NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
13
10
2
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
RUSYA'NIN ABHAZYA ADIMI KIBRIS'TA TUTARLILIK GEREKTİRİYOR (MİLLİYET)

Kıbrıs'ta yeni bir sürece girilirken Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden olan Rusya'nın bu çerçevede oynayacağı rolü merak ediyoruz. Hatırlanacaktır, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs sorununa çözüm çabasının niçin akamete uğradığını anlatan son raporu Moskova tarafından bloke edilmişti. Rusya'nın bunu niçin yaptığı da ortada. Son çözüm sürecini bozan Rumlardı. Ruslar ise bu hususun Genel Sekreter'in ağzından resmiyet kazanmasını istemiyorlar. Bu da Moskova'nın Kıbrıs konusunda tarafsız olmadığını gösteren somut bir kanıttır. Peki Moskova, Kıbrıs'ta "Hristofyas dönemi" açılırken nasıl bir rol oynayacak? Sovyetler Birliği dönemi sonra ermeseydi kuşkusuz komünist olan Rumların yeni liderine büyük sempati duyardı. Ama o günler geçti. Bu yeni dönemde tarafsız olabilecek mı ? Yoksa, Annan'ın raporu çerçevesinde ayyuka çıkan taraflı tutumunu sürdürecek mi Aslında Moskova, tarafsızlığını ve iyi niyetini kanıtlamak için kendi eliyle altın bir fırsat yaratmış bulunuyor.
09-03-2008 - kez okundu

Rusya'nın Abhazya adımı
"Sınırdaş" ve "soydaş" olsa bile bizde izlenmeyen bir bölge varsa o da Kafkasya'dır. Bu nedenle de geçen hafta bölgede meydana gelen bir gelişme gözlerden kaçtı. Moskova, Bağımsız Devletler Topluluğu kapsamında 1996 yılında, Gürcistan'ın talebiyle, "ayrılıkçı" Abhazya'ya karşı uygulanmasına karar verilen ambargoyu tek taraflı olarak kaldırdı.
Rusya'nın bu adımı tabii ki Kosova ile ilintilidir. Kosova'nın bağımsızlığını engelleyemeyen Moskova'nın bu yoldan Batı'ya karşı "rövanşist" bir adım attığı ortada.
Tabii, gerekçesi ne olursa olsun, Moskova'nın bu adımı Türkiye'deki Abhazya kökenli vatandaşlarımızı çok sevindirdi. Nitekim, İstanbul'daki "Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi" Başkan İrfan Argun bu sevinci yaptığı yazılı bir açıklamayla ortaya koydu. Argun'un, geçen hafta yayımladığı açıklamasında yer alan aşağıdaki sözleri, ayrıca, Kosova-Abhazya bağlantısını da ortaya koydu:
"17 Şubat 2008 tarihli Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi akabinde ve ilk planda Abhazya'ya yapılan böyle bir jesti, beklenen bağımsızlığın tanınması sürecinin de kısa sürede önünü açacağının bir işareti olarak görüyor ve bekliyoruz.
Abhazya'nın yıllardır hem yerli halkının özgürlüğü (seyahat-iletişim-ekonomik) hem de diyasporadaki akrabalarının atavatanlarıyla olan ilişkilerindeki en büyük engel bu şekilde kalkmış oldu. Camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz."

Ankara bir şey söylemez
Yakın ilişki içinde olduğumuz Gürcistan ile "Kafkas/Abhaz lobisi" arasında sıkışan, ayrıca kendi içinde "ayrılıkçılık" ile mücadele eden Ankara'nın bu konuda fazla bir şey söylemesi beklenmiyor.
Aslında söyleyebilecek durumda olsaydı, Rusya'ya attığı bu adımla tutarlı olması için KKTC'ye karşı uygulanan uluslararası ambargoyu da tek taraflı olarak kaldırması gerektiğini hatırlatabilirdi. Bölgesel çıkarlarını kollamak durumunda olan Türkiye'nin söylemeyeceğini böylece biz telaffuz etmiş olalım.
Bu arada, bu adımı atmakla Moskova'nın kendi vatandaşlarına da hizmet edeceğini eklemek isteriz. Bugün Güney sahillerimiz ile Kıbrıs Ruslardan geçilmiyor. Rusya'nın Kıbrıs konusunda atacağı her tarafsız ve olumlu adım, hem çözüme katkıda bulunacak hem de kendi vatandaşları için yatırım imkânlarını ve diğer olanakları genişletecektir.
Fakat Rusya, çok farklı siyasi-ekonomik çıkarlara dayanan bugünkü Rum yanlısı tavrını sürdürmeye kararlıysa, başka bir ifadeyle, kendince nedenlerden dolayı bu konuda tarafsız olamayacaksa, bizce Kıbrıs işine hiç bulaşmasın daha iyi.
Semih İdiz

Etiketler:
rusya abhazya adımı kıbrıs tutarlılık gerektiriyor milliyet

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır