileri ve değerlendirmeleri kamuoyuyla paylaşırken, Radikal gazetesini bugüne kadar izlediği tutum nedeniyle bir kez daha kınıyor, öte yandan basit gazetecilik ilkelerine uymaya çağırıyoruz.
Bakınız,
1- Yalanların Bilgeliği ve Türkiye Basınında Kafkasya
http://www.chveneburi.net/sp/bpg/publication_view.asp?iabspos=1&vjob=vdocid,156824
2- Tarihi Yeniden Yazmak Ne İşe Yarar
http://www.chveneburi.net/sp/bpg/publication_view.asp?iabspos=1&vjob=vdocid,157174
3- Bir Savaşın Acı Hatıraları
http://www.chveneburi.net/sp/bpg/publication_view.asp?iabspos=1&vjob=vdocid,157057

İMZA
Chveneburi.Net (www.chveneburi.net), Çveneburi Kültürel Dergi, İmerhev.Org (www.imerhev.org), Fahrettin Çiloğlu (Yazar), KonaPedia.Com (www.konapedia.com), Macaheli.Net (www.macaheli.net),

Etiketler:
radikal gazetesini kınıyoruz!

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır