NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
9
apsuva
11
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKASYA ARKEOLOJİ KOMİSYONU'NUN KAYITLARI

Değerli AHPC üyeleri, Arşivimiz araştırmaları esnasında 1866 - 1904 tarihleri arasında Kafkasya coğrafyasında yaşanan olaylara ilişkin kayıtların bulunduğu bir külliyat tespit ettik. Külliyat aralarında Osmanlıca, Farsça ve Arapça belgelerinde olduğu ama çok büyük bir bölümü Rusça olan 14.000 adet belgeden oluşuyor. Külliyatın kapsamında ayrıca 965 sayfalık İngilizce olarak hazırlanmış ve belgelerin kılavuzu olacak şekilde özetini içeren bir cilt bulunuyor. Orijinalinden veya microfilmden çoğaltma bu belgeler1802 - 1806 arasında Prens Pavel Dmitrieviç Tsitsianov'un komutanlık döneminden başlayıp, sırasıyla Kont Ivan Vasilyevitch Gudovitch, Alexander Petroviç Tormasov, Marki Philip Osipoviç Paulucci, General Nikolai Fyodoroviç Rtişçev, Aleksei Petroviç Yermolov, Kont Ivan Fiodoroviç Paskeviç, Baron Grigori Vladimirovich Rosen, Gn. Eugene Alexandroviç Golovin, Michael Semyonoviç Vorontsov, Gn.Nikolai Nikolayeviç Muraviyev ve Prens Alexander Ivanoviç Baryatinski' nin yönetim dönemlerini kapsayan zaman dilimlerindeki olayları anlamamız için önümüze geniş bir pencere açıyor. Bu külliyat aynı zamanda savaş döneminin vahşet ve gerçeklerinin yanısıra, hemen hemen hepsi Çarlık veya Bolşevik döneminde talan ve tahrip edilen arkeolojik değerlerin durumu ile ilgili de bugüne kadar karanlıkta kalmış bilgileri açığa çıkartıyor.
30-06-2008 - kez okundu

Külliyat şu anda £ 1.995,--'luk (Bindokuzyüzdoksanbeş İngiliz Sterlini) fiyat karşılığında satılmakta. İçinde Kafkasya tarihinin karanlık sayfalarını aydınlatacak bilgi ve belgelerin olduğundan kuşkumuz olmadığı için tarihimize, tarihçi ve araştırmacılarımıza ve siz değerli üyelerimizin incelemesine sunmak için bu külliyatı satın almak istiyoruz. Ancak, külliyatın fiyatı bizi bunu imece usulüyle almaya zorluyor. Külliyatı dijitize ettikten sonra günümüz ortalama paritesinden 5.000 YTL'ye karşılık gelen bu fiyatın ödenmesinde bizlere yardımcı olacak üyelerimiz ile külliyatın elektronik kopyasını herhangi bir bedel istemeksizin paylaşacağız. Bu amaç için bizlere kişi başı asgari 200 YTL ile destek verecek 20 ~ 25 kişi arıyoruz. İlgilenenlerin konu ile ilgili 0506. 564 3011 nolu telefondan Sn. Cem Kumuk ile temas kurmasını rica ederiz.. Umarız zorlanmadan gereken meblağı bir an önce bir araya getirir, külliyatı satın alıp, bir an önce dijitize eder ve arşivimize kazandırırız.

Saygılarımızla,

AHPC - Kafkasya Tarih ve Politika Arşivi

Etiketler:
kafkasya arkeoloji komisyonu kayıtları

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır