NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
4WORED3.MP3
35WERE~1.MP3
8
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
NEwS

26.07.2007 Perşembe günü akşam saat : 20.10 da Kanal 7 televizyonunda "ŞORAY UZUN YOLDA" programında Kayseri Pınarbaşı Aşağı Borandere Köyü yayınlanacaktır. Tüm Hemşehrilerimize duyurulur. Erdal Aslan- A.Borandere Köyü Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Nartajans/Kayseri
25-07-2007 - 5 kez okundu

Etiketler:
news

YORUMLAR
Munteha Benim dedemin elinde kama vardı, daha sonra bi kaza sonucu kırıldı malesef, parçası kayboldu, bulamadık da... Büyük kılıç ise evimizin duvarında asılı durur hala. Dedem, savaşa gitmeyen tek amcasının -ki 14 yaşındaymış o amca- bunları da gömüp sonradan topraktan çıkarttığını anlatırdı hep. Ama diğer aileler ne yaptılar bilmiyorum inanın. Artık o eşyaların yerlerini hatırlayan kimselerin yaşayacağını sanmıyorum ancak vakti zamanında çıkarılmış eşyalar vardır ellerinde bazı ailelerin. Bir de şu nokta önemli; o zamanlar 15yaş üstü tüm erkekler savaşa gittiği için kadınlar ya da köyde kalan çocuklar eşyaları teslim etmiş ya da gizlemiş. Kadınlar korutukları için epey bir süre topraktan eşyaları çıkaramamışlardır diye tahmin ediyorum. Bu şekilde unutulan birçok antika var maalesef. :(
KETAW72 anlaşılan dogru muzik konusunda ısrar etmek gerekiyor.:))
bahtiyar Alibeydüzüne geldiğinde biz cd verdik hatta o programda sürekli aslan dudar çaldı ellerinde var yani ayrıca dikkat ettiyseniz takım elbiseyle girdi düğüne ağır abilerimiz bir gün önce böyle zibidi gibi düğüne girilmez diyerekten sarardan bir takım elbise çekmişler şoraya :)
KETAW72 Herşey aslına rücu etsin en kısa zamanda, temennim budur.

Merak ettiğim bir şey var şimdi; teslim edilmek isntenmeyen ve gömülen eşyaların yerini hayal meyal hatırlayan birileri yok mu? Kalıntıları dahi bulunamaz mı?

Bu arada Şoray Uzun'un bizi tanıttığı programalrda kullanması içi otantik Adige/Abhaz muziklerini iceren bir cd verilmesi önerimi yineliyorum.


Nart ÇETAW
Munteha Özür dilerim, yanlış anlamışım! :) Bjje konusunda şu kadarını söyleyebilirim: Uzunyaylada ben hiçkimsenin evinde boynuzdan yapılma bir bjje görmedim. Çeşitli sebeplerle bugüne gelemedi maalesef o eşyalar; mesela aileler birçok hırsızlık vakalarıyla karşılaştılar, şahsen benim ailemden dahi çalınan onlarca antika oldu. Ancak bundan da önemlisi, Sarıkamış seferberliği sırasında Uzunyayla köylülerinden bu eşyaların toplanması, eşyalarını vermek istemeyen köylülerin bunları toprağa gömmesi ve büyük çoğunluğunun toprak altında kaybolup gitmesidir; ki bu olayı dedem hal-i hazırda anlatır durur! Uzunyaylada korunabilen antika Çerkes eşyaları genellikle at-eyer takımları ve yamçılardır; çünkü ordu yamçıları almamamıştır. At takımları ise o dönemde günlük olarak kullanılan eşyalardan olduğu için, halk onları vermemekte direnebilmiştir bi nebze. Uzunyayla'da bjje kalmamasının nedeni bunlardır kanaatindeyim.
Kırmızı kuşağa gelince: benim de en çok eleştirdiğim, hatta bazen sert tepki verdiğim bir alıntı o. Dilerim zamanla terkedilir, aslına döner herşey.
KETAW72 Konu Makhisime değil. Tabi ki tercih meselesidir. Değil şerbet süte bile eyvallah.

Uzunyayla'da bir Kabardey köyünde Bjje yerine kullanılan falhe ya da bence bir Tepşeç'
tuhafıma gitti.

Gençleri ve Geliniise hyecanlarına yenik düştüler diyelim ama kırmızı kuşak???

Adigexer Lhepaq'ım.

Gene de Worepsou Kafkas Lhepqxer
Worepsau Adigexer!

Nart ÇETAW
Munteha Cümleyi yanlış yazmışım! Gelinin rahat tavırları ve thamadeler karşısında yapılan evlilik muhabbeti hariç güzeldi! :)
Munteha Uzunyayla'da maalesef kültürümüzde olmamasına rağmen kardeş kuşağı olayı sürüp gitmekte. Bjje'ye gelince, gördüğünüz şey şerbettir. Maksıme üretimi artık pek yok Uzunyaylada, nedeni ise gençlerin tadını sevmemesi ve açıkçası bir çok alternatiflerinin bulunması. Maksıme'nin üvey evlat gibi kalması yani... Bu nedenle genellikle şerbet kullanılıyor bjje verilirken.
Gelinin aşırı rahat tavırları ve bir ara thamadelerin karşısında iki gencin yaptığı evlilik muhabbet (ki bunlar Uzunyaylada en çok ayıplanan şeylerdir, tamamen şahısların kendi hatalarından kaynaklanmakta bu görüntüler) genel olarak güzel bir düğündü. Herkesin ellerine sağllık.
KETAW72 Aynı kanıdayım, Şoray Uzun biz Çerkesleri o kadar sevdi ki aşağı yukarı her programda reklamımızı yapıyor.

Reklamnın iyisi kötüsü olmaz ama binlerce yıllık Bje'miz yerine başka bir şey görmek, kültürümüzde olmadığı halde kırmızı kuşak olayından mütevelli içim kan ağladı.

Şoray Uzun'a Çerkeslerle ilgili programlarında kullanması için kendi müziklerimizi içeren bir cd gönderelim, bence.

Şimdilik Wuzınş'e.
Nart ÇETAW

Kurina bu program biz çerkesleri çok sevdi sanırım.benim bu program da izleyeceğim üçüncü çerkes köyü:)devamıda gelir inşallah:)
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır