NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
35305319 - Adige Heku 01.MP3
1
2
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKASYA KÖKENLİLER TOPUN AĞZINDA

Sadece bir hafta içindeki performansıyla, aylardan beri süren beklentileri bile aşan kar, yeni göç yasası gereği topun ağzında bulunan binlerce Orta Asya ve Kafkasya kökenli göçmeni başkent Moskova'da bugünlerin vazgeçilemezleri sınıfına sokmuş durumda. Binlerce teknik aracın baş edemediği karı temizleyerek başkente nefes aldırmaya çalışıyor, 'dvornik' (kapıcı) denilen bu insanlar.
19-02-2007 - kez okundu

Rusya halkı, mevsimin son ancak güçlü soğuğuna rağmen sokaklara dökülerek Maslinista bayramını kutluyor. Şehir merkezlerindeki önemli meydanlar panayır havasında. Karnı acıkan, Kızıl Meydan'da Rus kültürünün önemli bir parçası olan blini (havyar ya da bal ve kaymakla yenilen bir tür bazlama) ile karnını doyurabilir çeşitli şenlikler eşliğinde. Hıristiyanlık orucunun başlayacağı gün öncesindeki son pazarda insanlar birbirini 'af' ediyor. Geçen hafta ABD'yi affetmediğini sansasyonel bir şekilde dile getiren Devlet Başkanı Vladimir Putin de rutin olan pazar günkü 'Milli Güvenlik Kurulu' toplantısını cumartesiden yaparak pazar gününü 'blini' yemeye ayırmış galiba. ABD, NATO, AGİT'i sert biçimde eleştirerek akabinde üç önemli Arap ülkesini ziyaret eden Putin'in geçen haftaki hızından iç siyaset de ciddi biçimde etkilendi.

Bu yıl parlamentonun alt kanadı Duma, gelecek yılın başında da Kremlin için gerçekleştirilecek seçimlerin altyapısına yönelik olduğu belirtilen bir dizi atama yaptı Rusya lideri. Öncelikle halefi olabilecek isimlerden Savunma Bakanı Sergey İvanov'u, başbakan birinci yardımcılığına getirdi ve bazı sosyo-ekonomik projeleri onun kontrolüne verdi.

Onun yerine de siyasi arenada ismi hiç bilinmeyen Anatoli Serdyukov'u getirdi. Federal vergi dairesi başkanlığını yapan Serdyukov, pek de elit olmayan iş çevrelerinden geliyor. 15 yıl ayakkabı satmış. Biraz da mobilya pazarlamış. Putin'in bu atamasından pek hoşnut olmayanlar 'ayağında kundura' nakaratını mırıldanıyor şu günlerde. Görünüşte St. Petersburg ekibinde olmasının dışında pek bir özelliği görünmeyen Serdyukov'un bu bakanlığa atanması, orduya ekonomi yönetimi, ekonomiye de ordu disiplini girişimi şeklinde değerlendirilebilir. Zira ordunun reforme edilmesi projesi kapsamında yüklü paralar harcanacak. Ordu için harcanan paralar şimdiye kadar Rusya'nın en büyük karadeliklerinden biri olarak kabul ediliyordu. Teknik ve taktik manada Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski'nin kontrol edeceği Rus ordusunda para saymasını bilen bir sistemi kurmak istiyor Kremlin. Başkanlık yarışı için Sergey İvanov ile diğer başbakan birinci yardımcısı sıfatı bulunan Dmitriy Medvedev'in şansları yüksek. Ancak sürpriz bir isim hiç de sürpriz olmayacak.

Federal merkezdeki bu hareketliliğin dışında unutulan Çeçenistan da bir kez daha kendisini hatırlattı. Çeçenistan Devlet Başkanı Alu Alhanov geçtiğimiz hafta istifa etmek zorunda kaldı. Putin'den devlet madalyası alarak başsavcı yardımcılığı görevine getirilen Alhanov'un gitmesiyle sorunlu cumhuriyetin kontrolü büyük oranda Ramzan Kadirov'un eline geçti. Alhanov-Ramzan çatışmasını Kadirov ailesi kazandı. Kendi ifadesine göre, milletvekili Ömer Cebrailov ile çay içerken televizyondan kendisinin başkan vekili olarak atandığını öğrendi Ramzan Kadirov.

Başbakanlık yolu da babası Ahmet Kadirov'un bir bayram töreni sırasında terör saldırısıyla öldürülmesiyle açılmıştı genç Ramzan'a. Moskova'da liberal çevrelerde yapılan yorumlara göre 'Üçüncü Çeçen Savaşı' tehlikesi ihtimal dışı tutulmamalı; ancak Kadirov başkan olmazsa savaş, hemen yarın başlar.

Bir not da ekonomik hayattan... Moskova çevresinde kuş gribi vakalarına rastlandı, karantina önlemleri artırıldı. Kuzu kaburganın kilosu, sıradan bazı marketlerde, (kuş gribi öncesi rakamları) 57 dolara (yaklaşık 80 YTL) satılıyor. Moskova'nın merkezindeki jeep sayısı normal diğer araçlara ulaşmış durumda. Merkez bankası döviz rezervleri 309 milyar doları aştı.
Mirza Çetinkaya
Zaman

Etiketler:
kafkasya kökenliler topun ağzında

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır