NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
4WORED1.MP3
4SIMD.MP3
apsuva
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
RUSYA ABAZYA VE GÜNEY OSETYA'YI TANIYACAK(HÜRRİYET)

Rusya Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi halinde Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Abazya ve Güney Osetya'yı tanıyacaklarını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kosova'nın tek taraflı olarak bağımsızlık ilan ederse, kendilerinin de Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Abazya ve Güney Osetya ile ilgili siyasetlerini değiştirmek zorunda kalacaklarını açıkladı.
15-02-2008 - 5 kez okundu

Lavrov'un açıklaması, Gürcistan sınırları dahilinde yaşamayı reddeden bu iki bölgenin liderleriyle yaptığı görüşmenin ardından geldi.

Güney Osetya ve Abazya Gürcistan'dan 1990'lı yıllarda koptu. Kremlin, Rusya'ya katılmak isteyen Güney Osetya'nın bu talebine henüz ışık yakmış değil.

Rusya Abazya'nın da bağımsızlığını tanımıyor, ancak bölgeye siyasi ve ekonomik destek veriyor.

Bir süredir Kosova'nın bağımsızlığının ABD ve AB tarafından tanınmasının emsal teşkil edeceği uyarısında bulunan Rus yetkililer, bu durumda kendilerinin de Güney Osetya ve Abazya'yı tanıyabileceğinin sinyallerini veriyordu.

Moskova bu durumu Pandora'nın kutusunun açılmasına benzetiyor ve Avrupa'da sınırların değişeceği, kıtanın istikrarsızlığa sürüklenebileceği uyarısında bulunuyor.

KKTC ÖRNEĞİ

Rusya lideri Vladimir Putin de dün, Kosova ile Kuzey Kıbrıs arasında benzerlik kurmuştu.

Kuzey Kıbrıs konusunda Avrupa'nın tutumunu eleştiren Putin, "Kimseyi gücendirecek birşey söylemek istemiyorum, ama Kuzey Kıbrıs kırk yıldır pratikte bağımsız. Neden onu tanımıyorsunuz?" diye konuştu.

SIRBİSTAN YİNE UYARDI

Kosova'nın bağımsızlığı durumunda olabilecekler konusunda bir uyarı da önceki saatlerde Sırbistan'dan geldi.

Sırbistan Dışişleri Bakanı, BM Güvenlik Konseyi'nden önümüzdeki birkaç gün içinde bağımsızlığını ilan etmesi beklenen Kosova'yı durdurmasını istedi.

Bakan Vuk Yeremiç, kapalı kapılar ardında yapılan toplantıda "bölgedeki Kosovalı Arnavut çoğunluğun tek taraflı ve yasadışı adımı" diye nitelendirdiği bağımsızlığın kınanması çağrısı yaptı.

Sırp Bakan, eğer bu adım kınanmazsa yankılarının bütün dünyada duyulacağını, kontrol edilemeyecek bir ayrılıkçılık çağlayanının başlayacağını söyledi.

Resmen hala Sırbistan'a bağlı olan Kosova'nın dokuz yıllık BM denetimi ardından Pazar günü ya da en geç hafta başında tek yanlı olarak bağımsızlığını ilan etmesi bekleniyor.

Kosovalı Arnavutlar, 1998-1999 yıllarında yaşanan savaştan beri Sırbistan'ın bu bölgedeki egemenlik hakkını kaybettiğini savunuyor.

Sırbistan hükümeti bir süredir beklenen bu adıma karşı zora başvurmayacağını belli etti ama yine de bunun toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin ihlali anlamına geleceğini söyleyerek BM Güvenlik Konseyi'ne başvurdu.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Yeremiç "Etnik temelde ayrılık ilan etme isteği hiç de yeni bir şey değil. Dünyanın birçok yerinde bu tür ayrılıkçı emeller besleyen hareketler var" dedikten sonra, şöyle devam etti:

"Ama buna izin verilirse, ilk defa etnik temelde bir hareket BM Güvenlik Konseyi'nin önde gelen üyelerinin desteğini almış olacak."

Sırbistan Dışişleri Bakanı ülkesinin ayrılığa engel olmak için her türlü diplomatik, siyasi ve ekonomik önleme başvuracağını söyledi.

Benzer uyarılar Sırbistan'ın müttefiki Rusya'dan da geliyor.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Kosova'nın bağımsızlık ilanını destekleyecek ülkelerin ahlaken ve hukuken yanlış bir iş yapmış olacaklarını kaydetti.

Putin bu adımı onaylayacak ülkelerin utanç duyması gerektiğini söyledikten sonra, böylesi bir durumda Rusya'nın ne gibi bir tepki göstereceğinin belli olduğunu da söyledi ama ayrıntı vermedi.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/8240590.asp

Etiketler:
rusya abazya ve güney osetya tanıyacakhürriyet

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır