NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9
12
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
450. YIL SAFSATASI

Emperyal güçlerin ( Rusya, İngiltere, Osmanlı İmp. ve diğerleri) Kafkasya için hazırladığı acı kader 143 yıl önce kaybedilen savaşla başladı. 1. Olay bugünün meselesi değildir. 1957 yılında Nalçik meydanına dikilen GOŞENEY'in heykeli ile 400. yılda başlamıştır. Ondan sonra her yıl ne ölçüde törenler yapıldığı çok önemli,ama değil!...
07-08-2007 - 5 kez okundu

2. 2007 yılında 450.yıl kutlamaları yapılacak, 2057 de ise Güney Rusya'nın kurtuluşunun 500. Yıldönümü olarak kutlanacak ve kimse de ne yaptığını, nereden nereye geldiğini bilmeyecektir.

3. Bugün 450. yıl kutlamaları olarak adlandırılan ve bir seri yalanlara istinaden tarihi olayların çarpıtılarak yorumlanmasının sonucu yaratılan ve tüm Kafkasya dışında yaşayan Çerkesleri ve Kafkasya'daki sade vatandaşı rahatsız eden olay şudur:
1557 yılında Kabardey Prensi Temruk'un kızı Goşeney'i Çar İvan Grozni'ye eş olarak vermesi ile sözde Kabardey-Rus dostluğu başlamıştır. Aynı dönemde Kırım Hanlarının ve Dağıstan Şamhallarının saldırılarına karşı koymak amacıyla Ruslarla Kabardeylerin arasında ilk defa bir iş birliği antlaşması yapılmıştır. Bu antlaşma, Prenses Goşeney (Maria)'in İvan Grozni'ye eş olarak verilmesinin 400. yıldönümünde; 1957 yılında Nalçik Meydanına dikilen heykeli ile sembolleşmiş, bugün olay Rus ve işbirlikçi tarihçilerce çarpıtılarak TÜM ÇERKESLERİN RUSYA'YA GÖNÜLLÜ OLARAK KATILIŞININ 450. YILDÖNÜMÜ olarak görkemli kutlamaların nedeni oluvermiştir.

4. 1864 yılına kadar süren bağımsızlık savaşlarının, Büyük Sürgün ve Soykırımın üzerine sünger çekmek isteyen bu zihniyete, D.Ç.B ve ADİGE XASE de bilinçli olarak destek vermektedir.

Kafkasya dışında yaşayan tüm Çerkeslerin, 450.yıl çığırtkanlarına şu soruyu sorması gerekir:BİZ NEDEN BURADAYIZ?...

Etiketler:
450 yıl safsatası

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır