NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4WORED3.MP3
apsuva
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ERMENİLER ABHAZYA'DA DA SORUN

Gürcistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya da 04 Mart 2007 günü yapılacak parlamento seçimlerine adaylık için toplam 136 kişinin başvuruda bulunduğu öğrenildi. Seçim Komisyonu'nun, Abhazya genelini 189 seçim bölgesine ayırdığı ve adaylık için başvuruda bulunan şahısların incelenerek kesin aday sayısının tespitine çalıştığı belirtiliyor.
03-03-2007 - kez okundu

Seçimlerin, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş yanlısı Amsahara, Aitaira ve Abhazya Birliği Partileri ile muhalif kanatta yer alan Devlet Başkan Yardımcısı Raul Hacimba ve eski Devlet Başkanı Vladislav Ardzinba taraftarlarının desteklediği Abhaz Halk Birliği Forumu arasında geçmesinin beklendiğini belirtiyor. Konuyla ilgili olarak Abhaz siyasi uzmanların görüşü ise muhalefetin seçimleri kazanma ihtimalinin düşük olduğu yönünde. Uzmanlar, halkın mevcut yönetimden memnun olmamakla birlikte, bu durumun muhalefet lehine sonuç doğurmayacağı ve Abhaz halkının muhalefete oy vermeyi eskiye dönüş olarak göreceği inancını taşıyorlar.Parlamento seçimleri vesilesiyle Abhazya'da yaşayan etnik gruplar da çalışmalarına hız kazandırdı. Parlamento seçimlerine, Abhazya da yaşayan Rus ve Ermeni azınlığın oylarını almayı hedefleyen Rusya Vatandaşlar Birliği Partisi'nin de katılma kararı aldığı belirtiliyor.Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş söz konusu gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada; Parlamento seçimleri öncesi siyasi partiler arası gayri resmi bir uzlaşma kurulduğunu, etnik gruplar için parlamentoda bir kotanın ayrılmadığını, ancak bunun için bazı planlarının olduğunu belirtti.Halihazırda, Abhazya Parlamentosu nun 35 üyesinden 12 si etnik unsurlardan oluşuyor. Bunlar üç Rus, üç Ermeni, üç Gürcü, bir Türk, bir Kabardin ve bir Abazin milletvekili şeklinde. Ancak bu gruplar arasında, en çok Ermenilerin siyasi konumlarını güçlendirme mücadelesine giriştiği iddia ediliyor. Krasnodar ve Adıge de güç sahibi olan Ermenilerden maddi ve manevi destek gören Abhazya'daki Ermeniler, parlamento ve devlet yönetiminde kendilerine ayrıcalık tanınmasını talep ediyor. Ermenilerin bu taleplerinin arkasında; "Abhazya Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Ermeni askerlerden kurulu birliklerin varlığının ve bu birliklerin Gürcü-Abhaz savaşı sırasındaki etkinliklerinin yarattığı güven" olduğu ileri sürülüyor. Nitekim seçimlere; 1992-1994 yılları arasında yaşanan Gürcü-Abhaz savaşında Gagra nın alınmasında etkili olan Bagramyan Taburu komutanı Galust Trabizyonyan ve Parlamento Başkan Yardımcısı Albert Hofsepyan, Suhumi den aday oldular.

Ermeniler, her ne kadar Abhazya'da Devlet Başkanı Bagapş'ın himayesinde giderek ülke yönetiminde güçlenseler de, Abhaz halkı arasında ciddi anlamda bir Ermeni karşıtlığı olduğu, hatta Abhazya eski Devlet Başkanı Vladislav Ardzinba'nın, Bagapş a karşı "Ermenisiz Abhazya" kampanyası başlattığı biliniyor.Ermenilerin stratejik tesisler de dahil olmak üzere ticaret ve hizmet sektörüne ait pek çok iş alanını ele geçirmeleri, Abhazya´nın Karadeniz sahili başta olmak üzere maddi değeri oldukça yüksek gayrimenkuller edinmeleri, Abhaz halkın Ermenilerin faaliyetlerinden büyük sıkıntı duymalarına neden oluyor. Hatta geçtiğimiz dönemlerde Ermenilere karşı duyulan öfke; Suhumi´de Ermenistan Temsilciliği ile bir Ermeni okulunun bombalanması ve Ermeniler aleyhine sloganların yazılı olduğu bildiriler dağıtılması şeklinde vücut bulmuştu.Şimdilerde ise, yaklaşan seçimler öncesi Ermenilere karşı bu tarz eylemlerin gerçekleşebileceğinden endişe duyuluyor. Kafkasya uzmanı Mamuka Areşidze de yaptığı bir açıklamada; "Abhazya ordusunda Ermenilerden kurulu tabur bulunduğunu, bu sayede silahlandıklarını" belirterek konuya dikkat çekmişti.Son gelişmeler çerçevesinde; bağımsızlık kazanma mücadelesinde olan Abhazların, bir de Ermeni sorunuyla mücadele eder hale gelmeleriyle, her an yeni bir silahlı çatışma çıkabileceği vurgusunda bulunuluyor. Avrupa Konseyi'nin Abhazya'daki seçimleri tanımadığını açıklamasının ardından tahmin edilen gelişmeler yaşandığı takdirde, Rusya'nın da Güney Kafkasya'daki tek müttefikinin çıkarları lehine Abhazya'nın yanında yer almayacağı görüşü ağırlık kazanıyor.


Haberin Editörü : TUNA AKTURA

Etiketler:
ermeniler abhazya da sorun

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır