NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
13
12
3
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
GÜRCİSTAN'DA SIKI YÖNETİM İLAN EDİLDİ

Gürcistan'da 15 gün süreli sıkıyönetim ilan edildiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Saakaşvili'nin ülke genelinde ilan ettiği sıkıyönetim süresince medya organlarının faaliyetleri kısıtlandı.
08-11-2007 - 5 kez okundu

Gürcistan'da 15 gün süreli sıkıyönetim ilan edildiği bildirildi. Gürcistan Ekonomi Kalkınma Bakanı Giorgi Arvaladze, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin ülke genelinde ilan ettiği sıkıyönetim süresince medya organlarının faaliyetlerinin kısıtlandığını, haber programlarına yasak getirildiğini, devlet televizyonu dışındaki hiçbir televizyon ve radyonun haber veremeyeceğini söyledi.

Saakaşvili, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, hükümete karşı darbe girişiminde bulunmak isteyen güçler olduğunu ve bunu önlemek amacıyla anayasanın 73. maddesine göre ülke genelinde sıkıyönetim uygulama kararı aldıklarını kaydetti. Sağlık Bakanı Aleksandır Lomaya da yaptığı açıklamada, Parlamento Başkanı Nino Burcanadze'nin bazı muhalefet liderleriyle görüşme yaptığını belirterek, Burcanadze'nin daha sonra muhalefetle hangi konularda uzlaşma sağlandığına ilişkin açıklamalarda bulunacağını kaydetti. Parlamentonun bugün yapılan oturumuna hiçbir muhalefet milletvekilinin katılmadığı ve muhalefetin önde gelen liderlerinden eski Devlet Bakanı Giorgi Haindrava'nın hükümeti protesto etmek amacıyla açlık grevine başladığı bildirildi. Lomaya, meydana gelen olaylar nedeniyle Tiflis'teki ilköğretim okullarında öğrenime 2 gün ara verildiğini de ifade etti.

Başbakan Zurab Noğaydeli, dün akşam yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin Tiflis'te sıkıyönetim ilan ettiğini belirterek, alınan bu kararın 48 saat içinde parlamentoda görüşüleceğini açıklamıştı. Sağlık Bakanı David Tkeşelaşvili açıklamasında, dün muhalefet gösterilerinde meydana gelen olaylar nedeniyle toplam 508 kişinin hastanelere başvurduğunu belirterek, 418 kişinin ayakta tedavi edildiğini ve yaralılar arasında 24 polis bulunduğunu kaydetti. Tkeşelaşvili, hastanelere başvuran herkesin tedavi masraflarının devlet tarafından karşılandığını ifade etti. Bu arada sıkıyönetim nedeniyle bu sabahtan itibaren televizyon kanalları haber programlarını yayından kaldırırken, sadece devlet televizyonu iki saatte bir haber yayınlayabiliyor.

Sıkıyönetim nedeniyle ayrıca, Tiflis'teki toplu taşıma araçlarının çalışması kısıtlandı ve metro kapatıldı. Yabancı ülkelerin Tiflis'teki büyükelçiliklerinin de ülkedeki olağanüstü hal durumuyla ilgili bilgilendirildiği kaydedildi.


AA

Etiketler:
gürcistan sıkı yönetim ilan edildi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır