NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
9
35WERE~1.MP3
8
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
AVRUPA PARLAMENTOSU'NDA ÇERKES KÜLTÜR GÜNÜ

DEĞERLİ KAMUOYUNA Avrupalı Çerkesler Federasyonu Yeşiller Partisi Avrupa Parlamentosu Milletvekili Sn. Cem Özdemir ile ortaklaşa 15 Ekim 2007 tarihinde Avrupa Parlamentosu'nda ''Çerkes Kültür günü'' düzenlemiştir. Bu anlamda ilk kez gerçekleşen etkinliğin amacı, Çerkesler ve Avrupa Birliği halklarını bir araya getirerek, her türlü baskı ve kısıtlamadan uzak tüm kültürlerin gelişebildiği adil ve barişçıl bir dünya kurmak için kültürel çeşitliliğin değerini vurgulamak ve karşılıklı anlayış ve saygıyı güçlendirmekdir.
23-11-2007 - 5 kez okundu

Çerkesler Avrupa'ya, 19.yüzyıl ortalarından başlayan bir dizi göç sonucu yerleşmişlerdir. 1960 yıllarında dönemin şartlarının oluşturduğu iş gücü ihtiyacı sebebiyle Avrupaya gelen Çerkesler zamanla bulundukları ülkelerde büyük gruplar oluşturmuşlardır.

Çerkesler göç ettikleri ülkelerde anayurtları ile ilişkileri koparmamalarına karşın özgün dil ve kültürleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Kimliklerini, kültür ve dillerini ko! rumak ve geliştirmek için Avrupalı Çerkesler Federasyonu altında örgütlenmişlerdir.

Çerkesler, tarihin başlangıcından bu yana Kuzey Kafkasya'nın yerli otokton halkıdır. Bir insanın telaffuz edebileceği tüm sesleri içeren özgün bir dil konuşurlar. Kafkasyanın güzelliği, cesareti ve gizemini yansıtan büyüleyici bir tarihleri ve kültürleri vardır.

Çerkesler tarihleri boyunca çeşitli saldırılara maaruz kalmışlar ve binlerce yıl ülkelerini ve özgürlüklerini mücadele etmişlerdir. Özgürlük aşığı bu ulus, anayurtlarının 19. yüzyıl ortalarında Çarlık Rusyası tarafından işgal edilmesinden sonra kitlesel olarak yabancı topraklara sürgün edilmiştir.

Çerkeslerin sürgünü modern tarihin en büyük sürgün hareketlerinden biridir. Nüfusun yaklaşık %90'ı sürgün edilmiş, sürgün edilenlerin üçte biri açlık ve hastalıktan sürgün sırasında hayatını kaybetmiştir. Hayatta kalanlar dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmış ve vatanlarından uzakta varolma mücadelesi vermişlerdir. Fak! at tüm güçlüklere karşın Çerkesler bir ulus olarak hayatta kal! mayı başarabilmiştir.

Avrupalı Çerkesler, geçmişte yaşadıkları acı tecrübelerden, sadece barış, özgürlük ve karşılıklı anlayışın kültürel çeşitlilik, varolma ve sağlıklı bir sosyal gelişme için gerekli koşulları sağlayabileceğini bilmektedir.

Avrupalı Çerkesler Avrupa kamuoyundan, anayurdundan yabancı topraklara zorunlu olarak koparılmasına yol açan trajik olayların Çerkes halkı üzerinde açtıgı sosyo ekonomik ve kültürel yaraların yanısıra varolma, ayakta kalma çabasını anlamasini istemektedir.

Avrupalı Çerkesler kendi kültürlerini canlandırmak ve muhafaza etmek, kendi dillerini konuşmak, bir toplumun var olabilmesi için gereken tüm erdemleri asimilasyonun pençesinden kurtarmak, dünyanın tüm halkları birlikte ile özgürlük, barış ve mutluluk içinde yaşamak istemekte, Çerkes kültürünün korunması ve geliştirilmesini, insanlığın gelişimine katkının ayrilmaz bir parçası olarak görmektedirler.

Avrupalı Çerkesler, aynı zamanda Avrupa Parlamentosu mill! etvekilleri ile, Çerkes kültürü ve Avrupa Birliği kültürleri arasında karşılıklı anlayış ve hoşgörü ortamının hazırlanmasında iş birliği yapmak üzere bir araya gelmektedir.
Avrupalı Çerkesler özgürlüğün, demokrasinin, barışın, hukukun, insan haklarına saygının, dostluğun, kardeşliğin, sevginin, saygının, hoşgörünün hakim olacağı bir dünyada yaşamak isteyen tüm dünya halklarının binlerce yıldır onlarla aynı görüşü savunan, beraber yaşadıkları bu insanları tanıması ve keşfetmesi için çağrıda bulunmaktadır.

Avrupalı Çerkesler Federasyonu
Ekim 2007

AB çerkes günü'nün resimlerini izlemek için TIKLAYIN : http://www.euroxase.com/foto/index.php?cat=31Etiketler:
avrupa parlamentosu çerkes kültür günü

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır