NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
13
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KABERTEY - BALKAR CUMHURBAŞKANI ARSEN KANOKOV 'DAN JÜBİLE JESTİ

Cumhurbaşkanı'nın davetlisi olarak Naçık'a giden Leyla Çakıroğlu'nun özel haberi Amerika, Avrupa ve Rusya'da tanınmış ünlü yazar, şair, yönetmen ve yapımcı Muhittin Qandour'a, Kabertey - Balkar Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov 'dan jübile jesti
24-06-2008 - kez okundu

Dünyaca ünlü Bonanzo dizisinin yazar ve yönet- meni Muhittin Qandour, Kabertey Balkar Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov tarafından 70. yaş gününde yapılan jubile ile onurlandırıldı.
Kabertey - Balkar Cumhurbaş- kanı Arsen Kanokov tarafından Muhittin Qandour adına yapılan jubile törenine Merhaba Medya ve Hollanda Ekspres Televizyon Programı olarak biz de davetliydik.

Kabertey - Balkar Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov, dünyaca ünlü yazar ve yönetmen Muhittin Quandour için üç günlük bir davet verdi. Nalçık kentinin Platinum kültür merkezi salo- nunda programın son günü düzenlenen davete, Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov, Rusya Eğitim ve Kültür Bakanı Dimitri Sakalov, Nalçık Eğitim Bakanı Seferbiy Shagopsov, bir çok bakan, Nalçık Fakültesi Rektörü Boris Jerugov, ünlü işadamı Muhemmed Afaşagov katıldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden davet edilen gazeteciler, işadamları, yazar ve yönetmenlerin de katıldığı davetin ilk günkü açış konuşmasında Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov "Öncelikle ulusların ileriye gidebilmesi için eğitim, kültür ve sanatın ne kadar önemli olduğunu belirmek isterim. Kabertey Balkar Cumhuriyeti olarak bunlara çok önem veriyoruz. Genç kuşaklarımıza kendi kimlik ve kültürlerinin bilincini aşılarken, dünya kültürleriyle de barış içerisinde, sevgi ve saygı çerçevesinde olmaları gereğini öğreterek yetiştiriyoruz. Bu da kardeşlik ve barışı paylaşmayı beraberinde getiriyor. Kaberdey halkı olarak cumhuriyetimizi birlikte oluşturduğumuz Türk kökenli Balkar kardeşlerimizle biz bu sevgi ve saygıyı paylaşıyoruz. Bu önemli toplantıda da bunun için birlikteyiz. Ayrıca yıllardır ülkemizin ve kültürümüzün tanınmasına önemli katkıları olan Muhittin Qandour 'a huzurlarınızda teşekkür ediyorum." dedi.

Daha sonra konuşan Rusya Kültür Bakanı Dimitri Sakalov ''Yıllardır yazdığı kitaplarında sevgi ve saygıyı, paylaşmayı ve hoşgörüyü öne çıkararak kültür ve sanata büyük katkıları olan değerli yazar şair ve yapımcı yönetmen Muhittin Qandour 'u başarılarından ve katkılarından dolayı kutluyorum' dedi.

Cumhurbaşkanı Arsen Kanokov tarafından onur madalyası ile onurlandırılan ünlü yazar şair, yönetmen ve yapımcı Muhittin Qandour "Yıllardır ülkemin dışında farklı ülkelerde, farklı kültürlerle birlikte yaşadım. Ama kimliğimden ve kültürümden hiç kopmadım. Farklılıkları hoşgörü içerinde kabul ederken, kendi kültürümün güzelliklerini de farklı kültürlere sahip insanlarla paylaşmaya çalıştım' dedi.
Çeşitli ülkelerden çok sayıda katılımın olduğu, üç gün süren jübile şöleninde ilk gün ülkenin çeşitli güzellikleri ve doğa tanıtıldıktan sonra akşam da misafirler onuruna yemek verildi. İkinci gün davetlilere Muhittin Qandour 'un biyografisi hakkında bilgi sunuldu. Son gün cumhurbaşkanı, bakanlar ve konukların katıldığı törende Muhittin Qandour 'a cumhurbakanı tarafından kültür ve sanat onur ödülü verildi. Daha sonra ülkenin tanınmış sanatçısı Olga Şakur tarafından konser verildi. Cumhurbaşkanı nın da katıldığı akşam yemeğinin akabinde şiirler okundu, tiyatro ve dans gösterileri yapıldı. Kafkas ve Balkar folklor ekipleri gösteri yaptı.
Daha sonra görüştüğümüz Nalçık Fakültesi Rektörü Boris Jerukov, 'Fakültemize bağlı çeşitli bölümler var. Bunlar arasında Kafkas dili ve kültürü bölümünde öğrenim gören farklı ülkelerden öğrencilerimiz arasında Hollandalı ve Türk öğrenciler de mevcut. Her türlü imkanları olan bir fakülte olarak amacımız dünyanın farklı ülklerinden gelen gençleri birbir- leriyle kaynaştırırken kültürleri ve dilleri de öğretmek. Sosyal aktiviteleri bulunan fakültemizde öğrenciler her türlü aktivitelerini rahatlıkla yapabiliyorlar.' dedi.
Amsterdam'dan çıkıp İstanbul üzerinden gittiğimiz 6 günlük Nalçık davetinde bukadar doğa ve kültürel güzelliklerle karşılaşacağımı tahmin etmiyorduk. Okullarda şartları zorlayarak verilen eğitimi, hastanelerde verilen hizmeti görünce hayran kaldık. Okuma, yazma oranı çok yüksek olan bu küçük ülkede en düşük okuma seviyesi lise ve insanlar en az iki dil konuşuyorlar. Her okulda doktor var. Her hastanede çocuklara ve yaşlılara, engellilere ait sosyal ve kültürel aktivite imkanı sağlanmış. İnşaat sanayi ve tekstil de yeni gelişmekte olan, Türkiye'ye yakın Kabertey - Balkar Cumhuriyeti'nde Türk kökenli insanların olması ülkeyi Türk yatırımcı için cazip bir ülke haline getiriyor. Genelde Türk inşaat şirketlerinin çoğunlukta bulunduğu ülkede daha çok Türk işverene ihtiyaç olduğu söylenmekte.
Bakan ve işadamları ile yaptığımız görüşmelerde ülkelerinin son yıllarda avrupalı yatırımcılar için de cazip bir ülke haline geldiğini ifade ederlerken Avrupa'da yaşayan Türk yatırımcıları da ülkelerine yatırım yapmak üzere beklediklerini belirttiler.Nüfusu az, verimli ve geniş toprakları olan Kabertey - Balkar Cumhuriyeti'nde dört mevsimi bir arada yaşamak mümkün. Avrupa'nın en yüksek dağları olan Elbruz'da kayak yaptıktan sonra, ovaya inildiğinde yeşil ve geniş yaylalarında at sporu yapma imkanına sahipsiniz. Akarsu çağlayanlarında da rafting yapabilir, istiyorsanız doğada avlanabilirsiniz. Hemen hemen her yaylada her dağın eteğinde akan maden suları gördüğünüzde şaşırmamalısınız. Dağları, ovaları, yaylaları ve buz gibi maden suları ile bir doğa ve kültür harikası Kabertey - Balkar Cumhuriyeti'ni gezmeli, görmeli diyorum. Leyla Çakıroğlu / Lahey

Etiketler:
kabertey - balkar cumhurbaşkanı arsen kanokov 'dan jübile jesti

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır