NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4SIMD.MP3
2
13
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
BAŞKANLAR İÇİN OTANTİK KÖY KAHVALTISI VE KAFKAS MÜZİĞİ

Başkanlar için Otantik Köy Kahvaltısı ve Kafkas Müziği Düzce Merkeze Bağlı Beslenbey Köyünde Bulunan Bir At Çiftliğinde Sabah Kahvaltısı İçin Gelenler Kafkas Müziğinin Eşsiz Güzelliğiyle Tanışıyor. İçlerinde Başkan Keleş'in de Bulunduğu 6 İlin Belediye Başkanı Düzce'de Otantik Bir Köy Kahvaltısında Bir Araya Geldi. Başkanlar Çerkes Kültürünün Orijinal Folklor Gösterisine Hayran Kaldı. Düzce merkeze bağlı Beslenbey köyünde bulunan bir at çiftliğinde sabah kahvaltısı için gelenler Kafkas müziğinin eşsiz güzelliğiyle tanışıyor. İçlerinde Başkan Keleş'in de bulunduğu 6 ilin belediye başkanı Düzce'de otantik bir köy kahvaltısında bir araya geldi. Başkanlar Çerkes kültürünün orijinal folklor gösterisine hayran kaldı.
27-04-2008 - 5 kez okundu


Çeşitli aralıklarla Batı Karadeniz Bölgesi belediye başkanlarının bir araya geldiği toplantılardan üçüncüsü Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in ev sahipliği ile başladı. İki gün süren toplantılarda bölge belediyelerin sorunları ve çözüm yolları konuşuldu. İkinci günde Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, Bolu Belediye Başkanı Alaattin Yılmaz, Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinçer ve Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer'i ağırladı.


Düzce Eftenia Otel'de konaklayan başkanlar sabah kahvaltısı için Düzce Beslenbey köyünde bulunan bir at çiftliğini tercih ettiler. Çiftlik işletmecileri tarafından belediye başkanlarına, eşlerine ve diğer misafirlere otantik Çerkez folklorundan örnekler sunuldu. Çerkezler, folklor gösterisinde çimen üzerinde ayakkabılar çıkarılarak gösteri sunuldu. Başkanlar Düzce'nin etnik yelpazesinin önemli parçalarından olan Çerkez folklor gösterisinden oldukça etkilendi.

At çiftliği, İstanbul ve Ankara'da yaşayan Çerkezlerin ata binmek ve kendi kültürlerine yönelik yemeklerin sunulduğu bir mekan olarak tercih ediliyor. Çiftlik aynı zamanda şehir gürültüsünden uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenler için bulunmaz bir mekan olarak gösteriliyor.

Üst üste konulan iki tahtanın üzerine ahşap sopalarla vurularak sağlanan ritim ile akerdiyon ve vokal ile elde edilen müzik eşliğinde sergilenen halk oyunlarının Kafkasya'da bile orijinal şeklinin oynanmadığı, dünyada bu oyunun otantik halinin korunduğu tek yerin Düzce olduğu ifade edildi. Bir kalın ve bir ince tahta üst üste konuluyor. Bu tahtaların üzerine vurulan sopalarla ritm sağlanıyor. Akerdiyon ve yaşlı Çerkezlerin içlerine ara, ara sevgi sözcükleri serpiştirilmiş lokalleri ile müzik oluşturuluyor. Küçük adımlarla oynanan otantik Çerkez folklor gösterisi, düğün, bayram, asker uğurlama, asker dönüşü, kısaca Çerkezlerin hayatlarında özel gördükleri her günde sergileniyor. Kafkasya'da benzeri sergilenen oyunlar, koreografik düzenlemelerin etkisiyle otantik şeklini yitirmiş, Türkiye'nin diğer bölgelerinde de aynı oyunu orijinal şekliyle sergileyen yok. Sadece Düzce'de iki bin yıldır nasıl oynanıyorsa o şekilde korunuyor. Gelenekleri gereği oyun çimde oynandığı zaman ayakkabılarını çıkartıyorlar.

Belediye Başkanı Mehmet Keleş, başkanlarla bir araya gelmelerindeki esas nedenin bilgi alışverişi, ortak proje üretme arayışı ve benzer sorunlara diğer belediyelerin nasıl çözüm bulduğu konusunda fikirler üretilmesi olduğunu söyledi. Keleş, sosyal belediyecilik anlamında Düzce'de yapılanların diğer başkanları oldukça etkilediğini söyledi. Başkanlar kahvaltı sonrası sıra ile çiftlikte bulunan atlara binerek tur attılar. (Cihan Haber Ajansı)

Etiketler:
başkanlar için otantik köy kahvaltısı ve kafkas müziği

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır