NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
9
4WORED1.MP3
2
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
ÇERKEZLERDEN 143 YIL ÖNCESİNE IŞIK(RADİKAL)

KOCAELİ - Kandıra'nın Kefken sahili önceki gece ışıl ışıldı. 3 bin Çerkez, 143 yıl önce Çarlık Rusyası'ndan sürülen atalarına kılavuzluk etmek istercesine, zorlu yolculuğun son durağı olan Kefken sahilini meşaleler ve ateşlerle aydınlattı. Torunları, Çarlık Rusyası'ndan göçe zorlanan ve gemilerle Anadolu'ya yolculukları sırasında on binlercesi yaşamını yitiren Çerkez atalarını anmaya dört yıl önce başladı. Anma mekânı, sürgünlerin büyük kısmının çıktığı, Karadeniz'in Kefken sahili. Bu yıl da Büyük Çerkez Sürgünü'nün 143'üncü yıldönümünde, yine Çerkezlerin torunları, sürgünde Karadeniz'i geçmeyi başaran atalarının çıktığı noktada buluştu. Anma töreni için Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Kayseri, Balıkesir, Bursa, Kütahya, İstanbul ve Samsun'dan yaklaşık 3 bin Çerkez buluştu.
22-05-2007 - 5 kez okundu

Erken saatlerde başlayan anmada Kefken Karaağaç Köyü Anıt Mezarlığı'nda, sürgünün tarihiyle ilgili konuşmalar yapılarak dualar edildi. Akşam saatlerindeyse Kefken Çamkonak Babalı sahilinde toplanan Çerkezler, önce denize çelenk bıraktı, ardından sürgünle ilgili oyunlar sahnelendi. Anmaya katılanlar daha sonra da meşaleli yürüyüş yaparak 'Nart ateşi' (Nart-efsanevi Kafkas ırkı) başında dualar etti.

'Çoğu açlıktan öldü'
Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, sürgünün yaşandığı yıllardaki Rus-Kafkas savaşlarının yaklaşık 600 bin cana mal olduğunu söyledi. Korkut her yıl yapılacak anmanın mekânını şöyle açıkladı: "Atalarımızın 143 yıl önce Kuzey Kafkasya'da Rus savaşlarında göçe zorlanması sonucu 1 milyon 600 bin Çerkez göç etti. Bunların büyük kısmı Karadeniz limanlarına indi. Önemli bir bölümü de Kefken kıyılarına çıktı." Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cihan Candemir de sürgünü şöyle anlattı:
"143 yıl önce Kafkasya'dan sürüldükten sonra atalarımız buraya geldi. Yaklaşık üçte biri hastalıktan, açlıktan, yokluktan kırıldı. Anadolu'ya kültür ve güzelliklerle katkıda bulundular. Biz aynı zamanda bu kültürün yaşaması için kendimize, gençlerimize bu tarih ve kültürü anımsatmış oluyoruz. Savaşların bir şey getirmediğini düşünüyor, barış içinde yaşamı temenni ediyoruz."
Çerkez sürgün hareketinin en önemli nedeni, iki asır süren Rus savaşlarının Çerkezler aleyhine mağlubiyetle sonuçlanması. Büyük Çerkez Sürgünü'ne kaç kişinin çıktığına dair 700 binden 2 milyona kadar değişen rakamlar var.

Etiketler:
çerkezlerden 143 yıl öncesine ışıkradikal

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır