NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
11
9
2
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
BASINDAKİ YANKILARI

İngiliz gazetelerinden Daily Telegraph ve Times ise Çeçenistan cumhurbaşkanına yönelik suikasti manşete çıkarıyor... Gazetelerin birinci sayfalarına bombalı saldırının hemen sonrasındaki kaotik manzaranın fotoğrafları hakim... 'Kutlama ölümle bitti' diyen Daily Telegraph, Cumhurbaşkanı Ahmet Kadirof'un öldürülmesi ile Rusya yönetiminin Çeçenistan politikasının yerle bir olduğu yorumunu yapıyor. Gazeteye göre, suikast Rusya Cumhurbaþkanı Putin'in bölgedeki sorunu 'Çeçenleştirme' yani Çeçenleri bölerek yönetme stratejisinin ne kadar riskli olduğunu gösterdi.
10-05-2004 - 5 kez okundu

'Putin Çeçenistan cumhurbaşkanı için intikam yemini etti' diyen Times da, Putin'in patlamadan çok kısa bir süre sonra Kızıl Meydan'da yaptığı konuşmada, 'teröristler mutlaka yaptıklarının bedelini ödeyecek' dediğini belirtiyor. İç sayfasında konuyla ilgili habere, 'tam Putin konuşmaya hazırlanırken, Çeçenistan'da katliam' başlığını atan gazete suikastin Putin'in bölgeyi pasifize etme planını suya düşürdüğü yorumunu yapıyor.

Alman gazetesi Der Tagesspiegel de Kadirof suikastini, 'Rusya'nın Kafkaslar politikasının en büyük yenilgilerinden biri' olarak yorumluyor. Rusya'nın Çeçenistan'da işe sıfırdan başlamak zorunda kalacağnı yazan gazete, bölgedeki sorunun yeni bir 'kuklanın' atanmasıyla çözülemeyeceğini belirtiyor. Gazeteye göre, bunun yerine, 'Moskova ayrıkçılarla gerçek pazarlıklara başlamalı ve bunları işin başından terörist olarak görmekten vazgeçmeli'.

Die Tageszeitung da Rusya'nın Çeçenistan politikasının tümüyle başarısız olduðu kanısında ancak yakın gelecekte bu politikada deðiþiklik olmayacağı kanısında. Gazeteye göre, 'her geçen gün bunun bir çýkmaz sokak olduðunu bir kez daha gösterse de, Kremlin silah gücüne dayanmaya devam edecek'.

Avusturya gazetesi Der Standard saldırıyı bir 'terör eylemi' olarak kýnýyor ve hangi siyasi gerekçeyle olursa olsun masum insanlarýn öldürülmesinin meþru gösterilemeyeceðini belirtiyor. Kadirof'un öldürülmesinin, Putin'in itibarýna doðrudan bir darbe olduðunu yazan gazete, saldırıyı yapanlara nasýl bir karþýlýk verilirse verilsin, Putin'in Çeçenistan politikasýnýn temelinden çöktüðü yorumunu yapýyor.

Çek gazetesi Hospodarske Noviny Kadirof suikastinin Kremlinin merkezi iktidarý ile teröristler arasýndaki çatýþmanýn sembolü olduðunu yazýyor. Gazete, 'evet teröristler, üstelik illa da Çeçen olmalarý gerekmez ve ayrýlýkçýlar deðil' diyor. Gazeteye göre, 'bu sonuncularla siyasi görüþmeler mümkün ama teröristlerle pazarlýk hiç bir þekilde kabul edilemez'.

Ýsviçre gazetesi Le Temps ise Irak'ta yaþananlarla Çeçenistan'daki geliþmeleri bir arada deðerlendiriyor... 'Grozni-Baðdat: sonu gelmez tiksinti' baþlýðýný atan gazete, Rusya ve Amerika'nýn terörle mücadele tarzýnýn daha çok bombalý saldýrýya neden olacaðýný yazýyor. Gazete, 'peki sonuç ne' diye soruyor ve þöyle yanýtlýyor: 'göze göz, diþe diþ: Kadirof kendisini gönderece paramparça iade edildi, Bush yönetiminin önünde de korkunç bir ayna var'...

Etiketler:
basındaki yankıları

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır