NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
9
3
11
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
DÜZCELİ M.ZAHİD KEVSERİ SEMPOZYUMDA ANILACAK

Düzce Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi işbirliği ile 24-25 Kasım 2007 tarihlerinde Efteni Termal Otel'de iki gün sürecek olan son dönem Osmanlı Alimleri'nden Muhammed Zahit Kevseri'nin ilmi mirasına yönelik olarak, Uluslar arası Sempozyum düzenlenecek. Düzce bir kez daha uluslar arası sempozyuma imza atıyor. Düzce Belediyesi, Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Sakarya Üniversitesi işbirliği ile Düzce'de doğan ve son dönem Osmanlı Alimleri'nden kabul edilen Muhammed Zahid Kevseri'nin yetiştiği sosyo-kültürel ortam, çalkantılı biyografisi, ilmi kariyeri, kurmuş olduğu ilişkiler ağı ve etkilerinin ele alınacağı uluslar arası bir sempozyum düzenleniyor. 75 Üniversite öğretim üyesi ve araştırmacının katılacağı sempozyum İslam dünyasının içinde bulunduğu fikir ve düşünce ortamını anlama çabalarına akademik bir katkıda bulunmayı amaçlıyor.
21-11-2007 - kez okundu

İki gün sürecek olan sempozyum 12 oturum halinde gerçekleştirilecek. Bunun için, yurt dışından 16, yurt içinden 18 tebliğci ile 29 müzakereci değerlendirmede bulunacak.
KEVSERİ KİM?
Düzce'nin yetiştirdiği müstesna din bilginlerinden olan Guser ailesinden Muhammed Zahit el-Kevseri (1879-1952) Düzce İptidai mektebini ve Rüştiye okulunu bitirdikten sonra Matematik, coğrafya ve tarih konularında Düzce'nin önemli ilim adamlarından Muhammed Nazım Efendi tarafından yetiştirilip İstanbul'a Kadıasker Hasan Efendi Darü'l Hadisi'ne gönderilmiştir. 1913'te İstanbul müderrisleri reisi olmuştur. ( Ordinaryüs payesi denilebilir.) Kendisi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler "Muhammed Zahit el-Kevseri Hayatı, Eserleri ve Tesirleri" adlı kitabı okuyabilirler. Babası Hasan Hilmi Efendi 1863'lü yıllarda Kafkasya dan Düzceye gelmiş ve kendi adı ile anılan Hacı Hasan köyünü (Karaçalı) kurmuştur. Yaklaşık 100 yaşında iken 1929 yılında vefat etmiştir.
Sempozyum Programı

Etiketler:
düzceli mzahid kevseri sempozyumda anılacak

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır