NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
35WERE~1.MP3
4WORED1.MP3
11
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
RUSYA'DA SÜRPRİZ HAFTA

Rus lider Vladimir Putin, beklenmeyen sürpriz hamleler yapan ve bunlarla hem Rusya'yı ve hem de dünyayı şaşırtan, tahminleri boşa çıkaran değişik ve güçlü bir lider. Nitekim, bu hafta içinde meydana gelen ve Başbakan Mihail Fradkov'un istifası ve yeni başbakanın ilanıyla ortaya çıkan son siyasi gelişmeler Putin'in bu yönünü bir kere daha hatırlatmış bulunuyor; zira en ünlü, Kremlin'e en yakın uzmanlar, gazeteciler dahi Putin'in yeni başbakan olarak Viktor Zubkov'u atayacağını tahmin edemediler. Bunların arasında Vitali Tretyakov, Yevgeni Kisilyev ve Gleb Pavlosky gibi siyaset uzmanları ve yazarlar da vardı.
16-09-2007 - 5 kez okundu

Mihail Fradkov'un başbakanlıktan istifa edeceği aylardır konuşuluyordu, dolayısıyla istifası sürpriz olmayacaktı. Yerine de ya başbakan birinci yardımcılarından Sergey İvanov ya da Dmitri Medvedev'in atanacağına da kesin gözüyle bakılıyordu. Üstelik hem İvanov ve hem de Medvedev'in çevresi bu konuda kuvvetli sinyaller veriyorlardı. Medya ve uzmanlar da bu doğrultuda tahminler yapıyorlardı.

Ne var ki, bütün bunlar Putin'in tercihi ile havada kaldı, hepsi boş çıktı. Putin, Fradkov'un yerine adı fazla duyulmayan, hiç kimsenin tahmin etmediği Viktor Zubkov'u başbakan olarak atadı.

Dün 66 yaşına giren Zubkov, Putin'in St. Petersburg günlerinden yakın dostu olan bir bürokrat. St. Petersburg belediyesinde Putin ile birlikte çalışmıştı. Son görevi de Federal Mali İzleme Dairesi başkanlığıydı. 2004 yılından bu yana bu dairenin başkanı olarak ana görevi Rusya'nın milletlerarası camia ve Mali Eylem Görev Kuvveti olarak bilinen global para aklama ve malisuçları izleyen en üst örgütü nezdindeki maliitibarını artırmak, bunların güvenini kazanmaktı. Zubkov bu konularda gerçekten başarılı bir performans sergiledi, Rusya'nın itibarını yükseltti.

Bu görevleri yaparken şüphesiz birçok kanunsuz eylem ve bunların failleri hakkında birçok bilgi edindi, dosyalar düzenledi, kısacası Rusya'nın birçok nüfuzlu kişileri hakkında kimsenin bilmediği bilgilere ulaştı. Bu yüzden Zubkov'un Rusya'daki hem meşru ve hem de kanunsuz para hareketleri ve bunların sahipleri hakkında en çok bilgi sahibi olan kişi olduğu rahatlıkla söylenebilir ve bunun da Putin nezdindeki değerinin çok yüksek olmasını sağladığı, ayrıca sadakatinin de ayrı bir avantaj olduğu ileri sürülebilir.

Bu özellikler ve muhtemelen bilinmeyen başkaları sayesinde ve de Putin'in nihai kararı sonucunda bugün Zubkov Rusya'nın son dönemdeki en önemli siyasi dönemeçlerinden birinde Putin'den sonra ikinci adam olarak görev yapacak, bilinen ve bilinmeyen birçok konuda etkili olacak. Bu dönem önümüzdeki aralık ayında yapılacak parlamento ve mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimleri elbette.

Başbakanlığı Parlamento tarafından önceki gün 381 oyla onaylanan Zubkov bir hafta içinde kabinesini kuracak. Yeni kabinede hangi bakanlar yerlerini koruyacak, hangileri görevden alınacaklar, tam belli değil; ama muhtemelen Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Mihail Zurabov ile Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı German Gref koltuklarını kaybedecekler, zira bu iki bakan hakkında ciddi eleştiriler yapılan ve pek popüler olmayan bakanlar. Ayrıca, muazzam devlet fonlarını kontrol ettikleri için seçim döneminde hem Putin ve hem Zubkov'un bu bakanlılara kendi damgalarını vurmayı planladıkları da bugünden söyleniyor.

Zubkov'un başbakan olarak atanması, bunun amaçları, sonuçları şüphesiz devlet başkanlığı seçimi, Putin'in siyasi geleceği ve Rusya'nın bundan sonraki yönü ile yakından ve doğrudan ilgili önemli konular. Bu yüzden Rusya'daki siyasi gelişmelere bundan sonra daha yakından ve derinden bakmak gerekiyor. Tabii bu arada Putin'in sürprizlerine de hazırlıklı olmak şart oluyor.

Rusya'daki sürpriz haftanın kısa tahlili işte böyle...
FİKRET ERTAN /ZAMAN

Etiketler:
rusya sürpriz hafta

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır