NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4SIMD.MP3
8
35WERE~1.MP3
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
TÜRKİYE KAFKASLAR'DAKİ ETKİNLİĞİNİ KAYBEDİYOR (AKŞAM)

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Shamba, Ankara'nın Gürcistan üzerinden tek taraflı politika yürüttüğünü ve de Kafkasya üzerindeki etkinliğini kaybettiğini belirtti. Temaslarda bulunmak üzere Türkiye 'ye gelen Shamba, AKŞAM'a konuştu. Türkiye'nin bir dönem Abhazya ve Gürcistan arasında yaşanan sorun için arabulucu olmayı önerdiğini söyleyen Shamba, Abhaz tarafının buna sıcak bakmadığını ifade etti. Shamba, arabulucunun "güven vermesi ve nötr olması" gerektiğini vurguladı.
09-06-2008 - 5 kez okundu

Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Shamba, AKŞAM'a konuştu. Türkiye'nin Gürcü Abhaz probleminin çözümü için arabuluculuk teklifinde bulunduğunu belirterek, "Tekliflerin kuru kuruya yapılmasının, bizim tarafımızdan hoş görülmesi mümkün değil. Çünkü daha önce bunun alt yapısının hazırlanması gerekir. Türkiye bu bölgede politikasını belirlerken bizim için hiçbir adım atmadı" dedi.

TEK TARAFLISINIZ

Türkiye'nin gelişmelere sessiz kalmasının ve olayları görmezden gelmesinin bir politika olmadığını ve bu şekilde uzun vadeli politika geliştirilemeyeceğini belirten Shamba şöyle devam etti:

"Çünkü ortada akrabalık ilişkileri var. Türkiye'de bu ülkenin kuruluşunda emekleri geçmiş, her tarihte omuz omuza mücadele verdikleri bir Abhazya diasporası var. Tüm bu dengeleri göz önüne aldığımızda, Türkiye'nin tek taraflı bir Gürcistan politikası izlemesini yine Türkiye'nin kendi çıkarları için uygun bir politika olarak görmüyoruz. Türkiye'nin bölgede yeni politikaya girmesini istiyoruz."

Shamba, Abhazya Devlet Başkanı'nın, geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye gelmesinin planlandığını, ancak gelişinin Kuzey Irak Harekatı nedeniyle Türk Hükümeti tarafından ertelendiğini kaydetti.

BİRLİK RUHU GEREK

Shamba, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın Gürcistan'daki Parlamento seçimlerinin ardından davet için temasa geçileceğini ilettiğini belirtti. Davetin resmi bir davet olup olmayacağı konusu görüşmediklerini ifade eden Shamba, "Parlamento seçimleri bitti, davetin geleceğini tahmin ediyoruz. Gezilerimizde diasporamızla, Türk halkı ve hükümetiyle de bir araya gelmek istiyoruz" dedi.

Shamba, Türkiye'deki Abhazlar'dan da, Abhazya'nın tanınması için destek istedi.

Sevil KÜÇÜKKOŞUM/ANKARA

8 Haziran 2008 Pazar

Etiketler:
türkiye kafkaslar etkinliğini kaybediyor akşam

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır