NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
13
2
35WERE~1.MP3
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
CUMHURİYETİ ÇERKEZLER KURDU! (MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE)

Abant Platformu toplantısında konuşan Gazeteci-Yazar Mümtaz'er Türköne, Türkiye Cumhuriyeti'ni Türklerin değil, Çerkezlerin ve Makedonyalıların kurduğunu söyledi.
05-07-2008 - kez okundu


Abant Platformu'nun düzenlediği 'Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak' başlıklı 17'inci toplantısının 2'inci gün oturumları başladı. Geçmişin Muhasebesi başlığı ile başlayan ve gazeteci-yazar Mehmet Altan'ın başkanlığını yaptığı toplantının 3'üncü oturumunda, Doçent Doktor Kemal Sayar, 'Biz ve Onlar: Kürt Sorununda Psikolojik Dinamikler'; Mümtaz'er Türköne, 'Kürt Siyasetinin Eleştirisi'; Ümit Fırat, 'Türk Siyasetinin Eleştiri' sunumlarını yaptı.

Türköne, burada yaptığı konuşmada, ele alınan sorunun çözümünde Türk-Kürt ayrımında çelişkiler bulunduğuna değindi. Kürtler ve Türkler ayrımına uymayan şeylerin bulunduğunu kaydeden Türköne, ''İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucu 5 üyesinden 2'si Kürttür. Tanımlama meselesine gelince, Kürtler-Türkler diye ayırdığınızda Cemal Gürsel'i, Abdullah Cevdet'i o Kürtler içine yerleştirmeyeceksiniz. Kürtler ve Türkler diye ayırdığınız zaman, buradaki Kürt ve Türk birbirinin muadili değil. Burada Türk dediğiniz zaman o Türk'ü içinde Cemal Gürsel'de var, Abdullah Cevdet, İsmet Paşa (İsmet İnönü) var, bir önceki cumhurbaşkanı var. Türkler içinde Kürtlerden bahsederken, O Türkler içinde başka şeylerde var'' dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile ilgili bir gerçek bulunduğunu kaydeden Türköne, 'Cumhuriyeti kuranlar kimler? Bu kurucu iradesi hala devam ediyor. Cumhuriyeti kuranlar, bir Çerkezler bir de Makedonyalılar. Bunların dışında birileri var mı ? İkisi de anavatanlarını kaybetmiş topluluklar bunlar. Biri Kafkaslardan gelmiş, diğeri Balkan Savaşlarında doğup büyüdüğü yerleri kaybetmiş. Atatürk'te bunlardan birisidir. Ve oturuyorlar bir devlet kuruyorlar ve devlet kurarken, bu devlet için bir ulus yaratmaya girişiyorlar. Ondan sonra ilk defa Türkleştirmeye başladıkları Türklerin kendisi. Şunu söylemeye çalışıyorum, Türk-Kürt ayrımı çok doğru değil'' diye konuştu.

BİZİ KÜRT ASKERLER DÖVDÜ

Türköne, kendisinin 1980 darbesinin ardından MHP davasından Mamak Askeri Cezaevi'ne götürüldüğünü belirterek, 'Diyarbakır Cezaevin'deki kadar olmasa da kendilerinin de büyük sıkıntılar yaşadıklarına değindi. Cezaevin'de ilginç anılar yaşadığını dile getiren Türköne, ''Bize İstiklal Marşı okuturlardı. Sonrada döverlerdi. Bizi dövenler Kürt askerlerdi. Bugün Türkiye'nin durumu, Mamak askeri cezaevinden çok farklı değil. Çözüm üretmek için uğraştığımız. Bu siyasal sistemi anlama açısından'' dedi.

Bugün , 05 Temmuz 2008

Etiketler:
cumhuriyeti çerkezler kurdu! mümtaz türköne

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır