NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
10
4-5-6-7
3
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
RUSYA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ VE KAFKASYA'DAKİ DURUM

Rusya'da 02 Mart 2008'de yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde en yüksek katılım oranın ve iktidara en yüksek oyun Kafkasya'da alındığı iddia edildi. Devlet Başkanlığı seçimini sekiz yıldır liderlik yapan Vladimir Putin'in halef gösterdiği Dimirti Medvedev % 70.23 oyla kazandı. 42 yaşındaki Medvedev, Rus Çarı 2. Nikolay dan beri Rusya nın başına geçen en genç lider oldu. Medvedev in en yakın rakibi Komünist Parti lideri Gennadi Zyuganov % 17.76 oy oranında kalırken, aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski % 9.37, Demokrat Parti lideri Andey Bogdanov % 1.29 oranında oy alabildi.
10-03-2008 - 5 kez okunduSeçim Komisyonu'na göre katılım oranı Rusya genelinde % 69.61 oldu. Komisyon, Kuzey Kafkasya'nın Aralık 2007'deki Duma seçiminde olduğu gibi yine katılımda rekora imza attığını öne sürdü. Buna göre, Çeçenistan da katılım % 91,2'yi bulurken, İnguşetya da % 92.03, Dağıstan da % 92 oldu.

Gürcistan dan ayrılarak Rusya Federasyonu ile birleşmeyi hedefleyen Gürcistan ın özerk bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya'da da Rusya pasaportu taşıyan halk, Rusya nın yeni Başkanını seçmek için sandığa gitti. Ancak, oy verme işlemini hukuk dışı ilan eden Gürcistan, RF'na Abhazya ve Güney Osetya'da seçim sandıkları kurduğu için nota vermişti. Gürcistan, bölgede Rusya vatandaşı olduğunu iddia eden halkın kaçak olarak yaşadıklarını ve Rusya nın bu davranışının da egemenlik haklarına saygısızlık olarak gördüklerini savundu. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, Gürcistan'ın ihtilaflı bölgelerinde, Gürcistan'ın onayı olmadan, ülke egemenliğini hiçe sayarak ve uluslararası kuralları ihlal ederek gerçekleştirilen oy verme sürecinin kınandığı vurgulanarak, uluslararası hukuku ihlal eden Moskova, Gürcistan ın egemenlik haklarına saygılı olmaya çağrılmıştı.

Diğer taraftan, özerk bölgelerde halkın sandığa rahatlıkla gidebilmesi için toplu taşıma araçları ücretsiz uygulamaya geçerken, sandığa gidemeyecek yaşlılar da özel araçlarla seçim merkezlerine taşındı.

Abhazya'nın Gagra, Gudauta ve Sohumi şehirlerinde 2 Mart 2008'de, diğer bölgelerde ise 25-29 Şubat 2008 tarihleri arasında oy kullanma noktaları kuruldu. Abhazya'da halkın büyük çoğunluğunun Rusya pasaportu taşıdığı için sandığa gittiği ve seçimlere % 80 oranında katılım olduğu belirtiliyor. RF vatandaşlığı bulunan 51.000 seçmenin, % 90'ı (46.000 kişi) oyunu Dimitri Medvedev e verdi.
Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zuganov, % 6, Vladimir Jirinovski % 3,5, Demokrat Parti Başkanı Andrey Bogdanov % 1 oranında oy aldı. Abhazya daki seçimlerin sakin ve olaysız geçtiği kaydedildi.

Adigey halkı da oylarını Medvedev'den yana kullandı. Adigey Cumhuriyeti Merkez Seçim Komisyonu'nun verdiği bilgilere göre, seçimlerde Dimitri Medvedev % 60,97, Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zuganov % 26,6, aşırı milliyetçi lider Vladimir Jirinovski % 9,96, Demokrat Parti başkanı Andrey Bogdanov ise % 1,2 oranında oy aldılar. Seçimlere katılım oranı % 54,26 olarak gerçekleşirken bu oranın Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri'ndeki en düşük katılımın olduğu Adigey Cumhuriyeti'ndeki seçimlerin olaysız geçtiğini duyuruldu.

Çeçenistan Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı ancak, yerel halkın inanmadığı resmi verileri şöyle: seçmenlerin % 91,2 si oy kullandı, % 88,7 si Medvedev e, % 8,15 i aşırı milliyetçi Vladimir Jirinovski ye, % 2.19 u Komünist Gennadi Zuganov a, % 0,85 i Demokrat Parti lideri Andrey Bogdanov a oy verdi. Geçersiz oy da sadece 610.

Çeçenistan'da birçok vatandaş oylamaya katılmadığını, ancak, seçimleri Dimitri Medvedev in kazanacağından herkesin emin olduğunu, diğer adayların hiç şanslarının olmadığını, seçim sonuçlarının önceden kararlaştırıldığını ve seçimde usulsüzlük yapıldığını kaydediyor. Çeçenler, uzun zamandır halkın özgür iradesinin sandığa yansımadığını, Rusya da sadece Kremlin in istediği kişinin seçilip, atandığını, Rusya da demokratik kuralların işlemediğini, Yeltsin tarafından halka sunulan küçük müsamahaların da Putin tarafından yok edildiğini savunuyor. Diğer taraftan, Rus insan hakları örgütü Memorial'ın gözlemlerine göre Çeçen halkı seçimlere katılmadı, belli kişilerden oluşan bir grup, otobüslerle farklı bölgeleri dolaşarak defalarca oy kullandı.

Dağıstan Merkez Seçim Komisyonu'nun bildirdiğine göre, seçimlerde, Dimitri Medvedev kullanılan oyların % 92 sini aldı. Diğer adaylardan RF Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zuganov % 6,88, Vladimir Jirinovski % 0.72, Demokrat Parti Başkanı Andrey Bogdanov da % 0,25 oranında oy aldı.

Dağıstan'da seçimlere katılım % 84,5 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti. Seçimlere katılımın en yüksek olduğu bölgeler Hasavyurt (% 94,73), Derbent (% 94,06), Lak (% 92,69) olarak gerçekleşti.


İnguşetya Merkez Seçim Komisyonu, RF Devlet Başkanlığı ve İnguşetya Parlamento seçimlerinde katılımın % 92,3 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Dimitri Medvedev % 91,6, Vladimir Jirinovski % 6,1, Gennadi Zuganov % 1,5 ve Andrey Bogdanov % 0,1 oranında oy aldı. Komisyon yaptığı açıklamada, seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleştiğini, seçimlerde herhangi bir olayın yaşanmadığını belirtti.

Kabardey- Balkar Cumhuriyeti Merkez Seçim Komisyonu ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı seçimlerinde Dimitri Medvedev kullanılan oyların % 88,8 ini (421.551 oy) aldı. Seçime giren diğer partilerden Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zuganov % 8,65 (41.075), Vladimir Jirinovski % 2,27 (10.787), Demokrat Parti Başkanı Andrey Bogdanov un da % 0,16 (451) oy aldığı açıklandı. Merkez Seçim Komisyonu, 517.000 seçmenin bulunduğu ülkede, seçmenlerin % 84 ünün oy kullandığını açıkladı. Seçimlerin sakin ve demokratik bir ortamda gerçekleştiği açıklandı.

Kabardey- Balkar'da RF Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yanında üç yerel bölge yönetimi seçimi ve aynı zamanda yerel Belediye Meclis üyelerinin seçimi de yapıldı.

Karaçay- Çerkes Cumhuriyeti Merkez Seçim Komisyonu tarafından açıklanan sonuçlara göre, Dimitri Medvedev % 90,35 (252.197), Gennadi Zuganov %7,92 (22.104), Vladimir Jirinovski %1,28 (3.581), Andrey Bogdanov ise % 0,19 (523) oranında oy aldı. Dimitri Medvedev en yüksek oyu % 96,8 ile Karaçayevsk şehrinden aldı. Karaçayevsk'i % 96,5 ile Habez bölgesi takip etti.

Seçmenlerin % 92,2'sinin sandığa gittiği ülkede, seçimlerin demokratik bir ortamda ve şeffaf bir şekilde gerçekleştiği bildirildi. Urup bölgesi % 96,22'lik katılımla ilk sırada yer alırken, ikinci en yüksek katılım % 88,48 ile Başkent Çerkessk'te gerçekleşti.

Politika uzmanları, Dmitri Medvedev in, Vladimir Putin den farklı olarak çok sessiz bir kampanya yürüttüğünü buna karşın, Parlamento seçimleri öncesi Putin'in, Rus halkının kutsalı ve ulusal babası olduğunu, yürütülen dev kampanyalarla kendisine tarihi, dini hatta astrolojik misyonlar yüklendiğini kaydettiler. Ancak, Putin in iktidar döneminin sona erdiğini, hatta, militan genç grup Naşi Hareketi nin bile yeniden organize edilmek üzere lağıv edildiğini vurguladılar.


Diğer taraftan, Medvedev in, Putin in özellikle kaçındığı maaş artışı gibi spesifik konularda vaatlerde bulunduğunu, bunun da yeni başkanın verdiği sözleri yerine getirmesinden sorumlu olacağı anlamına geldiği ifade ediliyor.

Dimitri Medvedev in demokrasi, kontrollü ekonomik düzende halkın gelir seviyesinin yükseltilmesi ve enerji fiyatlarındaki gerilemenin durdurulması gibi çok hassas zayıf noktalara sahip üç ana yapıyı devraldığı kaydedildi.

Medvedev i çok zor görevlerin beklediği vurgulandı. Putin'in sekiz yıllık iktidarı boyunca ekonomik hayatın tüm alanlarını kontrol altında tutmaya çalıştığını, bu çabasının yeni tür bir oligarşi oluşturduğunu, ancak, bu sistemde başarı elde edilmesinin zor olduğu değerlendiriliyor.

Putin yönetiminin artan petrol ve doğalgaz fiyatları ile oluşan artı ile iktidarını sağlamlaştırdığı, ancak enerji fiyatlarındaki gerilemenin yeni iktidar için zor bir yola dönüşebileceği vurgulandı.


KAYNAKLAR:

Cihan Haber Ajansı
Civil Georgıa
Dusuncegundem.com
Ajans Kafkas
APA
Kafkasevi
Kafkasonline.com


Editör : Naciye Saraç
Editör Email : nsarac@globalyorum.com

Etiketler:
rusya başkanlık seçimleri ve kafkasya durum

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır