NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED1.MP3
2
35305319 - Adige Nise 15.MP3
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
EŞİ ÇARŞAFLI DENİLEN REKTÖR BEKAR ÇIKTI

Gül'ü dehşete düşüren YÖK ihbarı Pakistan yolculuğu sırasında gazetecilerle sohbet eden Gül, ısrarlara rağmen yeni YÖK başkanını açıklamadı ancak, rektör atamaları konusunda başına gelen öyle bir olayı anlattı ki
03-12-2007 - kez okundu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Pakistan yolculuğu sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül'e YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in yerine kimi atayacağı sorusuna cevap vermedi, ancak rektör atamaları konusunda başına gelen olayı yanındakilerle paylaştı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan'a uçarken YÖK'e ağır konuştu. ANA uçağıyla yanında kalabalık bir gazeteci grubuyla Pakistan'a giden Gül yolculuk boyunca önemli açıklamalar yaptı. Konuşmasına Pakistan ziyaretiyle başlayan Cumhurbaşkanı Gül, açıklamalarını YÖK'e yaptığı atamalarla bitirdi.

İşte Gül'ün Pakistan ziyareti öncesinde gazetecilerle ANA uçağında yaptığı özel sohbetten bir kesit...

'Plan 2005'ten beri var'

Cumhurbaşkanı'na teröre karşı "özel ve kapsamlı bir plan" bulunup bulunmadığını da soruldu. O da Başbakan Erdoğan'ın 12 Ağustos 2005'de Diyarbakır'da "Kürt sorunu benim de sorunum" demesinin ardından Başbakanlık Güvenlik Genel Müdürlüğü'nün koordinatörlüğünde "çok özel bir eylem planı" uygulandığını söyledi. Gül bu planın "esnek" olduğunu, yani değişen koşullara göre yenilendiğini birkaç kez vurguladı.

Gül'e, Cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen ardından Güneydoğu'yu gezmiş olmasıyla PKK'nın terör eylemlerini tırmandırması arasında bir bağlantı olup olmadığı da soruldu. "PKK zayıfladığı için bu eylemleri yapıyor. Terörist gruplar eylem yapmadan durmaz. Eylem bu tür örgütleri canlı tutar. Ama arkalarında halk desteği yok. Halk devlete sahip çıkıyor ve huzur istiyor" diye konuştu.

MAKAMA GELEN DOSYA

Cumhurbaşkanı Gül ile sohbetin en ilginç bölümü kuşkusuz YÖK ile ilgili olanıydı. 8 Kasım'da görev süresi dolacak olan Prof. Erdoğan Teziç'in yerine kimi atayacağı sorusuna tabii ki cevap vermeyen Gül'e bu sefer "YÖK'ün başına demokrat, özgürlükçü biri gelse iyi olmaz mı ?" diye soruldu. O da "YÖK'ün başına özgürlükçü bir kişinin gelmesinden herkes memnun olur ama esas olarak sistemi ele almak gerekiyor" dedi ve şöyle devam etti:

"Mesela rektör atamaları konusunda inanılmaz şeyler oluyor. Örneğin ilk kez açıklıyorum. Bugüne kadar bir tek rektör ataması yaptım. Göreve geldiğimin üçüncü ya da dördüncü günüydü. YÖK'ten sadece üç ismin bulunduğu bir dosya geldi bana onay makamı olarak. Yanında da bir ihbar notu vardı. İsimlerden biri ile ilgili olarak 'eşi kara çarşaflıdır. Fakülteye her gün gelir hocaları tehdir eder'deniyordu. Dehşete düştüm. Rektörlüğe soyunduğuna göre olsa olsa eşi başörtülüdür dedim. Sonra hemen talimat verdim. Araştırdılar 'adam bekar'dediler. Belki gizlediği bir şey vardır diye bir daha bakın dedim. 'Hiç evlenmemiş' dediler. Düşünebiliyor musunuz, Cumhurbaşkanlık makamına böyle bir dosya geldi."

İşte o rektör Prof. Fazıl Tekin

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde, 5 Temmuz 2007 tarihinde yapılan rektörlük seçimlerinde, Prof. Gaye Usluer 116, Prof. Fazıl Tekin 80, Prof. Hasan Gönen 70, Prof. Erol Göktürk 68, Prof. Rüstem Kaya 63, Prof. Cem Keçik 49, Prof. Ruhi Uyar 9 ve Prof. Tahir Karasu ise bir oy almıştı. En çok oy alan 6 adayın ismi YÖK'e bildirildi.

YÖK de Prof. Usluer, Prof. Tekin ve Prof. Gönen'i Cumhurbaşkanlığına sundu. Ahmet Necdet Sezer, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki rektör atamasını yapmayarak yeni Cumhurbaşkanı Gül'e bıraktı. Gül, Prof. Tekin'i rektör olarak atadı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin kuruluşunda kurucu rektör yardımcılığı ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin kurucu dekanlığını yapan Prof. Tekin'in Maliye ve Uluslararası Maliye dalında çok sayıda kitap ve araştırması yayımlandı. İngilizce ve Almanca bilen Tekin, bekar.

Etiketler:
eşi çarşaflı denilen rektör bekar çıktı

YORUMLAR

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php:23 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yorum.php(19): user->user() #1 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(80): require('/home/nart/publ...') #2 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php on line 23