NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
apsuva
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KAMUOYUNA DUYURU KOSOVA VE ABHAZYA

Kosova'nın 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmesinin ardından başta ABD, Türkiye ve Batılı ülkeler olmak üzere çeşitli devletlerin bu bağımsızlığı tanımaları uluslararası sistemin geleneksel yapısında köklü bir değişiklilik anlamına gelmektedir. Tüm dünyanın gözü artık bağımsızlığını ilan eden ve demokratik, çoğulcu ve modern bir devlet olma yolunda önemli adımlar atan Abhazya'dadır. Kosova'nın kendine has, başka yapılara örnek teşkil etmeyecek bir süreç olduğunu iddia etmek ve bu çerçevede politikalar yürütmek iki yüzlülükten başka bir anlama gelmemektedir. Tarihsel gerçekler ve süreç Abhazya için gayet açık olarak ortadadır. Gerek Abhazya'da gerekse diasporada yaşamlarını sürdüren Abhazlar için tarihi günler yaşanmaya devam ediyor ve bunun sonucunun uluslararası camia tarafından tanınan tam bağımsız Abhazya devleti olduğuna kimsenin kuşkusu olmamalıdır.
20-02-2008 - 5 kez okundu

8.yüzyılda krallıklar kurarak günümüze kadar devlet olma özelliklerini koruyarak gelen, Abhaz Cumhuriyeti Devleti, Kafkasya'nın siyasi ve ekonomik hayatında önemli roller oynamıştır. Bu tarihten günümüze Abhazya'nın ve Abhazların yürüttükleri çoğunlukla kanlı mücadeleler hem Kafkasya'nın hem de bugünkü bağımsız devletimizin tarihidir. Defalarca anlatıldığı üzere Sovyetler Birliği'nin dağılması sürecinde Abhazya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Konseyi, Abhaz Devleti'nin korunması hedefiyle, 25 Ağustos 1990 tarihinde 'Abhazya Devlet Egemenliği Bildirisi'ni ve 'Abhazya'nın devlet yapısının korunmasının yasal garantisi' olarak bir karar kabul etmiştir. Bu karar Gürcü SSC Yüksek Konseyi tarafından alınan 'Abhazya'nın Gürcistan bünyesine dâhil edilmesi' kararının yasal dayanağını ortadan kaldırarak Abhazya'nın bağımsızlığının yolunu açmıştır. Takiben 23 Temmuz 1992'de de Abhazya Yüksek Konseyi, 1925 yılındaki Anayasayı esas alarak, Abhazya'nın uluslararası haklara sahip, bağımsız bir devlet olduğunu ilan etti. Ağustos 1992- Eylül 1993 Bağımsızlık Savaşı da bu sürecin Abhazya açısından geri dönülmezliğini perçinlemiştir. 26 Ekim 1994'te Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu, halkın kendi kaderini tayin etme hakkına binaen, Abhazya'nın bağımsız demokratik, hukuk devleti olduğunun ilan edildiği yeni Abhazya Anayasasını kabul etti. 3 Ekim 1999 tarihinde, Abhazya'da ülke çapında halkın % 97,7'sinin bağımsızlıktan yana oy kullandığı, bir referandum gerçekleştirildi. 12 Ekim 1999'da da "Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsızlık belgesi' kabul edildi. Bu karar ya da belge BM tüzüğüne, ekonomik, sosyal ve kültürel

haklar ile ilgili uluslararası anlaşmalara, Viyana bildirisine ve diğer uluslararası hukuk sözleşmelerine uygundur. Bu karara tüm dünyanın saygı göstermesi beklenmektedir. Diasporanın da temel isteği ve beklentisi budur.

Bugün Abhazya, BM tarafından kabul edilen, bağımsız, egemen bir devlette olması gereken bütün özelliklere ve vasıflara sahip bulunmaktadır. Abhazya, güçler ayrılığı ve temsili demokrasi esasına dayanan, demokratik, sosyal bir hukuk devletinde olması gereken bütün kıstaslara sahip bir devlettir. Abhazya Cumhuriyeti'nde demokratik kurumları yerleşmiştir. Gelişmiş sivil toplum, bağımsız, özgür bir basın, meşru muhalefet ve etkili hukuk sistemi bulunmaktadır. Savaş sonrası 15 yıllık dönem, bağımsızlığı henüz tanınmamış Abhazya Cumhuriyeti'nin yaşama kabiliyetini teyit etmiştir. Artık istenen ve beklenen tüm dünyanın BM teşkilatı yasasına uygun olarak, Abhazya'nın egemenlik ve bağımsızlığını kabul etmesidir. Abhazya da bu hakkı talep etmektedir. Diaspora bu kararın arkasındadır ve sonuna kadar Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması mücadelesini destekleyecektir.

Diaspora nüfusunu büyük bir kısmının barındırması ve Kafkasya açısından temel aktörlerden biri olması hasebiyle Türkiye'ye de önemli sorumluluklar düşmektedir. Şimdiye kadar Abhazlar açısından beklenilen dirayeti ve politik yaklaşımı sergileyemeyen Türkiye'nin bu konuda doğru adımları artık hızla atması beklenmektedir. Aksi takdirde Türkiye sonu gayet açık bu süreçte telafisi mümkün olmayan kayıplara uğrayacaktır.

Saygılarımızla

Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi

Adına

Başkan

İrfan ARGUN

Etiketler:
kamuoyuna duyuru kosova ve abhazya

YORUMLAR
Kavkaz '' Diaspora bu kararın arkasındadır ve sonuna kadar Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması mücadelesini destekleyecektir. ''

Daha ne kadar komik olmaya devam edece Kafkas-Abhazya dayanisma komitesi merak ediyorum. Uzunca ormanda kac kisiydiniz 500 kisi ilemi arkasindasiniz Abhazyanin ? Icerisinde yasadiginiz ulkelerin Disislerine bakanlarina Posta koyacak kadar yureginiz varya Abhazyayi tam bagimsiz yapacak kadar da yureginiz vardir elbet.

Kolayliklar dilerim....
VANACHA41 Hadi bakalım hayırlısı. Umarım kazasız, belasız dilediğimiz, özlediğimiz bir sonuç ortaya çıkarda yüzyıllar sonra muradımıza ereriz.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır