NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
35305319 - Adige Heku 01.MP3
apsuva
8
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA-RUSYA ASKERİ ANLAŞMA YAPACAK

Rusya'nın Gürcistan'la yaşanan sorunlarına bir yenisi daha eklendi. Özerk Abhazya bölgesi Rusya ile askeri alanda anlaşma imzalamaya hazır olduklarını açıkladı. Buna karşılık Tiflis bölgede bulunan Rus barış gücü askerlerinin gitmesini ve yerlerine NATO barış gücü askerlerinin gelmesini istedi. NATO Tiflis'in yanında yer aldığını açıkladı. Bölgede artan tansiyonun sıcak çatışmaya dönüşmesinden endişe ediliyor. Gürcistan'ın NATO üyeliğini geçici sürede olsa engelleyen Moskova önceki gün de Tiflis'in özerk bölgelere yönelik herhangi bir askeri operasyon gerçekleştirmesi durumunda gerekli cevabı verecekleri uyarısında bulunmuştu. Moskova bölgede Gürcü askeri birliklerinin yoğun bir hareketlilik içinde olduklarına dair bilgi edindiklerini açıklamıştı.
29-04-2008 - kez okunduGürcistan'ın özerk bölgesi Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba Rusya'nın askeri alanda sağlayacağı güvenlik ve ekonomik destek karşılığında Moskova'nın bölgedeki çıkarlarını korumaya hazır olduklarını bildirdi.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Şamba, "Eğer Rusya Abhazya'da askeri bir varlık bulundurmak istiyorsa biz buna hazırız. Biz Rusya'nın Abhazya'da askeri alanda çıkarları olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bölge yeterince stratejik bir noktada bulunuyor" dedi.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'nın Bağımsız Devletler Topluluğu ile ilişkiler komisyonu başkanı Aleksey Ostrovski, Moskova'nın özerk bölgelerin statülerinin netleşmeden böyle bir askeri anlaşma imzalamasının doğru olmayacağını kaydetti. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Duma'nın özerk bölgelerin bağımsızlıklarının tanınması ile ilgili aldığı kararın ardından, bölgelerle ilişkilerin geliştirilmesi yönünde talimat vermişti. Tiflis Putin'in açıklamasını Rusya'nın Gürcistan'ın özerk bölgelerini işgal etme girişimi olarak değerlendirmişti.

-TİFLİS NATO BARIŞ GÜCÜ İSTEDİ-

Gürcistan Dışişleri Bakanı David Bakradze, Rusya'nın çabalarını askeri saldırı politikası olarak değerlendirdi.

Brüksel'de basın mensuplarına demeç veren Bakradze, "Topraklarımızı ilhak etme tehdidinin ötesinde, doğrudan bir askeri saldırı politikası ile karşı karşıyayız" diye konuştu.

Bakradze bölgeye NATO barış gücü askerlerinin yerleştirilmesini istedi. Gürcistan Ekonomi Bakanı Vakhtang Lezhava da Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği ile ilgili Tiflis'le sürdüreceği müzakereleri bu süreç için kullanılmasının doğru olacağını vurguladı.

NATO sözcüsü James Appathurai de Gürcü televizyonlarına yaptığı açıklamada, tüm NATO ülkelerinin bölgede bulunan Rus barış gücü askerlerinin bölgeden ayrılması yönünde fikir birliğinde olduğunu beyan etti.

Gürcistan'ın özerk bölgeleri 1991 yılında Sovyetlerin dağılmasından bu yana bağımsız olmak için mücadele ediyor. Tiflis'le özerk bölgeler arasında çıkan kanlı çatışmalar sonunda Rus barış gücü askerleri özerk bölge ile Gürcistan arasındaki sınır bölgeye yerleştirilmişti. Geçen hafta Tiflis'in bölgeye gönderdiği keşif uçağının Rus MIG-29 Fulcrum bombardıman uçağı ile vurulduğu iddia edilmişti. Rusya suçlamaları kabul etmiyor. Kosova'nın bağımsızlığının uluslararası alanda tanınmasının ardından harekete geçen Gürcistan'ın özerk bölgeleri Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Rusya'ya bağımsızlıklarının tanınması için başvuruda bulunmuşlardı.

Zaman.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=682865
29 Nisan 2008, Salı

Etiketler:
abhazya-rusya askeri anlaşma yapacak

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır