NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
4WORED1.MP3
3
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BÜYÜK ÇERKES SÜRGÜNÜ ANILDI

Kafkas Kültür Derneği üyesi çok sayıda Çerkes ,1864 yılında Rus-Kafkas Savaşı sonrasında Osmanlı İmparatorluğu'na Çerkeslerin sürülmesinin yıldönümünde, Beşiktaş'ta anma etkinliği düzenledi.
22-05-2008 - kez okundu

Beşiktaş İskele Alanı'nda, yaklaşık 1.5 milyon Çerkez'in sürülmesinin yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinliğe katılanlar, Abhazya ve Adıgey Cumhuriyeti bayrakları açtı. Etkinlikte yer alan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, anmaya evsahipliği yapmaktan mutlu olduğunu belirterek, eşinin de Çerkes olduğunu söyledi."

Dünya Çerkez Birliği" adına konuşan sanatçı Doğan Özden de Çerkezler'in, Çarlık Rusya'sının yıllarca süren saldırılarına uğradıklarını belirterek, "Tarihin gördüğü en büyük katliamlardan birini yaşayan Çerkezler, sürgün yollarında da onbinlerce insanını açlık ve hastalıktan kaybetti" dedi.

Vatan toprakları dışında yaşayan Çerkezler'in sayısının yaklaşık 9 milyon olduğunu ifade eden Özden, "Trajik bir sürgünün çocukları olan bizler, yaşadıklarımızı unutmadık. Unutmadık, çünkü trajedimiz sürüyor. Anavatanımızda hala saldırılar ve savaşlar yaşıyoruz. Diasporada asimilasyona karşı kimliğimizi korumakta güçlük çekiyoruz. Çerkezler olarak dünyaya sesleniyoruz; dilimizi, kültürümüzü ve kimliğimizi korumamız için bize destek verin" diye konuştu.

Abhazya Cumhuriyeti'nden gelen sanatçı Marina Ankuab'ın sürgünü anlatanbir şarkı söylediği etkinlikte, Kabarday Balkar Cumhuriyeti tiyatrosanatçısı Misostişhue Pşizebiy de sürgün yıllarına ait bir öyküyü yerel dille anlattı. Tiyatro sanatçısı ve şair Çetin Öner'in okuduğu şiir ise izleyenleri duygulandırdı. Daha sonra üzerinde "Sürgünü unutmadık, unutmayacağız" yazılı, karanfillerden yapılmış çelenk denize bırakıldı. Çelenkle birlikte denize çok sayıda karanfil atıldı.

21 MAYIS'TA NELER OLMUŞTU?

Çerkeslerle Ruslar arasında iki asır süren savaşların Çerkesler aleyhinde sonuçlanması üzerine Çerkesler Kafkasya'dan Anadolu'ya sürüldüler. 1859 yılından itibaren başlayan anavatanından ayrılmalar, 21 Mayıs 1864'den sonra daha da şiddetlendi. Yurtlarından sürülen Çerkesler deniz yoluyla Osmanlı Devleti'nin Trabzon, Samsun, Sinop, İstanbul, Varna, Burgaz ve Köstence limanlarında indirildiler. Yolculuk sırasında bir çok Çerkes hayatını kaybetti.

YeniŞafak

Etiketler:
büyük çerkes sürgünü anıldı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır