NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
4WORED3.MP3
10
9
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
PATARKATŞİŞVİLİ GÜRCİSTAN FEDERAL BİR DEVLET YAPISINA GEÇMELİ

Rusya'da Yeltsin döneminde ortaya oligarklar denen bir fırsatçı işadamı grubu çıkmıştı. Yeltsin tarafından himaye edilen bu grubun bahtı iktidara gelen Putin ile değişti. Rus milli sermayesini temsil eden Putin bu oligarkların üstüne gitti, bunların önde gelenlerini çeşitli yollarla tasfiye etti, hapse attı, yurtdışına kaçmak zorunda bıraktı.
11-11-2007 - kez okundu

Çoğu Yahudi asıllı olan bu grubun en tanınmış siması Boris Berezovski'ydi. Rusya'dan kaçarak bugün Londra'da yaşayan Berezovski'nin kendisi kadar tanınmamış bir de iş ortağı vardı. Bu şahıs ortalıkta görünmeyen, medyadan uzak duran, perde arkasında kalmayı tercih eden Badri Patarkatşişvili'ydi.

Oligarkların doğduğu 1990'lı yılları Berezovski'nin yanında geçiren, adeta onun sağ kolu olan Patarkatşişvili Berezovski'nin en büyük şirketlerinin mali yönetimlerinden sorumluydu. LogoVAZ otomotiv devi, ORT, TV6 televizyonları, Sibneft petrol şirketi ve Aeroflot havacılık kuruluşu bunlardan bazıları.

Bugün muazzam bir servete sahip olduğu bilinen (ki bazıları servetinin 9 milyar dolar civarında olduğunu söylüyorlar) Patarkatşişvili Tiflis doğumlu Yahudi asıllı bir Gürcü. Yaklaşık 10 yılını zengin olmak için Rusya'da geçirmiş ve 2000 yılında Tiflis'e geri dönmüş. Zamanın Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze tarafından himaye edilmiş, onun yakın dostu olmuş ve bu arada Rusya'ya iade edilmemek için Gürcü vatandaşlığına geçmiş.

Gürcistan'a döndükten sonra bu ülkede yatırım yapmış, çeşitli şirketler kurmuş ve söylendiğine göre kısa zamanda Gürcistan'ın en zengin adamı olup çıkmış. Bugün Karadeniz kıyısındaki turizm işletmelerinden sirklere, spor kulüplerinden televizyon ve radyolara kadar pek çok şirketin sahibi ya da ortağı. Gürcistan'ın en büyük ve en önemli medya kuruluşu olan İmedi Medya Holding'in sahibi. Bu holding bünyesindeki İmedi TV'de de yarı yarıya ortak. Diğer ortak ise ünlü News Corporation'ın sahibi medya baronu Rupert Murdoch.

Kısaca anlattığım bu özelliklere sahip Patarkatşişvili bugün herhalde Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Şaakaşvili kadar popüler ve tanınan birisi; zira bugün Gürcistan'ı siyasi bunalıma sokan son muhalefet gösteri ve hareketinin arkasındaki para babası o. Muhalefeti mali yönden destekleyeceğini açıkça ilan eden, gösterilere bizzat katılan, halka hitap eden, televizyonunda muhalefetin siyasi kampanyasını yürüten Patarkatşişvili birkaç gün önce 4 sayfalık bir siyasi manifesto da açıklamış bulunuyor.

Bu manifestoda Gürcistan'ın federal bir devlet yapısına geçmesi gerektiğini, merkezihükümetin sadece savunma ve ekonomiden sorumlu olmasını, diğer sorumluluk ve yetkilerin federal bölgelere devredilmesini savunuyor.

Bu adeta devrim niteliğindeki teklifine ek olarak Gürcistan'ın bugünkü başkanlık sistemiyle yönetimden parlamenter yönetime geçmesi ve meclisin iki yapılı olmasını önerirken Gürcistan Ortodoks Kilisesi Başkanı 2. İlia'nın anayasal monarşi teklifine de destek veriyor.

Dış politika konusunda ise 'Gürcistan'ın iki ana dış politika çıkarı vardır: Rusya ve Amerika. Ne kadar saldırgan olursa olsun Rusya bizim komşumuzdur. Amerika ne kadar güçlü olursa olsun o okyanusların ötesindedir. Amerika güçlü ve bizim dostumuz; ama çok uzakta; Rusya saldırgan ama yakındır' diyor.

İsrail ve Dünya Yahudi Kongresi'ne çok yakın olduğu söylenen Patarkatşişvili bir haber ajansına iki gün önce Tel-Aviv'den verdiği yazılı demeçte Gürcistan'da 5 Ocak'ta yapılması planlanan başkanlık seçiminde aday olmayı ciddi olarak düşündüğünü de açıklamış bulunuyor.

Muhalefet gösterilerine kadar ne Gürcistan'ın ne de dünyanın fazla tanıdığı, Gürcistan'ın en zengin adamı Badri Patarkatşişvili artık sahneye çıkmış, ülkesinin kaderinde şöyle ya da böyle söz sahibi olma yolunda ilerliyor bugün...
FİKRET ERTAN (ZAMAN)

Etiketler:
patarkatşişvili gürcistan federal bir devlet yapısına geçmeli

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51