NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
13
apsuva
3
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
(AYHABI-TAHMADA GUP)

Toplumumuzun (Çerkes ve Abaza Halklarının) kökleşmiş kurumlarından biri de ihtiyar (Ayhabı-Tahmada Gup) heyetleridir. Bildiğiniz gibi ihtiyar heyetleri, toplumsal sorunlar ve anlaşmazlıkları örf, adet ve geleneklere uygun şekilde çözüm üretirler.
31-03-2007 - kez okundu

Ülkemizde 3 yıl önce Adapazarı-Kayalar köyünde toplanan Ayhabı-Heyetinin toplumumuzda yara haline gelen düğünlerde içki içilip silah atılması gibi bir toplumsal sorunumuza çözüm üretilmesi, bu girişimimizin gereğine en güzel örnektir. Halen Abhazya'da başkanlığını emekli bir öğretim üyesinin sürdürdüğü böyle bir Ayhabılar (Bırg-Ahaeytkılara/Ayhabı-Tahmada-Gup) Kurulu mevcuttur. Bu Ayhabılar Kurulu Abhazya'da toplumsal sorunlarla ilgili çok önemli işler yapmaktadır. Şimdiye kadar yapmış oldukları en önemli işlerden biri de, 2004'de yapılan Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminde dış güçler, adayların taraftarlarını karşı karşıya getirerek, Abhaz halkını bölmeye, iç savaş çıkarmaya, Abhazya'yı içten çökerterek Gürcistan'a katmak istiyorlardı, fakat AYHABILAR KURULU bu olaylara el koydular uzlaşma sağladılar. Abhazya Devlet Başkanı Sn. Sergey Bagapş'in Türkiye'deki diaspora halkıyla buluşma öncesi Türkiye'de de böyle bir "Ayhabılar Kurulu'nun" oluşturulması toplumumuz adına uygun ve önemli olduğunu düşünülerek, toplumumuzun yoğun olarak yaşadığı bölgelerin şehir ve köylerinde, ikamet eden ayhabıların 10 ve 24 Mart 2007 tarihlerinde Hendek'te yapılan toplantılarda sivil bir insiyatif olarak Ayhabılar Kurulu oluşturulmuştur. Türkiye genelinde 60 yaş dahil olmak üzere 60 yaş üstündeki herkes Ayhabılar Kurulun doğal üyesidir. Oluşturulan Ayhabılar Kurulu yine kendi aralarından seçtikleri 15 kişilik Geçici Ayhabılar Yürütme Konseyi oluşturulmuştur. Başlangıç olarak ilk adım atılmış olup önümüzdeki günlerde veya yıllarda yapılacak toplantılarda eksiklikler tamamlanarak katılamayan bölgelerin de bu oluşuma katılması ve Türkiye genelinde yayılması temennisiyle toplantı sonuçlandırılmıştır. Toplumumuza Hayırlı Olmasını Diler, Saygılar Sunarız.. Ayhabılar Kurulu NOT:Ayhabılar Kurulun Sekreteyasını Hendek Kafkas Kültür Derneği Üstlenmiştir.

Etiketler:
ayhabı-tahmada gup

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır