NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
13
3
2
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA'YA SUNİ KRİZ...

1992'den bu yana fiilen bağımsız olan Abhazya Cumhuriyeti'nin uluslararası açılım yapma arzusunun ilk adımı, diasporalı "amatör diplomatların" elinde hüsranla sonuçlandı. Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş başkanlığındaki bir heyetin, 17 - 24 Ekim tarihleri arasında, Kafkas - Abhazya Dayanışma Komitesi'nin ev sahipliğinde Türkiye'ye yapması planlanan ziyaret, T.C. Dışişleri Bakanlığı'nın isteği üzerine iptal edildi. Geçtiğimiz Nisan ayında yapılması planlanan fakat Bagapş'ın sağlık problemleri sebebiyle Ekim ayı içine alınan gayr-ı resmi mahiyetteki ziyaret, Dayanışma Komitesi bünyesinde oluşturulan "Organizasyon Komitesi"nin yürütme zafiyetiyle kısa sürede krize dönüştü. Ziyaretten bir gün önce Dışişleri Bakanlığı'nın müdahalesi ile gezi iptal edilirken, açılım politikalarına katkı sağlanmak istenen Abhazya Cumhuriyeti de "Devlet Başkanlığı düzeyinde" bir prestij kaybına uğratılmış oldu.
18-10-2007 - kez okundu

Hatalar zinciri...

Suçlu aramak bir tarafa, hatanın kaynağını bilmek, tekrarını önleyeceği için faydalı olacaktır.

Bir kere, Abhazya'nın ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba'nın Temmuz 1992'de gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde devlet erkanından talep edilen randevulara alınan menfi cevaplar bilinip dururken, yine aynı yollardan geçilerek bu sefer daha kötü bir sonuç elde edilmiş olması, Komitenin ciddi şekilde öngörüsüz olduğu sonucunu ortaya çıkartmaktadır. Alınan olumsuz cevaplar üzerine takınılan sert tavır ve açıklamalar ise belki mümkün olabilecek gayr-ı resmi bir ziyaretin de önünün tıkanmasına sebep olmuştur.

Ayrıca, Abhazya Cumhurbaşkanlığı makamının ağırlığı gözetilmemiş, katılım için gerekli teyitler alınmadan program deklare edilmiş ve ardından Türkiye'nin gerekli izinleri vermemesi sonucu gezinin iptal edilmesiyle Cumhurbaşkanlığı makamının kamuoyundaki saygınlığı hak etmediği bir mevkie düşürülmüştür.

Keza, "Türkiye'nin Abhazya'ya yönelik dış politikasını kırmak için" Bagapş'ı "koç başı" olarak kullanmak düşüncesi, yapılan en büyük yanlış olmuştur. Türk Dışişlerinin takındığı açık tavrı son güne kadar okuyamayan "amatör diplomatlar", Sergey Şamba'ya "Bagapş'ı Türkiye'ye kabul edemeyeceğiz" mesajının gönderilmesine sebep olarak Cumhurbaşkanının kişisel prestijini de ağır şekilde zedelemişlerdir.

Diğer taraftan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'a 20 Eylül'de yazılan ve sonra kamuoyuna da deklare edilen mektup, "zılgıt atan üslubuyla" sorunu çözmeye değil, büyütmeye hizmet etmiştir. Hele mektubun sonuna eklenen 13 maddelik öneri listesi tam bir "diplomatik cehalet" örneğidir.

Bütün bunlara ve kapalı kapılar ardında alınan menfi cevaplara rağmen, Cumhurbaşkanı Bagapş ve beraberindeki heyetin Türkiye'ye emrivakiyle getirilmeye çalışılması Türk Dışişlerini açık tavır almaya zorlamıştır ki, böylece Abhazya'nın problemlerine çözüm üretmek yerine, yeni sorunlara anaçlık edilmiştir.

Hata listesi uzatılabilir, fakat gerek yok...

Organizasyon Komitesi'nin bu plan çerçevesinde yaptığı çalışmaları ve elde ettiği sonuçları icmal edersek, görürüz ki, niyetleri ne olursa olsun, Komite üyeleri izledikleri yol haritası ile Abhazya'ya fayda değil, büyük zarar vermişlerdir.

Abhazya'nın bedel ödemeye takatinin olmadığı bir zamanda verilen bu zarar iyi analiz edilmeli, Abhazya yönetimi kendisini yanlış yönlendiren bu akıl hocalarından bir an evvel kurtulmalıdır.

***

Peki Abhazya ne yapmalı?

Abhazya zorlu bir süreçten geçiyor ve görünen o ki uzun bir süre daha bu yolda yalnız yürümek zorunda... Tabii izleyeceği politikaları da bu yalnızlığının bilincinde olarak üretmek durumunda.

Devletlerin birbirine karşı uyguladığı politikalarda duygusallığın yeri olmadığını;

Devlet politikalarını, uluslararası anlaşmaların, kuruluş bildirgelerine imza atılan uluslar arası kurumların aldığı kararların, yine uluslararası hukukun ve buna paralel uluslar arası genel temayüller ile ülkelerin al-i menfaatlerinin belirlediğini kimse unutmamalıdır.

Abhazya'ya şu aşamada düşen görev, akıllı, sabırlı ve sorunu zamana yayan bir politika izlemek; aynı zamanda iyi niyetinin kanıtı olarak sorunun çözümü için ne kadar istekli olduğunu eline geçen her fırsatta göstermektir.

Zaman en büyük ilaçtır; uygun konjonktürü mutlaka bir gün hediye edecektir.

Tabii o zamana kadar ayakta kalmak şartıyla....

Etiketler:
abhazya suni kriz...

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51