NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
9
12
4SIMD.MP3
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BAGAPŞ GEZİSİNİN İPTALİ, REFERANS VE EVRENSEL GAZETELERİ

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bağapş'ın Türkiye'ye yapacağı ziyaret iptal edildi. Türkiye Kafkas-Abhaz Dayanışma Komitesi Başkanı İrfan Argun,
20-10-2007 - kez okundu

ziyaretle ilgili Dışişleri Bakanlığı'na daha önce tüm bilgilerin verildiğini, izinlerin alındığını belirterek, "Bu Kafkas kökenli vatandaşlarla bir dostluk buluşmasıydı. Türk işadamları ile yatırım görüşmeleri yapılacaktı. Siyasi içeriği yoktu" dedi. Argun, son anda dışişlerinin tavır değiştirmesinin ve Abhazya Dışişleri'nden ziyaretin ertelenmesinin istenmesinin ardında Gürcü lobisinin yattığını söyledi.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bağapş'ın 20 Ekim'de Türkiye'ye yapacağı ziyaretin iptalinin arkasında Gürcü lobisinin yattığı ve Türk Dışişleri Bakanlığı'nın da Gürcistan'ın isteği üzerine bu ziyaretin iptal edilmesi için girişimlerde bulunduğu ifade ediliyor. Argun, dışişlerinden kendilerine ziyaretin iptal edilmesi isteğinin geldiğini ancak bunu kabul etmemeleri üzerine Abhazya Dışişleri Bakanlığı'na, "Türkiye'de PKK terörü nedeniyle konjonktürün uygun olmaması"nın gerekçe gösterilerek ziyaretin ileri bir tarihe ertelenmesinin istendiğini anlattı. Argun, "Bu gerekçe bizi tatmin etmiyor. Türkiye'ye her gün bir çok heyet resmi veya gayri resmi ziyarette bulunuyor. Bağapş'ın ziyareti de tamamen Çerkes toplumu ile bir buluşmaydı" dedi. Argun ziyaretin Türk işadamları ile de bir buluşma olacağını kaydederek, yatırım olanaklarının tartışılacağını kaydetti.

Eski Abhazya Devlet Başkanı Danışmanı Sezai Babakuş ise bu iptalin ardında Gürcistan'ın baskısının olduğunu söyledi. "15 yıldır Abhazya fiilen bağımsız bir devlet olarak yaşıyor. Ama uluslararası hukukta statüsü yok. Kıbrıs gibi" diyen Babakuş, dışişlerinin erteleme talebinin ardındaki gerekçenin konjonktür olmadığını vurguladı.

Babakuş ayrıca Türk Dışişleri'nin son güne kadar her türlü yardımı yaptığını, izni verdiğini VIP karşılamadan eskorta kadar her türlü olanağı sağladığını da belirterek, "Son anda yapılan bu bastı tamamen Gürcistan ile olan ilişkilerin bozulmasından korkulduğu için. Ancak Bağapş'ın ziyareti siyasi bir ziyaret değildi. Kendi cemaati ile kaynaşma amacıyla düzenlenmişti. Bu tavırlar Türkiye'deki Kafkas kökenli yurttaşların Türkiye hükümetlerine olan güvenini daha da azaltıyor. Tepkimizi elbette göstereceğiz" diye konuştu.

Evrensel Gazetesi
Sergey Bagapş'ın Türkiye seyahati iptal edildi
Türkiye'yi ziyaret edeceği açıklanan Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş'ın ziyareti Dışişleri Bakanlığı tarafından iptal edildi.
Türkiye'yi ziyaret edeceği açıklanan Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş'ın ziyareti Dışişleri Bakanlığı tarafından iptal edildi. 17 Ekim'de Türkiye'ye gelerek çeşitli etkinliklere katılacağı belirtilen Bagapş'ın ziyareti Dışişleri Bakanlığı'nca neden belirtmeksizin iptal edildi.
Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi Başkanı İrfan Argun, Bagapş'ın ziyaretinin önce Dışişleri Bakanlığı'nca uygun görüldüğünü sonra da bu seyahatin neden belirtilmeksizin iptal edildiğini söyledi. Bagapş'ın Türkiye'yi ziyaret etmek için 2 kez girişimde bulunduğunu söyleyen Argun, ilk ziyaretin Bagapş'ın rahatsızlığı üzerine iptal edildiğini hatırlattı.
4 Ekim'de kendisine Dışişleri Bakanlığı'ndan bir mektup geldiğini ifade eden Argun, bu mektupta Bagapş'ın Türkiye ziyareti için problem olmadığının yazılı olduğunu dile getirdi. 8 Ekim'de Ankara temsilcilerinin, Dışişleri Bakanlığı'nda görevli olan Ünal Çeviköz tarafından görüşmeye çağrıldığını belirten Argun, Ünal Çeviköz'ün yapılan görüşmede Ankara temsilcisine Bagapş'ın gezisinin iptal edilmesi gerektiğini söylediğini ifade etti. İstanbul çevresindeki tüm Kafkas derneklerini aradığını belirten Argun, yapılan toplantı sonunda Türkiye ziyaretinin iptal edilmeyeceği kararının verildiğini söyledi.
Dışişlerininkararlarını öğrendikten sonra bakanlıkta Erkan Tezgör'e talimat verdiğini belirten Argun, Tezgör'ün de Tiflis Büyükelçisi'ni arayarak Bagapş'ı aramasını istediğini vurguladı. Büyükelçinin Bagapş ile görüştüğünü ancak Bagapş'ın Türkiye'yi ziyaret edeceğini söylediğini anlatan Argun, Büyükelçinin buna rağmen Dışişleri Bakanlığı'na Bagapş'ın Türkiye ziyaretini iptal ettiğini bildirdiğini iddia etti. Dışişleri Bakanlığı'na resmi bir yazı yazarak Bagapş'ın Türkiye ziyaretinin iptal edilme nedenini sorduğunu ifade eden Argun, "Benim yazımdan sonra Ünal Bey beni aradı. Dışişleri Bakanı Babacan'ın, Bagapş'a telefon ederek kendilerinin en yakın sürede Abhazya'ya resmi bir ziyarette bulunacaklarını ve Bagapş'ı Türkiye'ye davet edeceklerini söylediğini belirtti. Bagapş ise dün bana telefon ederek Türkiye gezisini yurttaşlarının iyiliği için iptal edeceğini söyledi" diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Etiketler:
bagapş gezisinin iptali referans ve evrensel gazeteleri

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır