NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4WORED1.MP3
4-5-6-7
35WERE~1.MP3
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
TÜRKİYELİ KADİROV' BERKAN YAŞAR RUS DEVLET KANALI'NDA KUSTU..

Devlet denetimindeki Rus televizyonu 1. kanal ORT'de genel teması "Rusya'nın düşmanları"nı afişe etmek olarak sunulan programın önceki akşamki bölümünün adı "Kafkas Planı"; başaktörü de Rus-Çeçen savaşında "Çeçen Mücahitlere Yardım" diyerek kapı kapı dolaşan ve "hortumcu" olarak tanınan Çeçen kökenli T.C. vatandaşı Berkan Yaşar'dı.
24-04-2008 - 5 kez okundu

Anton Verbitski adlı muhabirin özel programında, 1948 doğumlu, Ebubekir olan ismini sonradan Berkan Yaşar olarak değiştiren Çeçen kökenli T.C. vatandaşının itiraflarına yer verildi. Programda, Berkan Yaşar'ın, 1990'larda Çeçenistan'ı bağımsız yaparak Rusya Federasyonu'ndan ayırmak isteyen "Batı planının" önde gelen figürlerinden biri olarak çalıştığı anlatıldı. Berkan Yaşar ORT'de, "Merih Berkan Yaşar... Ebubekir.. 1948 doğumlu, Çeçen, gazeteci, politikacı, Türkiye'nin yüksek makamlarına yakın birisi...17 yaşından beri CIA'ya çalışıyor..." diye tanıtıldı.
Programda yaptığı açıklamalarda uzun süre CIA ajanı olarak çalıştığını, CIA'nin kendilerini Londra'da eğittiğini söyleyen Berkan Yaşar, Çeçenistan'ın Rusya'dan ayrılması için yürütülen 'Batı planında' etkin rol aldığını, operasyonun para işinden sorumlu olduğunu söyledi.
Berkan Yashar(Sağda)İstanbul'da yaşayan ve muhabire konuşan Berkan Yaşar, o dönemde Şamil Basyaev'in Türkiye'ye uçak kaçırması, Çeçen direniş liderlerinin Türkiye'de ağırlanması, geliri silah alımında kullanılmak üzere elmas kaçakçılığı yapılması olayı dahil birçok eylemde destekçi olduğunu söyledi.

Yaşar, Türkiye üzerinden elmas kaçakçılığı yaptıklarını, "Çeçenistan üzerinden yurtdışına gayrı yasal şekilde elmas sevki yapılıyordu. Bu operasyonlarda dönemin Türkiye makamları ve Azerbaycan hükümeti yetkilileri de yer alıyordu. Elmaslar Rusya'nın kuzeyinden Çeçenistan'a, Çeçenistan'dan da uçakla Bakü'ye, Bakü'den de Türkiye'ye veya başka ülkelere aktarılıyordu. Dudayev, kendisi bu elmas satışlarından yüzde 25 pay alıyordu" sözleriyle anlattı. Yaşar'a göre İngiltere'de siyasi sığınmacı olarak bulunan Rus oligark Boris Berezovski de bu operasyonun içindeydi.

Kaçakçılık olayında Türk Alarko şirketinin aracı olduğu suçlaması da ortaya atıldı. Berkan Yaşar'a göre 1990'lı yılların başında Rusya'da büyük inşaat projelerine imza atan ALARKO'nun 2001 yılında cinayete kurban giden Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Garih, Cahar Dudayev ile gizlice anlaşarak Rusya'dan elmas kaçakçılığına başladı. Moskova'nın kontrolünden çıkan Grozni Havalimanı'ndan Bakü'ye, buradan da Türkiye'ye kalkan uçaklar kaçak elmas götürüyordu. Kaçak elmaslar Garih tarafından dünya piyasasına sürülürken, Dudayev kaçak elmas ticaretinden yüzde 25 pay alıyordu.

İddiaya göre elmas satışından elde edilen 20 milyon dolar ile Çeçenlere nasıl silah temin edileceği konusundaki çalışmalara dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş de dahildi. Ayrıca, o dönemde Çeçenlerin bağımsızlık mücadelesine parasal destek sağlayan şirketler arasında Enka ve Gama'nın da olduğu ileri sürüldü. Programda konuşan eski Çeçenistan savunma bakanı Muhammad Hambiyev'e göre bağımsız Çeçenistan'ın ilk devlet nişanları Enka tarafından finanse edildi.

Belgeselde konuşan ve Dudayev ordusunda komutanlık yaptığını söyleyen şu anda İstanbul'da yaşayan Sultan Kekhursayev de 1996 yılında Rusya'da faaliyet gösteren Türk inşaat şirketlerinin Çeçen savaşçılarına parasal olarak yardım ettiklerini savundu. Kehursayev, "ENKA bize yardım etti. ENKA olmasaydı durumumuz çok zordu" diye konuştu.

Ayrıca Çeçen savaşçıların daha önce düşünüldüğü gibi Almanya'da tedavi olmadıkları, çoğunun Türkiye'deki MİT hastanelerinde tedavi gördükleri iddia edildi.

Programda detaylı konulara giren Berkan Yaşar dönemin bazı ünlü Türk politikacılarının da Çeçen savaşçılara parasal yardımda bulunduklarını iddia etti. Berkan Yaşar, "Mesela, Türkiye Başbakanı Tansu Çiller bir milyon dolar verdi. Bu hükümetin parası değildi. Bu Çiller'in kendi vakıf paralarıydı" şeklinde konuştu. Berkan Yaşar Çiller'den parayı, Cahar Dudayev hükümetinin dışişleri bakan yardımcısı Şemseddin Yusuf'un bir yemek sırasında aldığını iddia etti.

Dudayev yönetimi Dışişleri Bakanı Şemseddin Yusuf da programa yaptığı açıklamada, Çiller'den "gıda" için bir milyon dolar aldığını doğruladı.

Berkan Yaşar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de o dönem destek sağlanması için uğraşanlar arasında olduğunu iddia etti.

Programda Türkiye'yle birlikte, ABD, İngiliz, Alman, Azeri ve Gürcü devletleri de Çeçenleri desteklemekle suçlandı.

Özellikle Almanya'yı Çeçenistan'a büyük finansal destek sağlamakla suçlayan Berkan Yaşar, Amerikan dolarına benzeyen Çeçen paralarının Almanya'nın Münih kentinde basıldığını ; Fransa'nın da Çeçenler için ayrı bir pasaport bastığını savundu.

Berkan Yaşar programda, Çeçenler için Türkiye'de CIA'nin kontrolünde sahte dolar basıldığını, bunların gerçeğinde ayrılmayacak kadar kaliteli paralar olduğunu; Dağıstan'daki Kizlar baskınını da Raduyev ekibinin, Türk finansal desteği sayesinde yaptığını; asıl planın Kafkasya'da Gürcistan'ın da dahil olacağı, sadece Ermenistan'ın dışarıda kalacağı Kafkas-Türk Konfederasyonu kurmak olduğunu; bu planı Turgut Özal ve Süleyman Demirel'in de desteklediğini iddia etti.

ENKA'dan yalanlama

Rusya'da faaliyette bulunan Türk inşaat şirketi ENKA Rusya devlet televizyonu Birinci Kanal'da yayınlanan 1990'lı yıllarda Çeçen ayrılıkçı hareketine yardım ettikleri ile ilgili iddiaları yalanladı. Rus basınına açıklamada bulunan ENKA, "22 Nisan'da devlet televizyonu Birinci Kanal'da yayınlanan Kafkas Planı adlı programda şirketimizle ilgili yer alan bilgilerin tamamı gerçek dışıdır. Suçlamaların tamamını reddediyoruz." dedi. Türk inşaat şirketi ENKA uzun yıllardır Rusya'da faaliyette bulunuyor.
(KAFKASEVİ)

Etiketler:
türkiyeli kadirov berkan yaşar rus devlet kanalı kustu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır