NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
4-5-6-7
4WORED1.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KABARDEY - BALKARLILAR, PŞIMAF KODZE'NİN KABRİNİ İSTİYOR

Kabardey - Balkarlı yazar ve toplum adamı Nalo Zaur, Kabardey - Balkar Cumhuriyeti Devlet Başkanı Arsen Kanokov'a bir mektup yazarak Pşimaf Kodze'nin mezarının getirilmesi fikrine sahip çıkılmasını istedi. Nalo Zaur mektubunda; Kabardey - Balkar İnsan Hakları Derneği'nin, Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti eski Devlet Başkanı Pşımaf Kodze ile eşi Lutsa Misakova'nın kabirlerinin anavatana taşınması için yaptığı girişimleri desteklediğini ifade etti. Nalo Zaur, "Pşımaf Kodze, Kafkasya'nın geçmişindeki önemli şahsiyetlerden birisidir. Tarihte Kafkasya'nın ekonomik, politik ve kültürel haklarını savunmuştur. Eğer Kızılordu ve Beyazordu saldırıları olmasaydı, bugün Kafkas halklarının hayatı onun politik programı çerçevesinde şekillenecekti" dedi.
22-01-2008 - kez okundu

Nalo Zaur, "Komünist ideoloji, egemenliğini tesis etmek için Kabardey - Balkar aydınlarını ideolojik nedenlerle yok etmişti. Aydınlar halklarının kalkınması için ellerinden geleni yapmışlar, hayatlarını feda etmişlerdi; Şora Noguma, Han-Girey, Gazi Atajukin ve diğerleri... Bu şahsiyetlerin Kabardey-Balkar milli literatürüne kazandırılması lazım" diye devam ettiği sözlerini şöyle tamamladı: "Bunun yapılması tarihsel bilincin oluşmasına çok büyük katkı olacaktır. Yalanlardan kurulu bir geçmişe kimsenin ihtiyacı yok."
Hatırlanacağı üzere Kabardey - Balkar İnsan Hakları Derneği, Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Pşımaf Kodze ile eşi Lutsa Misakova'nın kabirlerinin taşınması meselesini daha önce de gündeme getirmişti.
Kavkazskiy Uzel'e açıklamada bulunan KBC İHD Başkanı Hatajuko Valery, "Pşımaf Kodze tarihi bir kişilikti. Komünist rejimin baskısıyla yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. O, cumhuriyetimiz için 20. yy başlarında yaşamış çok önemli bir şahsiyettir" dedi.

Pşimaf Kodze Kimdir?
Hukukçu, siyaset ve devlet adamı, yazar. 12 Nisan 1887'de Kafkasya'nın bugünkü Kabardey-Balkar Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan Babugoy köyünde doğdu. Babasının adı Tamaş, annesinin adı Nisa'dır. İlk ve orta öğrenimini Pyatigorsk (Beştav), lise öğrenimini ise Novorossisk (Tse­mez) kentlerinde yaptı.
Petersburg'da bir yıl Doğu Bilimleri Fakültesi'nde okuduktan sonra Hukuk Fakültesi'ne geçti ve 1910 yılında buradan mezun oldu. 1911'de Ekaterinodar'da (Krasnodar) Avukat olarak çalışmaya başladı. 1917 Şubat ihtilalinden sonra Terekkale'ye (Vladıkavkaz) taşınan Kosok Kuzey Kafkasya halklarının örgütlenme ve devletleşme çabalarına aktif şekilde katıldı ve "Kuzey Kafkasya Merkez İcra Komitesi'nde yer aldı. 11 Mayıs 1918'de "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının ilan edilmesi üzerine önce milli hükümette görev alan Kosok, ilk hükümet başkanı Abdülmecid Çermoy'un Kuzey Kafkasya diplomatik de­legasyonunun başında Avrupa'ya gitmesinden sonra par­lamento çoğunluğunca hükümet başkanlığına getirildi. Kuzey Kafkasya'nın önce beyaz "Gönüllü Ordu" sonra da "Kızılordu" tarafından işgalinden sonra birçok Kafkasyalı aydın gibi o da yurdunu terk ederek Türkiye'ye iltica etmek zorunda kaldı. Bir süre Samsun'da, sonra da İstanbul'da yaşadı. Türk hükümeti kendisine Polathane'de bir ev vererek, tahsisat bağladı. İstanbul'da kurulan "Kuzey Kafkasyalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği"nin kurucu kadrosu içindeydi. 10 Ocak 1962'de İstanbul'da öldü ve eski bir devlet ve hükümet başkanı sıfatıyla, askeri törenle defnedildi.
Aynı zamanda bir yazar olan Pşimaho Kosok, Fran­sa'da Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin eski Dışişleri Bakanı H. Bammat tarafından Rusça, Fransızca ve Türkçe dahil yedi dilde yayınlanan "Kavkaz-Le Caucase-Kafkasya" (1934-­39) dergilerinde, Türkiye'de yayınlanan "İslam", "Hilâl" "Mücahit" vb. dergilerde, Münih'de Sovyetler Birliğini Öğrenme Enstitüsü tarafından İngilizce yayınlanan "Ca­ucasian Review" (Kafkas Dergisi)nde ve daha başka yayınlarda Kafkasya'nın tarih ve kültürüyle ilgili, anı-tarih türünde makaleler yayımlamıştır. Bunlardan "Caucasian Review" dergisinde yayımlanan "Revolution and So­vietization in the Northern Caucasus" (Kuzey Kafkasya'da Devrim ve Sovyetleştirme) başlıklı ve bir kitap hacmindeki uzun makalesi özellikle önemlidir. "Kuzey Kafkasya Hürriyet ve İstiklal Savaşı Tarihinden Yapraklar" (İstanbul 1960) adıyla Türkçe yayınlanmış küçük bir kitabı da vardır. (Kafkasevi)

Adigey Cumhuriyeti de Kodze Pşimaf'ın Kabrinin Anvatanına Taşınması Girişimlerine Destek Verdi
Adigey Adige Khase ve Çerkes Kongresi, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Derneği'nin Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti eski Devlet Başkanı Kodze Pşimaf ve eşi Lutse Miskovo'nın kabirlerinin anavatanlarına taşınma girişimlerini desteklediklerini açıkladılar.
Kavkaz Uzel', Adige Khase ve Çerkes Kongresi temsilcilerinin katıldığı 18 Ocak toplantısında konunun tartışıldığını ve Kaberdey - Balkar İnsan Hakları Derneği'nin konuyla ilgili çalışmalarının desteklenmesi kararının alındığını bildirdi.
Adige Khase Başkanı Ashad Çirg söz konusu toplantıda yaptığı konuşmada, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Derneği'nin inisiyatifi hakkında üyelerini bilgilendirdi. Çirg, Valeri Hatajuko'nun tüm Kafkasya toplumları tarafından tanınan bir şahsiyet olduğunu, onun Kuzey Kafkasya eski devlet başkanının ve eşinin kabirlerini anavatana getirme fikrininin desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Daha sonra Adige Xase ve Çerkes Kongresi, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Başkanı Arsen Kanokov'a gönderdikleri mesajlarında, Kabardey Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Derneği'nin girişimini desteklediklerini, söz konusu talebin yerine getirilmesi için gereğinin yapılmasını rica ettiler. (Kafkasevi)

Etiketler:
kabardey - balkarlılar pşımaf kodze kabrini istiyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır