NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
apsuva
11
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
NİHAYET ÇEÇENLERİ GÖREN OLDU 7 YILLIK ÇİLE BİTİYOR

Rusya'nın Çeçenistan'ı işgal etmesi üzerine, katliamlardan kurtulmak için 2001 yılında İstanbul'a gelerek mülteci kamplarında güç şartlarda yaşayan Çeçen mültecilerin sorunlarına İstanbul Valiliği İl Genel Meclisi el attı. İnsan Hakları Komisyonu heyeti hafta başında İstanbul Fenerbahçe, Beykoz ve Üsküdar'da bulunan kampları gezmeye ve gördüklerini rapor edip fotoğraflamaya başladılar.
17-05-2008 - kez okundu

Rusya'nın Çeçenistan'a saldırması üzerine, katliamlardan kurtulmak için 2001 yılında İstanbul'a gelerek mülteci kamplarında güç şartlarda yaşayan Çeçen mültecilerin sorunlarına İstanbul Valiliği İl Genel Meclisi el attı. İnsan Hakları Komisyonu heyeti hafta başında İstanbul Fenerbahçe, Beykoz ve Üsküdar'da bulunan kampları gezmeye ve gördüklerini rapor edip fotoğraflamaya başladılar. Önceki gün Beykoz Tokat Köyü Mahallesi ve Ümraniye Kampını gezen komisyon üyeleri mültecilerin barınma, yiyecek, eğitim ve sağlık problemlerinin en üst seviyede olduğunu özellikle küçük çocukların eğitimde yok sayıldıklarını görüp rapor ettiler.
Komisyon üyesi: Gördüklerime şaşırdım
İnsan Hakları Komisyonunda bulunan ve incelemelere katılan meclis üyeleri yaptıkları açıklama da "Gördüklerimiz yüzünden şaşırmış durumdayız. Zor koşullar altındalar. Yaşadığımız şehrin içinde bu insanlar birçok şeyden yoksunlar" dediler. Komisyon üyeleri yıllardan beri bansın gündeminden düşmeyen Çeçen kampları sorununun İstanbul İl genel Meclisine hazırlanacak bir raporla çözüme kavuşturulmasını istediklerini belirterek "İktidar partisiyle muhalefetiyle bu sorunun bir an önce çözümünden yanayız. Bütün üyeler bu sorunun çözülmesini ve bu insanların daha iyi şartlara kavuşmasını istiyor. Özellikle çok yoğun olarak barınma, sağlık, çalışma ve eğitim sorunları var. Küçük çocuklar eğitimden uzak kalıyor" şeklinde açıklama yaptılar.
Mazlumder ve İHD başvurdu, kamplar tek tek gezildi
İstanbul İl genel Meclisine MAZLUM-DER ve İHD tarafından sunulan raporlarda da Çeçenlere tahsis edilen kampların fiziki açıdan çok kötü olduğu ve insanların izbe yerlerde yaşadığı belirtildi. Derneklerin başvurularını dikkate alan meclis başkanlığı konunun en ince noktasına kadar araştırılacağını ve sorunun bir karara bağlanacağını 16 Nisan 2008 tarihinde karar bağladı. Alınan bu karardan sonra oluşturulan komisyon İstanbul'da bulunan Çeçen kamplarını önceki gün gezmeye başladı ve gördükleriyle ilgili rapor tutmaya başladılar.
İHH: Kentte 250 ev var
Çeçen kamplarına sürekli gıda ve ilaç yardımı yapan İnsani Yardım Vakfı yetkilileri ise mültecilerin durumlarının zor olduğunu bu sıkıntının 2001 'den bu yana devam ettiğini belirterek "Burada en büyük sıkıntıları oturma ve çalışma izinleri. Çoğu Avrupa'ya gitmek istiyor, Avrupa oturma izni ve çalışma izni veriyor ve sağlık sorunlarıyla ilgileniyor. Kamplardan başka 250 evde şehrin belirli kesimlerinde var. Biz elimden geldiğince yardım sağlıyoruz. Çözümün biran önce bulunması lazım" dediler.
İstanbul'da üç ayrı kampta kalıyorlar
İstanbul'daki Çeçen mülteciler üç ayrı kampta kalıyorlar. Bunlar Fenerbahçe, Ümraniye ve Beykoz'daki kamplar. Bu Kamplarda geçtiğimiz senelerin istatistik verilerine göre 600'ün üzerinde çocuk ve yetişkin kalıyor. Bunlardan başka İstanbul'un değişik semtlerinde kiralanmış evlerde ya da hayırsever vatandaşlar tarafından tahsis edilmiş dairelerde 335 mülteci barınıyor. Ancak bu rakamlar kendilerine erişilebilen insanları kapsıyor. İstanbul'daki Fenerbahçe Kampı Devlet Demir Yolları'na ait bir dinlenme tesisi. Burada zor şartlarda hayatta kalma mücadelesi veren 200 'den fazla mülteci bulunuyor. Ümraniye'deki yer ise aslında caminin altında birkaç oda ve bir mutfaktan müteşekkil bir sığınak. Nefes almanın zor olduğu bu yerde kalanların sayısı 200'e yakın. Beykoz'daki yer üç katlı bir binadan oluşuyor. 150 kişi olduğu tahmin edilen binadaki aşırı rutubet mültecilerde enfeksiyonlara neden oluyor.
Milli Gazete
Şaban Kalafat İstanbul

Etiketler:
nihayet çeçenleri gören oldu 7 yıllık çile bitiyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır