NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
9
35WERE~1.MP3
3
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
NATO'YA GÜRCİSTAN UYARISI (BBC)

Rusya'nın NATO Büyükelçisi Dmitry Rogozin, örgütün Gürcistan'a üyelik konusunda yeşil ışık yakması halinde, Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerini 'kaybedebileceği' uyarısında bulundu.
12-03-2008 - 5 kez okundu

Rusya Büyükelçisi Rogozin, Reuters haber ajansına verdiği mülakatta, "Gürcistan NATO üyeliğine ilişkin olarak Washington'dan bir işaret aldığı anda, hemen ertesi gün Abhazya ve Güney Osetya'nın geröçek anlamda Gürcistan topraklardan kopması süreci başlayacak" dedi.

Bu ifadeden, Rusya'nın Abhazya ile Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıyacağı anlamının mı çıkartılması gerektiği sorusuna, Rus büyükelçinin yanıtı, "Benim şahsigörüşüm bu süreci engelleyecek hiçbir tezimiz kalmayacağı yönündedir" şeklinde oldu.

Büyükelçi Dmitry Rogozin, bununla birlikte sözkonusu iki bölgenin tanınmasının Rusya'nın siyasiliderlerine kaldığını da ekledi.

Abhazya ve Güney Osetya 1990'lardaki çatışmalar sonunda Tiflis yönetiminin bölge üzerindeki kontrolüne son vermişlerdi. Ancak her iki bölge de uluslararası düzeyde tanınmıyor. Batı ülkelerinin desteğindeki Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, bu iki bölgenin Gürcistan'a bağlı kalmasında ısrar ediyor.

Abhazya ve Güney Osetya, geçtiğimiz günlerde Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlık ilan etmesi ardından, kendilerinin de tanınması için yürüttükleri kampanyaya hız verdiler. Bu iki bölge, Kosova'nın bağımsızlığının, ayrılık yanlısı diğer bölgeler için hukukiemsal oluşturduğunu savunuyorlar.

Rus Büyükelçisinin demecine yanıt olarak, NATO sözcüsü James Appathurai, ittifakın Gürcistan'a, üyelik yolundkai ilk adım olan 'Üyelik Eylem Planı' sunup sunmayacağına henüz karar vermediğini bildirdi.

Reuter ajansının haberine göre, Appathurai, NATO içindeki müttefiklerin, tüm olası senaryolar çerçevesinde bile, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü tamamen ve kuvvetle desteklediğini kaydetti.

Etiketler:
nato gürcistan uyarısı bbc

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır