NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
4WORED1.MP3
4SIMD.MP3
9
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
SÜRGÜNDEKİ AHISKA TÜRKLERİ VATANLARINA DÖNMEK İSTİYOR

Uluslararası Ahıska Türk Dernekleri Federasyonu (AHDEF) Başkanı Yunus Zeyrek, 62 yıldır dünyanın birçok yerinde sürgünde yaşayan Ahıskalıların, Gürcistan'da bulunan vatan topraklarına dönmek istediklerini bildirdi.
25-01-2007 - kez okundu

Zeyrek, Ahıska Türklerinin önde gelenlerinin, yurtlarına dönüşlerini resmen başlatmak amacıyla İstanbul'da 27 Ocak Cumartesi günü "Uluslararası Ahıska Türkleri Vatana Dönüş Konferansı'nda bir araya geleceğini bildirdi. Ahıska'nın, Ardahan'a 70 km uzaklıkta bulunan bir kent olduğunu ve Ahıska Türklerinin de uzun yıllar Osmanlı yönetiminde yaşadıklarını, ancak daha sonra Sovyetler Birliği yönetimine tabi olduklarını anlatan Zeyrek, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Ahıska Türklerinin 25 Kasım 1944'te 2 saat içinde Sovyet yönetimi tarafından sürgüne gönderildiğini hatırlattı. Yunus Zeyrek, Ahıskalıların 62 yıldır sürgünde yaşadıklarına işaret ederek, "Ortada devam eden bir insanlık sorunu var. 62 yıldır dünyanın birçok yerinde sürgünde yaşayan Ahıskalılar, vatan topraklarına dönmek istiyor." dedi. Ahıska'nın halen Gürcistan sınırları içinde bulunduğunu ve bu ülkenin de Ahıska Türklerinin geri dönüşü için söz verdiğini hatırlatan Zeyrek, konferansta, Gürcistan'ın verdiği sözü yerine getirmesini isteyeceklerini söyledi. Zeyrek, Gürcistan'ın, bu konuda hazırladığı bir kanun tasarısının var olduğunu, ancak tasarının Ahıska Türklerinin isteklerini yerine getirmediğini öne sürdü. "Ahıskalılar vatanına dönecek, yeter ki Gürcistan kapıları açsın." diyen Zeyrek, başta Türkiye, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve Rusya olmak üzere 8 ülkede sürgünde yaşayan 400 bin Ahıskalı bulunduğunu, imkân sağlanması halinde bütün Ahıskalıların yurtlarına dönmek isteyeceklerini bildirdi. AHDES tarafından düzenlenen "Uluslararası Ahıska Türkleri Vatana Dönüş" konferansına ABD'den Tiyanşan Muradoğlu, Kırgızistan'dan Mürefeddin Sakimov, Kazakistan'dan Ziyaddin İsmihanoğlu, Tataristan'dan Gevher Fazailova, Azerbaycan'dan İbrahim Burhanov ve TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil ile Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de katılması bekleniyor.
aa

Etiketler:
sürgündeki ahıska türkleri vatanlarına dönmek istiyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır