NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
10
13
4WORED3.MP3
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KOKOİTY ORT KANALINDA SORULARI YANITLADI

EDUARD KOKOİTY: "GÜNEY OSETYA, ABHAZYA VE PRDNESTORİYA, BAĞIMSIZLIĞA KOSOVA'DAN DAHA YAKIN" DEDİ.
30-06-2007 - 5 kez okundu

29.06.2007 Tarihinde Rusya ORT Televizyonunda yapılan açık oturumda Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard KOKOİTY, oturuma katılan gazeteci ve siyaset bilimcilerinin sorularını yanıtladı.

Kosova'nın bugünkü konumu ve buna karşılık olarak Abhazya, Güney Osetya ve Prednestoriya'nın geleceğinin tartışıldığı açık oturumda, Eduard KOKOİTY sorulara karşılık olarak şöyle yanıt verdi.
"Bizler Osetya olarak 1770 yılından 1928 yılına kadar devlet varlığımızı sürdürdük. Gürcistan, devlet olamadığı yıllarda 1921 yılında Abhazya ve Osetya SSCB oluşumunda devlet olarak varlıklarını sürdürüyorlardı. 1928 yılında yeni oluşturulan Gürcistan'a toprak katmak amacı ile Osetya ikiye bölündü bu bölünme sırasında 120 Asetin köyü yok edildi. Bu soykırım değil mi NATO'nun Kosova'ya müdahale ettiği dönemde onların gözleri önünde karşılıklı etnik ayıklama olduğunda seslerini çıkartmadılar. SSCB döneminde Güney Osetya Özerk Cumhuriyet, Abhazya'da Otonom Cumhuriyet olarak varlıklarını sürdürdüler. SSCB dağıldıktan sonra 17 yıldır, bizler Bağımsız Cumhuriyet olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Bağımsız Parlamentomuz, Hükümetimiz, Devlet Başkanlığımız bulunuyor. 3 ülkede de Devlet Başkanlığı ve Parlamento seçimleri yapıldı. Ekonomik olarak Gürcistan'dan daha iyi durumdayız. Bugün, Güney Osetya'da Ekmek 6 Ruble, Gürcistan'da 16 Ruble aradaki farklılığı sizler söyleyin. Kosova 7 yıldır Batı dünyasının yaratmaya çalıştığı suni bir yapılanma ile devlet yapılmaya çalışılıyor." Dedi.

Katılımcılardan gelen "Kosova'nın çevresi AB ülkeleri ile çevrili o yüzden Kosova'ya Demokratik bir yapılanma oluşturuluyor" görüşüne karşılık olarak

"Bizler BDT ye komşuyuz diye ayrı bir kategoriye mi koyuluyoruz. Bizlerde AB içerisine girmek istiyoruz. Ülkelerimizde demokrasinin gelişmesi için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Ve iddia ediyoruz bizler kendi ülkelerimizde kendi güvenlik birimlerimiz ile asayişi sağlıyoruz. Kosova'da ki gibi NATO güçleri ile değil" dedi.

Çeçenistan' da ki durum ile ilgili olarak yöneltilen soruya da

"Çeçenistan' da yaşanan olaylar; terörizmin, uluslar arası güçler tarafından Rusya Federasyonuna taşınmasıdır. Bugün Çeçenistan; yaralarını sarıyor ve yaşanılan kötü olayları temizlemeye çalışarak normal yaşama dönmeye çalışıyor. Çeçenistan; halk olarak Rusya Federasyonu ile yaşama hakkını seçti. Bu durumun bizler ile karıştırılmaması gerekir" dedi.

"Rusya Federasyonu'nun Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü tanıdığını" belirten bir yaklaşıma da vermiş olduğu yanıtta

"Bizler de Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü tanıyoruz. Ancak Abhazya ve Güney Osetya'nın olmadığı bir toprak bütünlüğü, çünkü doğru olanda budur. Tüm Dünya'nın da konuyu böyle algılaması gerekir. Ayrıca Saakaşvili'nin "yakında Eduard KOKOTY Güney Osetya Devlet Başkanlığında kalamayacak" demesi ve benim yerine kendi denetimindeki bir kişiyi atamaya çalışması bir çelişki değimlidir. Bu da Saakaşvili'nin provokasyonları sürdüreceğinin bir işaretidir" dedi.

"Abhazya ve Güney Osetya'nın Gürcistan ile federatif olarak birliklerini barış ve huzur içinde sürdürebileceklerini" belirten görüşe de karşılık olarak

"Gürcü alfabesinde F Harfi kullanılmamaktadır. Buna karşılık olarak P Harfi kullanılmaktadır. Onun için bizlerin 17 yıl önce federal olarak yaşayalım önerisine karşılık olarak neler ile karşılaştığımızı sizlerde bizlerde biliyoruz. Abhazya ve Güney Osetya yıllardır Bağımsız olarak varlıklarını sürdürüyorlar. Bizler ülkelerimizde barış içerisinde yaşıyoruz. Provokasyonları yapan ve ortalığı karıştıran bizler değiliz. Zaman akıp geçti, artık bizlerin bağımsızlığımızın kabul edilmesinden başka seçeneği yoktur. Dünya'nın da bunu böyle kabul etmesi gerekmektedir.
2014 yılında yapılacak olan Kış olimpiyatlarının Soçi'de yapılmasını ve bunun çevreye barış getirmesini ediyorum" diyerek konuşmasını bitirdi.

Açık oturuma katılan izleyicilere Kosova'nın bağımsızlığının tanınması sonucunda Abhazya, Güney Osetya ve Prednestoriya'nın da bağımsızlıklarının tanınmasına olumlu katkısı olacakmı dır? Anketine 56 katılımcı olumlu 44 katılımcı olumsuz yanıt verdi.

Kaynak: ORT TV. RUSYA.
Çeviri: Fatih ATAN

Etiketler:
kokoity ort kanalında soruları yanıtladı

YORUMLAR
abazistan “Çeçenistan' da yaşanan olaylar; terörizmin, uluslar arası güçler tarafından Rusya Federasyonuna taşınmasıdır. Bugün Çeçenistan; yaralarını sarıyor ve yaşanılan kötü olayları temizlemeye çalışarak normal yaşama dönmeye çalışıyor. Çeçenistan; halk olarak Rusya Federasyonu ile yaşama hakkını seçti. Bu durumun bizler ile karıştırılmaması gerekir”

ICKERYA CUMHURIYETI'NE KARSI DUSMANCA DUSUNCELER VE DUYGULAR BESLEYEN BU 'KOKO'SMUS ADAMI SIDDETLE KINIYORUM..!

RAMZAN KADYROV ISIMLI PSIKOPATI KUTSAYAN GUNEY OSETYA ANCAK RUSLAR'A KOLE OLUR, BAGIMSIZ MAGIMSIZ OLAMAZ...

ICKERYA CUMHURIYETIü ELBETTE BU 'KOKO'SMUS MAHLUKA BU EDEPSIZLIGINI BEDELINI ODETECEKTIR..!

RUSCU GUNEY OSETYA'YA KARSI YASASIN BAGIMSIZ ICKERYA!!!
emgal Eninde sonunda bağımsız olacak gürcistan ve onun müttefiklerine rağmen yeterki dirayetli ve kararlı tutumumuzdan vazgeçmediğimiz sürece . Abziyarizi
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır