NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
10
35WERE~1.MP3
2
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ÇERKESLER SÜRGÜNÜN 143. YILINDA ABD'DE MASAYA YATIRILIYOR...

Çerkeslerin yurtlarından sürülüşünün 143. yılında ABD'de, Jamestown Vakfı ve Çerkes Kültür Enstitüsü işbirliğiyle, "Çerkesler: Geçmiş, Bugün ve Gelecek" başlıklı uluslararası bir panel düzenleniyor. 21 Mayıs 2007 tarihinde Washington DC'de iki oturum halinde gerçekleştirilecek panelin açılış konuşmasını "Çeçenistan'da Barış Komitesi ABD Başkanlığı" görevini de yürüten Jamestown Vakfı Başkanı gazeteci Glen. E. Howard yapacak.
21-05-2007 - 5 kez okundu

Sabahki oturumun ilk konuşmacısı, bir zamanlar Türkiye'de ABD konsolosluğunda görev yapan Rand Corporation araştırma kuruluşu uzmanı Paul Henze'nin konusu "Kafkasyalılar kimlerdir? Kafkasyalılar ve Emperyal Rusya üzerine tarihi bir perspektif."

Sabah oturumunun ikinci konuşması olan Visconsin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Kemal Karpat ise "Kafkasyalıların Türkiye'ye Göçü"nü ele alacak.

Daha sonraki konuşmacı, bir ara Radyo Liberty'in Başkanlığını da yürüten İnstitute of World Politics'den Prof. Paul Goble, "Çerkesler gözlerini anavatanlarına mı çeviriyor?" sorusuna cevap arayacak.

Geçtiğimiz aylarda geçirdiği şüpheli zehirlenme olaylarının ardından iki çocuğuyla birlikte ABD'ye giden Çerkes kökenli gazeteci Fatma Tilisova ise panelde, "Çerkes milliyetçiliğinin yeniden doğuşu " konulu bir sunumda bulunacak.

Rus asıllı serbest gazeteci Andrei Smirnov, "Kremlin'in Adige ve Kafkasyalılar'a karşı yürüttüğü politikalar"ı ele alırken, sabah oturumunun son konuşmacısı Amerika'da yaşayan ve geçmişte Aslan Mashadov'un temsilciliğini de yapan Çeçen asıllı Mairbek Vachagaev, "Karaçay-Çerkes'teki militer güç Camagat" konusunu ele alacak.

Öğleden sonraki oturumun konusu Kuzey Kafkasya'daki STK'lar.

İlk konuşmacı Adıgey Çerkes Kogresi'nden Ali Berzeg'in tebliğ konusu "Çerkesya'da Demokrasi Hareketi".

Bir sonraki konuşmacı Departmen of Political Science'den Prof. Dr. Matthew Light, "Adıgey'in Krasnodarla Birleştirilmesi Planı: Niçin? Niçin şimdi? Sonrası?" sorularına cevap arayacak.

Türkiye'den katılan Rusya/Kafkasya uzmanı analist Hacı Bayram Bolat ise "Kabardey Adige Xase'si örneğinde, Kafkasya'daki Sivil Toplum Kuruluşlarının Geçmişi ve Geleceği" ni ele alacak.

Konferans son konuşmacı Ziad Hajjo'nun "Amerika'daki Çerkes diasporası" başlıklı sunumuyla sona erecek.

Etiketler:
çerkesler sürgünün 143 yılında abd masaya yatırılıyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır