NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
4SIMD.MP3
4-5-6-7
35305319 - Adige Nise 15.MP3
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKASYA'DAN PUTİN'E TAM DESTEK

Geçici sonuçlara göre müslüman cumhuriyetlerde Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in birinci sıra aday olduğu Birleşik Rusya tulum çıkardı. İşte müslüman cumhuriyetlerde Birleşik Rusya'nın aldığı oy oranları: Çeçenistan:yüzde 99,3 Dağıstan: yüzde 89,47 İnguşetya: yüzde 98,72 Kabartin-Balkar: yüzde 96,12 Karaçay-Çerkes: yüzde 92,2 Tataristan: yüzde 77,5 Başkırdistan: yüzde 89,4
03-12-2007 - kez okundu

Seçim sonuçları ile ilgili Cihan Haber Ajansı'na değerlendirmede bulunan Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin Putin'in Rusya devleti için gerçekleştirdiği siyasi ve ekonomik başarılarının yanında Rusya Müslümanlarına sağladığı bir çok imkan nedeni ile de kendisine tam destek verildiğini kaydetti. Gaynuddin açıklamasında, "Putin iktidarı Rusya Müslümanlarının her türlü sorunu ile yakından ilgileniyor. Putin döneminde Rusya Federasyonu İslam dünyası ile ilişkileri geliştirdi ve İslam Konferansı Örgütü'ne gözlemci statüsü ile katıldı. Moskova merkez caminin inşasında sağladığı desteği unutamayız. Müslüman din adamlarının yetişmesi için büyük bir öneme sahip olan İslam Üniversiteleri'ne diğer devlet üniversiteleri ile denklik verildi. Oluşturulan eğitim vakfına büyük maddi destekler sağlandı." dedi.

Gaynuddin Rusya liderinin özellikle müslüman cumhuriyetlerde yaşayan halkın sosyal durumlarının iyileştirilmesi ile ilgili iktidarın büyük desteği olduğuna işaret ederek, "Fakir bölgelere sosyal yardımlar yapılıyor. Tataristan, Çeçenistan ve Dağıstan gibi müslüman cumhuriyetlerin merkezi hükümetten bağımsız olarak İslam ülkeleri ile ilşkiler geliştirmesi destekleniyor." değerlendirmesinde bulundu. Müftü Çeçenistan'ın yeniden inşa sürecinde sağlanan yardımların Rusya liderinin müslüman topluluğa verdiği desteğin göstergesi olduğuna işaret etti.

Birleşik Rusya'nın tüm müslüman halk tarafından destek gördüğünü ifade eden Gaynuddin Putin'e destek amacı ile herhangi bir siyasi parti ile ilişki kurmadan 'Putin İçin Hareketi'ne destek verdiklerini kaydetti. Müftü hareketin içerisinde aktif olarak yer aldıklarını, Müftüler Konseyi ile hareket arasında iletişimin sağlanması için de yeni bir yapı oluşturduklarını söyledi.

Putin 'milli şef' olsun

Rusya lideri ile Kremlin'de seçimlerden önce bir araya geldiklerine işaret eden müftü, "Putin'in çalışmalarını ve siyasetini destekliyoruz. Kendisinden başkanlık sonrası da Rusya'nın siyasi yaşamında etkili olmasını istedik. Birleşik Rusya'ya da Putin'den dolayı destek verdik. Duma'da bir çok müslüman vekil Birleşik Rusya listeleri arasında girdi. Putin'in ulusal lider olarak kalmasını Rusya müslümanları ve Rusya halkı tarafından desteklenen çalışmalarının devamını istiyoruz." dedi.

Rusya tarihinde müslüman topluluğun hiç olmadığı kadar Putin tarafından korunduğuna değinen Gaynuddin, "Siyasiler bir formül üreteceklerdir. Ancak Putin'in uzun süre Rusya yönetiminde etkili olacağını düşünüyorum." öngörüsünde bulundu.

FARUK AKKAN / MOSKOVA

Etiketler:
kafkasya putin tam destek

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır