NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
4-5-6-7
13
2
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
SUHUM ZİRVESİ...(FİKRET ERTAN ZAMAN)

Kosova'nın nihai siyasi statüsünün belirlenmesi süreci pek çok ülke tarafından yakından ve dikkatle izleniyor. Sürece müdahil olan Amerika, AB, Rusya ve BM'ye ek olarak üç bölge de süreçle baştan beri ilgileniyor. Bunlar bağlı bulundukları ülkelerden koparak bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya, G. Osetya ve Transdinyester cumhuriyetleri. Abhazya ve G.Osetya malum 1990'ların başlarında kanlı iç savaşlar sonucu Gürcistan'dan, Transdinyester ise Moldova'dan ayrılmışlardı. Bağımsızlıkları başkaları tarafından bugüne kadar tanınmayan bu üç ülke liderleri çoktandır çeşitli vesilelerle bir tür forumda bir araya geliyor, Kosova'nın çok muhtemel bağımsızlığının kendilerine de tanınan bağımsızlık yolunu açıp açmayacağının değerlendirmesini yapıyor, bu konudaki eylemlerini koordine ediyorlar.
01-11-2007 - 5 kez okundu

Söz konusu forum 'Demokrasi ve Halkların Hakları Topluluğu' denen, 2006 yılının Haziran ayında kurulan ve Kremlin tarafından desteklenen bir alternatif hareket. İşte bu forum çerçevesinde üç cumhuriyet temsilcileri bugünlerde Abhazya'nın başkenti Suhum'da bir zirvede toplanmış bulunuyorlar. Zirvede önce dışişleri bakanları bir araya gelip Kosova ile ilgili son milletlerarası gelişmeleri ve bunların kendileri için getirebileceği muhtemel sonuçları ele alacaklar. Nitekim, Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba bunu teyit ederek Kosova ile ilgili olarak son günlerde ortaya çıkan önemli gelişmeleri ele alacaklarını açıklamış bulunuyor.

Suhum'daki Abhazya Devlet Üniversitesi'nde önceki gün düzenlenen bir konferans ile başlayan zirve dört gün sürecek ve 4-5 Kasım günleri liderlerin bir araya gelip son gelişmeleri ele almalarıyla sonuçlanacak. Bir araya gelecek liderler, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, G. Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoti ve Transdinyester Devlet Başkanı Igor Simirnov.

Yeri gelmişken Abhazya Devet Başkanı Sergey Bagapş'in iptal edilen Türkiye ziyaretine de dikkat çekelim burada. Bagapş ve beraberindeki heyet 17-24 Ekim günleri arasında Türkiye'yi ziyaret edecekti; ancak bu ziyaret beklenmedik şekilde iptal edildi. Bizi de Abhazya konusunda e-posta ile sürekli bilgilendiren Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi iptal sebebini şöyle açıklamış bulunuyor: 'Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sergey Bagapş ve beraberindeki heyet, 17-24 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanan ve tüm hazırlıkları tamamlanan Türkiye gezilerini, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın tek taraflı, ısrarlı talep ve baskısı üzerine, bugün (16 Ekim 2007) iptal etmişlerdir.'

Bu konuyu da bu yazıda duyurduktan sonra gelelim Suhum zirvesine; zirve, bizce takip edilmesi gereken önemli bir zirve; zira Kosova'nın hemen hemen kesinleşmiş bağımsızlığından sonra sözü edilen üç cumhuriyet de eskisinden çok güçlü tanınma talepleriyle ortaya çıkacaklar ve bunu da Kosova'nın bağımsızlığına dayandıracaklar. Bu teşebbüslerinde de Rusya'dan eskiden olduğu gibi destek görecekler. Suhum zirvesi işte bu yolun açılmasında önemli bir merhale olacak bize göre.

Vetosuyla Kosova'ya BM kanalından bağımsızlık yolunu tıkayan Rusya zaten öteden beri Kosova'nıın bağımsızlığının ve bunun tanınmasının Abhazya, G. Osetya ve Transdinyester için 'emsal' teşkil edeceğini söyleyip duruyor, hatta bu konuda Rus lider Vladimir Putin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni de emsal olarak açıkça zikretmiş bulunuyor. Diğer yandan, 5 Kasım günü Berlin'de Alman Parlamentosu'nda Abhazya, G. Osetya, Transdinyester ve Dağlık Karabağ'ın durum ve konumlarının ele alınacağı iki günlük önemli bir oturumun yapılacağını öğrendiğimizi de burada bildirelim. Bu oturum Avrupa Konseyi 'Yükümlülükleri ve Taahhütleri Yerine Getirme Komitesi' bünyesinde gerçekleşecek. Hem Suhum zirvesi ve hem de bu oturumun önemli olduklarını bir kere daha söylemiş olalım.

Etiketler:
suhum zirvesifikret ertan zaman

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır