NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
2
35305319 - Adige Nise 15.MP3
35WERE~1.MP3
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
AKP'NİN CHE GUEVERA'SI ABDÜLLATİF ŞENER!

Kendisini ilk "Che"ye benzeten galiba bendenizim. Abdüllatif Şener beni yine şaşırtmadı. Ruh hali, hep "Che Guevera" halidir. Che Guevera, Küba'daki devrimden sonra, makamı-koltuğu reddedip, "Benim meskenim dağlardır" demişti. "Devrim statükoya dönüşmeden" tüymüş, ölüm onu Bolivya dağlarında bulmuştur! Allah uzun ömürler versin, "Bizim Che" de, "makam koltuk istemem" deyip, milletvekili adayı olmayacağını açıkladı. Bir anlamda seçimlerden sonraki olası Bakanlık koltuğunu da "istemem sizin olsun" diye elinin tersiyle itti. Belki "latife" gibi ama Abdüllatif Bey, "latife" yapmıyor. Çünkü o bir "gizli solcu"...
03-06-2007 - 5 kez okundu

Hem romantik, hem isyankar, hem dürüsttür!

AKP ile "halk devrimi"ne katıldı, şimdi Küba'da Che'nin biraz bakanlık yapıp tüymesi gibi, iktidar statükoya dönüşmeden, "idealizmin yerini koltuk hesapları" almadan tüyüyor! "Che modeli", isyan etmeden, savaşmadan yaşayamaz. Asla amacı koltuğunu korumak, statükoyu pekiştirmek olamaz. İsyan edecek hiçbir şey bulamazsa, kendisine isyan eder! "Aday olmayan ama AKP'ye devam" diyen Abdüllatif Bey de, Küba'yı "fiziken" bırakan ama "ruhen" bırakmayan Che Guevera nasıl Küba'da efsane ise AKP'de efsaneleşecektir. Çünkü onun ki, "ihanet" değil, romantik isyan!

Valla sağolasın Abdüllatif Şener, beni eski günlerime döndürdün: "Ho ho Hoşimin, iki üç daha fazla Vietnam, Ernesto'ya bin selam" Benim cumhurbaşkanı adayım artık Abdüllatif Şener'dir!

ANAP'a olan AKP'ye de olacak mı ? AKP, ANAP gibi "olağanüstü dönem"de iktidarı bulan bir parti. 1980 darbesinden sonra eski partiler yasaklıydı, ANAP geldi. 2002'de ekonomik krizle tüm sistem partileri çökmüştü, AKP geldi. Böyle vaziyetler bizde bile 25 yılda bir olur!

ANAP gibi AKP'nin kendi içinde "bir koalisyonu", değişik eğilimleri vardı. Şimdi, yeni vitrin düzenlemesiyle "dört eğilim" tamamlanıyor. ANAP, çok güçlü geldiği ilk dönemde büyük bir parti içi sıkıntı hiç yaşamadı. AKP de aynı şekilde!

Ama ANAP'ta ikinci yasama döneminde, tekrar iktidara gelinmesi bile "parti içi sıkıntıları" önleyemedi! Çünkü işin doğasında vardır! Şimdi AKP'de ikinci yasama döneminde aynı sıkıntıları yaşayacak. Çünkü ne kadar engellemeye çalışırsanız çalışın, iktidar yozlaştırır! İktidar içi iktidar hesapları başlar!

İlk seçimlerde yaşanmayan sıkıntılar, ikinci seçimlerde "adaylık kavgalarıyla" başlar! Sonra "bakanlık kavgaları"yla sürer! Sonra da genel başkanlık kavgası! Çünkü, "iş" büyüyünce, küçük gruplarda rastladığımız "aslolan davamız, hepimiz birer neferiz" duygusu yok olur! "İnsan doğa"sıdır bu, ve insan davranışının üzerine çıkan bir ideoloji henüz bulunmamıştır!

Bakın ne tesadüftür ki, ANAP'ta da ilk sarsıntı tıpkı Abdüllatif Şener gibi Mali konulardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in istifası olmuştu. Şener'in "adaylıktan istifası" da biraz Kaya Erdem'e benziyor! ANAP iki dönem üst üste tek başına iktidara gelmişti! AKP bugüne kadar ANAP'ın kaderiyle benzer şekilde gidiyor, bakalım bundan sonra da öyle mi olacak?

haygun@bugun.com.tr

(Bugün)

Etiketler:
akp che guevera abdüllatif şener!

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır