NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9
35WERE~1.MP3
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
AMERİKA KAFKASYA'DA FÜZE ÜSSÜ KURUYOR.

1980'li yıllarda Amerika'nın 'Stratejik Savunma Girişimi (SDI)' adlı muazzam bir füzesavar programı vardı. Kısaca 'Yıldız Savaşları' olarak anılan bu program Sovyet füzelerine karşı daha çok uzay merkezli bir savunmayı öngörüyordu.
06-03-2007 - kez okundu

Bugün Amerika, teknik-mali sebepler ve Sovyetler'in çöküşü sonucu durdurulan bu programı andıran bir başka füze savunma programını hayata geçirmek için son birkaç yıldır çok yönlü bir çalışmayı yürütüyor. Bu program 1999 yılında çıkan 'Milli Füze Savunma Kanunu' uyarınca kurulması planlanan ve Milli Füze Savunma Sistemi (MFSS) olarak bilinen bir program ve kanunu olduğu için de yönetimleri bağlayan uzun vadeli bir hedef.

'Yıldız Savaşlarının Oğlu' olarak anılan bu program uzay merkezli değil, daha çok yer merkezli bir savunmayı öngörüyor. Bu sebeple Amerika, programın hayata geçebilmesi için dünyanın çeşitli ülkeleriyle bu ülkelerde füze üsleri, radar ve erken uyarı sistemleri kurmak için yoğun askerive diplomatik müzakereler yapıyor.

Avrupa'da Polonya ve Çek Cumhuriyeti bu konuda akla ilk gelen ülkeler. Bu ülkeler prensip olarak Amerika'ya olumlu cevap vermiş bulunuyorlar. Bu çerçevede müzakereler tamamlanıp anlaşmaya varıldıktan sonra Amerika, Polonya'da balistik füzeleri havada imha edecek füze üssünü, Çek Cumhuriyeti'nde ise bir radar istasyonunu kuracak. Ayrıca bu arada Amerika'nın İngiltere ile bir başka füze üssünün kurulması konusunda müzakereler yaptığı da söyleniyor. Esasen Amerika, Danimarka ile Grönland (Greenland)'daki Thule adlı Amerikan hava üssündeki radar tesisinin MFSS'ye göre yeniden yapılandırılmasını öngören bir anlaşmayı 3 yıl kadar önce imzalamıştı.

Diğer yandan, MFSS'nin hayata geçmesi için sadece Avrupa'daki muhtemel üs ve radar istasyonları yeterli değil; coğrafi olarak önemli ve kritik yerlerde başka üs ve radar istasyonları da gerekiyor. Bu çerçevede, bugünlerde Kafkasya da gündeme gelmiş bulunuyor. Gündeme getiren de MFSS'yi hayata geçirmekle görevli Amerikan Füze Savunma Ajansı ya da Kurumu Başkanı Korgeneral Henry Obering. Geçen hafta NATO karargâhında gazetecilere konuşurken Amerika'nın Kafkaslar'da bir füzesavar radarı kurmayı istediğine işaret eden Obering bu konuda herhangi bir Kafkas ülkesinin adını telaffuz etmemiş bulunuyor.

Bu bağlamda General Obering her ne kadar herhangi bir Kafkas ülkesinin adını anmamış olsa da çeşitli kaynaklar ve medya bu ülkenin Gürcistan olabileceğine şimdiden işaret ediyorlar. Nitekim, Obering'in sözlerinin hemen ardından bir Gürcü yetkili Amerika'dan radar üssü ile ilgili bir talep gelmesi halinde Gürcistan'ın buna olumlu cevap verebileceğini ifade etmiş bulunuyor. Bu yetkili, Gürcü parlamentosunun Avrupa Entegrasyonu Komisyonu Başkanı David Bakradze. Şöyle diyor bu konuda Bakradze: '...Amerika bizim müttefikimizdir. Bundan önemlisi Amerika milletlerarası terörizmle mücadelede liderdir ve Gürcistan bu koalisyonun bir üyesidir. Bu sebeple, talep gelirse bunu büyük bir dikkatle düşüneceğiz. Ancak, bugüne kadar böyle bir talep gelmedi.'

Amerika'nın Gürcistan'dan radar üssü konusunda bugüne kadar herhangi bir resmitalepte bulunmadığı doğru. Nitekim, bunu Dışişleri Bakanı Gela Bezhuaşvili ve başka yetkililer açıklamış bulunuyorlar. Ne var ki bu, Amerika'nın bundan sonra Gürcistan'dan herhangi bir talepte bulunmayacağı anlamına da gelmiyor şüphesiz; çünkü General Obering, Kafkasya'da bir üs istediklerini açıkladı. Bu ülke büyük ihtimalle Gürcistan; ama bu arada Azerbaycan'ın adı da geçmiyor değil.

Hayata geçmesi halinde dünya askerive siyasisisteminde yeni bir sayfa açacak olan Yıldız Savaşlarının Oğlu Programı ve bunun Kafkasya bağlantısı konusunda bilinenler bu kadar. Amerika Kafkasya'yı gündeme getirdiğine göre, bu konuda ileride önemli gelişmelerin olacağı da muhakkak.
FİKRET ERTAN ZAMAN

Etiketler:
amerika kafkasya füze üssü kuruyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51